Muzeum Historii Polski. Największa inwestycja w kulturze
– Wchodzimy w ostatni etap wykończeniowy budowy Muzeum Historii Polski. Ten wspaniały budynek, który znajduje się za nami, to jest 45 tys. metrów kwadratowych – poinformował.
Wicepremier podkreślił, że „wspaniałe elewacje (…) mają symbolizować dzieje Polski w jakimś sensie”. – Historia to są kolejne warstwy, kolejne pokolenia, które budują naszą tożsamość, walczą o suwerenność. To są także pewne przełomy historyczne, czasami konflikty, problemy. To wszystko ma być widoczne na tej wspaniałej elewacji – dodał.
– Jak powiedziałem 45 tys. metrów kwadratowych, z czego 8 tys. dla naszego partnera. Muzeum Wojska Polskiego, które budowane jest od drugiej strony. Mamy tam 800 pomieszczeń w całym budynku i (…) dwa audytoria. Jedno na ponad 600 osób, które przed chwilą zwiedzaliśmy. Także sala kinowa, wiele sal edukacyjnych, magazyny, sale dla specjalistów, dla konserwatorów. To jest Muzeum, które spełnia wymogi XXI wieku – ocenił. Dodał, że będą tam także place zabaw dla dzieci i miejsce dla gastronomii.
Kiedy otwarcie muzeum?
Prof. Piotr Gliński poinformował, że w końcu września otwieramy budynek wraz z wystawą czasową. – Sala wystaw czasowych to jest 1,5 tys. metrów kwadratowych. Sala, ta główna - hala wystawy stałej - to jest 7,5 tys. metrów kwadratowych – wyjaśnił.
– To największe polskie muzeum, największa polska inwestycja w kulturze. My inwestujemy w tej chwili w ponad 300 inwestycji muzealnych w Polsce. Ta jest największa, ale w ogóle inwestycji w kulturze zrealizowaliśmy przez ostatnie siedem i pół roku 6 tys. 272 – poinformował.
Wicepremier Gliński zaznaczył, że „takiej pracy jeszcze nie było”. – Cieszymy się bardzo, bo to zwiększa ofertę instytucji kulturalnych, które są bardzo lubiane przez Polaków. Widzimy boom frekwencyjny w polskich muzeach. Polacy uwielbiają zwiedzać nasze muzea – powiedział resortu kultury i podziękował za pracę muzealnikom.
– Możemy powiedzieć, że taka wielka zmiana - jeśli chodzi o instytucjonalizację polskiej pamięci - się dokonuje i warto przypomnieć, że pierwszym który zainicjował tę politykę, był ówczesny prezydent Warszawy, później prezydent Polski Lech Kaczyński i jego błyskawicznie zrealizowana w związku z potrzebą tożsamościową, z potrzebą także zacierania białych plam w pamięci, budowa Muzeum Powstania Warszawskiego. Wszyscy o tym pamiętamy. To Muzeum wspaniale funkcjonuje. Jest symbolem Warszawy. I myślę, że wiele nowych inwestycji muzealnych, które powstały w ostatnim czasie, a przede wszystkim to piękne Muzeum Historii Polski będzie też pełniło taką rolę – podkreślił.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
dś
Źródło: