Obecnie, przypomnijmy, tylko uczniowie klas I-III szkół podstawowych i podopieczni oddziałów dla dzieci niepełnosprawnych uczą się stacjonarnie. Wszyscy pozostali - uczniowie starszych klas podstawówek i szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego - pracują zdalnie. I tak pozostanie co najmniej do połowy lutego 2021 roku.
W edukacji bez zmian. Zdalne nauczanie zostaje
Minister Adam Niedzielski nie miał dobrych wieści dla rodziców wypatrujących powrotu dzieci do szkół. - Pozostaje nauczanie stacjonarne w klasach I-III szkół podstawowych. Natomiast wszystkie inne poziomy edukacji będą odbywały się zdalnie - zapowiedział szef resortu zdrowia.
Obostrzenia w Polsce przedłużone do 14 lutego. Wyjątkiem są ...
Będą ponowne badania przesiewowe nauczycieli
Niedzielski wyjaśnił, że kolejne decyzje w tym zakresie będą uzależnione od bieżącej sytuacji epidemiologicznej w szkołach. Przypomniał także, że przed powrotem najmłodszych uczniów do stacjonarnej nauki, przeprowadzone zostały badania przesiewowe nauczycieli i zapowiedział, że działanie to zostanie powtórzone w drugim tygodniu lutego.
Nie przeocz
- Zrobimy to po to, aby podjąć dalsze decyzje w oparciu o realną wiedzę na temat tego, jak rozprzestrzenia się koronawirus w szkołach - tłumaczył Niedzielski. - Najbliższe rozstrzygnięcia dotyczące edukacji zostaną zatem w okolicach 14 lutego - dodał.
Jak dotąd powrót do szkół dzieci z klas I - III nie spowodował znaczącego wzrostu liczby zakażeń. Dlatego rząd jeszcze do wtorku był niemal zgodny, że do szkół będą mogli wrócić kolejni uczniowie. Zapowiadał to m.in. szef resortu edukacji Przemysław Czarnek.
- W pierwszej kolejności nasza strategia polega na przywracaniu tradycyjnej edukacji - przyznawał też minister Adam Niedzielski.
Zobacz koniecznie
Powrót uczniów do szkół w marcu? Wiele na to wskazuje
W ostatniej chwili rządzący zmienili jednak zdanie i w środę na antenie Radia Zet szef resortu zdrowia stwierdził niespodziewanie, że jest przeciwny powrotowi do szkół kolejnych grup dzieci.
Według najnowszej koncepcji, uczniowie z klas ósmych i maturalnych wrócą do szkół najwcześniej 1 marca, zaś pozostali - być może dopiero po Wielkanocy.
Musisz to wiedzieć
Bądź na bieżąco i obserwuj
