W wakacje 2023 r. na Kaszubskie Łodzie Pod Żaglami w Chałupach zaprosili członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego we Władysławowie. To wydarzenie, które promuje lokalną kulturę i rybackie tradycje regionu, głównie Półwyspu Helskiego.
- Podczas spotkania promowano piękną, choć powoli zanikającą, tradycję rybacką oraz rzemiosło wytwarzania sieci i drewnianych łodzi - relacjonują w Starostwie Powiatowym w Pucku.
Regaty kaszubskich łodzi - pomeranek (żaglowych) i pychowych (tu napędem jest kij wbijany w dno) oraz wiosłowych - podzielona jest na dwie części. Regaty, ta bardziej widowiskowa, odbywa się na wodach Zatoki Puckiej.
Druga odsłona to konkurencje i rozrywka na lądzie. Chętni mogą konkursowo zażywać tabakę, czy zmierzyć się z zawiłościami oporządzania rybackich sieci.
- To impreza, która odbywa się po raz 44. Nie z rzędu, ale 44 rok - tłumaczy Rafał Potrykus, który poprowadził Kaszubskie Łodzie Pod Żaglami. - I dzieje się tylko raz w roku, i tylko w Chałupach.
Jak podkreśla Tomasz Herrmann, wicestarosta pucki, Kaszëbsczé Bôtë Pòd Żôglama to najbardziej morska z kaszubskich imprez. Lokalna społeczność spotyka się gronie znajomych i turystów, ale też sąsiadów z Półwyspu Helskiego.
- Na tym festynie spotykają się przede wszystkim mieszkańcy Chałup, którzy zapoczątkowali te spotkania rybaków - komentuje Tomasz Herrmann.
Zdecydowanie najwięcej emocji budzą wyścigi pomeranek. Kiedyś łodzi rybackich, dziś pełniących role turystycznych jednostek, które wożą letników. Jednak nie tylko te łodzie
- Są pomeranki, ale są też łodzie pomocnicze, żakówki - wylicza Mieczysław Konkol, kapitan pomeranki "Wik".
Muzyczną gwiazdą Kaszubskich Łodzi Pod żaglami była Weronika Korthals. A przed nią regionalnie zagrali: Manijoce i Kaszubianki, a obowiązkowe szanty zaprezentował zespół Kubryk.
ZOBACZ TEŻ: 41. Kaszëbsczé Bôtë Pòd Żôglama, czyli Kaszubskie Łodzie pod Żaglami (2019). W Chałupach najszybsza Amata II | ZDJĘCIA