KE planuje przyszłość unijnego rolnictwa. Trwają dyskusje o Wspólnej Polityce Rolnej po 2027 r. Czego chce Polska?

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Dużym wyzwaniem na unijnego rolnictwa będzie akcesja Ukrainy.
Dużym wyzwaniem na unijnego rolnictwa będzie akcesja Ukrainy. pixabay.com/Scott Ymker
Wbrew pozorom nie zostało dużo czasu, by opracować przyszłe ramy dla rolnictwa UE. Zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i krajowym zaczęły się przygotowania. - Na forum UE od stycznia br. trwają dyskusje o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r., na razie są one w fazie konsultacji społecznych. W ministerstwie rolnictwa przygotowywany jest projekt stanowiska Polski w tej sprawie - poinformował w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.

Przyszłość WPR i akcesja Ukrainy do UE

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak 12 czerwca uczestniczył w posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej i akcesji nowych państw do Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy.

Według jego przekazu do dialogu zaproszone zostały przez KE podmioty, które reprezentują różne obszary systemu rolnego i żywnościowego (w tym rolników, spółdzielnie, przedsiębiorstwa rolnicze i społeczności wiejskie), a także organizacje pozarządowe i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, instytucje finansowe i środowiska akademickie. Nie zaproszono instytucji rządowych - dodał.

Wymiana poglądów dotyczy perspektyw dla rolników i społeczności wiejskich, wsparcia rolnictwa z poszanowaniem środowiska, wykorzystania wiedzy i innowacji w rolnictwie, stworzeniu jasnej perspektywy dla rozwoju europejskiego systemu żywnościowego, relacjonował Jacek Czerniak.

Przyszła polityka rolna UE. Oczekiwania Polski

Jeszcze w grudniu 2023 r. Komisja Rolnictwa KE rozpoczęła serię warsztatów technicznych dla państw członkowskich, ekspertów i interesariuszy na tematy związane z przyszłą polityką rolną i polityką wobec obszarów wiejskich m.in. na temat odporności rolnictwa na kryzysy czy bezpieczeństwa żywności.

Wnioski z tych dyskusji mają posłużyć do wypracowania konkluzji przez prezydencję belgijską do połowy tego roku. A te z kolei mają stanowić główny element następnego okresu programowania i zostaną uwzględnione w przyszłym komunikacie Komisji w sprawie przeglądu polityki rolnej UE. Może on się pojawić na przełomie września i października, w zależności od poczynionych postępów - wynika z informacji ministerstwa rolnictwa.

Stanowisko Polski do projektu belgijskich konkluzji obejmuje m.in.: potrzebę uznania rolnictwa przez Komisję Europejską za strategiczny sektor UE, który wymaga zapewnienia silnego finansowania z różnych polityk i funduszy UE, w tym w szczególności ze Wspólnej Polityki Rolnej, której budżet powinien odpowiadać ambicjom celów, jakie są dla niej projektowane po 2027 r.

Polska uważa, w konkluzjach powinno się uwzględnić problem zapewnienia równych warunków konkurencji wobec produktów importowanych, szczególnie ze względu na standardy i normy produkcji; powinien być przeanalizowany wpływ rozszerzenia UE o kolejne kraje - Ukrainę i Mołdawię; konieczna jest stabilizacja dochodów rolniczych poprzez np. płatności bezpośrednie - wyliczał Czerniak.

W resorcie rolnictwa przygotowywany jest projekt stanowiska Polski ws. przyszłej polityki rolnej, w sytuacji liberalizacji handlu z Ukrainą oraz zaproszenia tego kraju do negocjacji akcesyjnych. Polska chce w nim zwrócić uwagę m.in. na zagrożenia ze strony Ukrainy dla europejskiego rolnictwa, jak również na konieczność zapewnienia odpowiednio wysokich środków w budżecie UE na realizację różnych ambitnych celów np. środowiskowych.

Podczas posiedzenia podkomisji posłowie zwracali uwagę, że rozszerzenie UE o Ukrainę będzie dużym wyzwaniem ze względu na zupełnie inną strukturę rolnictwa ukraińskiego (zarówno wielkość gospodarstw jak i struktura własnościowa), do której nie przystają istniejące instrumenty Wspólnej Polityki Rolnej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: KE planuje przyszłość unijnego rolnictwa. Trwają dyskusje o Wspólnej Polityce Rolnej po 2027 r. Czego chce Polska? - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl