W XVIII wieku Kamieniec liczył 300 mieszkańców. Położony przy trasie Olesno - Opole, znajdował się blisko bogatych złóż rudy żelaza. W 1728 roku otwarto tu zakłady hutnicze: najpierw w Kamieńcu, a po roku w Szumiradzie. Piece te w kolejnych latach były rozbudowane i modernizowane.
Do Szumiradu należały również śródleśne przysiółki:
- Kamieniec
- Radomil
- Ryczek
- Chałupki
- Sobisz.
W Szumiradzie zostały wybudowane trzy wielkie piece hutnicze oraz kuźnia, w Ryczku stanął piec do uszlachetniania żelaza tzw. Frischfeuer, w Radomilu powstała walcownia, a w Kamieńcu piec do wypalania rudy oraz cegielnia.
W 1795 roku w Kamieńcu wybudowano ogromny piec w miejsce starego. Rudę żelaza dowożono z północnych części powiatu oleskiego.
Już w XIX wieku w Kamieńcu wybudowano dwa duże familoki dla hutników. Jeden z nich niedawno został rozebrany przez Nadleśnictwo Olesno, ponieważ grozi zawaleniem. Przez Szumirad i Kamieniec codziennie przejeżdżały dziesiątki konnych zaprzęgów: z pocztą, z rudą żelaza, z przetopionym żelazem.
Rozwój Katowic i Tarnowskich gór oznaczał jednak koniec hutnictwa w Kamieńcu i Szumiradzie.
Jednak jeszcze w XX wieku w Kamieńcu działała szkoła, a w Szumiradzie oprócz szkoły także duży ośrodek wczasowy.
Dzisiaj w Szumiradzie mieszka nieco ponad 150 osób, a w Kamieńcu... nikt. W śródleśnej osadzie stoi wprawdzie pięć domów, ale właściciele przyjeżdżają tutaj tylko na weekendy i wakacje.
Ostatni familok został niedawno wyburzony przez Nadleśnictwo Olesno, ponieważ groził zawaleniem. Na naszych zdjęciach można zobaczyć, jak wyglądał ten familok przed wyburzeniem.
Niesamowite wrażenie robi opuszczona szkoła widmo w środku lasu w Kamieńcu
W środku w budynku dawnej szkoły są książki, meble, notatki, naczynia. Wszystko pokryte grubą warstwą kurzu. Budynek szkoły jest otwarty, są w nim także nowsze pamiątki: butelki po alkoholu czy resztki jedzenia.
- Dawna szkoła jest własnością prywatną - zaznacza Daniel Gagat, wójt gminy Lasowice Wielkie. - Zgłaszaliśmy właścicielom oraz dzielnicowego, że do środka wchodzą obce osoby, nocują tam.

Z dawnej tętniącej przemysłowym życiem wioski Kamienic stał się opustoszałą śródleśną osadą, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Dzisiaj Kamieniec staje się perełką turystyczną dla miłośników zielonej turystyki.
- Jest tam rezerwat przyrody Kamieniec, obok w Szumiradzie jest rezerwat Smolnik - mówi wójt Daniel Gagat. - We współpracy z Nadleśnictwem Olesno i LGD Doliną Stobrawy ma powstać wiata dla turystów oraz ścieżki edukacyjne.
Ponad 60 procent terenu gminy Lasowice Wielkie zajmują lasy, w większości objęte granicami obszaru chronionego krajobrazu Lasów Stobrawsko-Turawskich.
Opuszczony dom wczasowy na Opolszczyźnie dzisiaj przeraża. K...
