Zmiany w Kodeksie karnym zakładają zaostrzenie kar za przestępstwa pedofilii. Zgodnie z nimi podwyższona zostanie maksymalna kara za zgwałcenie dziecka z 25 do 30 lat, ponadto takie przestępstwo nie będzie podlegać przedawnieniu. Zmiany obejmą również tzw. rejestr pedofilów. Zostanie on uzupełniony o dane dotyczące zawodu wyuczonego i wykonywanego przez sprawcę w chwili popełnienia przestępstwa.
W trakcie zeszłotygodniowego głosowania w Sejmie posłowie opozycji wstrzymali się od głosu. Wskazywali, podobnie jak niektórzy eksperci, że nowelizacja została źle przygotowana.
Prawo i Sprawiedliwość odpierało oskarżenia, ale senatorowie tej partii zgłosili ostatecznie kilkadziesiąt poprawek.
Jedna z nich dotyczy wycofania się ze zmiany artykułu 212. Zgodnie z nią karze roku więzienia podlegałyby osoby, które w celu pomówienia tworzą fałszywe dowody lub nakłaniają innych do potwierdzenia pomówienia. Już w obecnej formie art. 212 jest wykorzystywany przeciwko dziennikarzom, po zmianie rzekome zniesławienie mogło być ścigane z urzędu. Wycofanie się z tej zmiany - po protestach stowarzyszeń dziennikarskich i Rzecznika Praw Obywatelskich - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Zmiany w prawie są odpowiedzią na ujawnione w filmie „Tylko nie mów nikomu” przypadki pedofilii wśród księży i prób tuszowania ich przez biskupów. W niedzielę we wszystkich polskich kościołach zostanie odczytany list dotyczący tego problemu. „Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom” - napisali biskupi.
„Przestępstwa te są źródłem głębokiego cierpienia osób pokrzywdzonych. Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców oraz wobec osób skrywających takie czyny” - czytamy w liście.
Kilka dni temu odbyło się posiedzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi, pod przewodnictwem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, opracowali projekt systemowych rozwiązań dotyczących pedofilii w Kościele. Ofiary będą mogły w „prosty i skuteczny” sposób zgłaszać przestępstwa. Dodatkowo mają powstać punkty pomocy psychologicznej.
Poza tym, od 1 czerwca zacznie obowiązywać papieski dokument, zgodnie z którym zarówno świeccy jak i duchowni będą mogli zgłaszać przypadki tuszowania pedofilii przez biskupów.
