Kim jest Agnieszka Kamińska? Prezes Polskiego Radia zaczynała w Radiu Białystok. Teraz to bohaterka afery z Kazikiem i radiową Trójką 25.05

Tomasz Maleta
Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia
Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia Polskie Radio
Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia, której odwołania chce opozycja po aferze z piosenką Kazika i Listą Przebojów Trójki, szlify dziennikarskie zdobywała w Białymstoku. Była reporterką w Polskim Radio Białystok. Przez chwilę współpracowała też z TVP Białystok.

Agnieszka Kamińska urodziła się w Białymstoku w 1975 roku. Ukończyła polonistykę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku w 1999 roku i Podyplomowe Studium Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na tej samej uczelni. Rok później rozpoczęła pracę jako dziennikarka Polskiego Radia Białystok.

Agnieszka Kamińska i jej początki w Radiu Białystok

- Agnieszkę pamiętam od pierwszego momentu, gdy przekroczyła próg rozgłośni przy Świerkowej – wspomina Jan Smyk, były prezes Radia Białystok, wybitny reportażysta radiowy, obecnie na emeryturze. - Drobna, sympatyczna dziewczyna.

Czytaj też:Czy taka lista ma sens?

Podkreśla, że wszystkich młodych ludzi, którzy przychodzili do rozgłośni, zawsze otaczał zachęcającym gestem i opieką warsztatową. Bo nigdy nie było za dużo chętnych do radia.

- Agnieszkę ciągnęło do mikrofonu od początku. Zaczynała w newsroomie, ale zachęcałem ją, by podejmowała próby realizacji reportażu. Nie powiem, że miała charyzmę, ale widać było, że musi zostać w dziennikarstwie – dodaje Jan Smyk.

Obecną prezes Polskiego Radia wspomina inny, były już dziennikarz białostockiej rozgłośni.

- Charakteryzowała ją ciekawość historii regionu, kraju i świata. Zwłaszcza z naciskiem na wątki regionalne – mówi. - Na pewno też spektrum dziennikarskie miała znacznie szersze, by na stałe zajmować się tylko jedną tematyką: kulturą czy polityką. Ale też pamiętam, że hołdowała zasadzie, że nie ma ludzi odpornych na komplementy.

Czytaj też: Nagroda dla radiowca

Agnieszka Kamińska zasłynęła reportażem psychologicznym „Byłam bólem”, za który otrzymała wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów i Realizatorów Radiowych Dylematy człowieka XXI wieku. Z kolei reportaż historyczny „Tryba Potockiego” zapewnił jej nominację do Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Reportażu i Dokumentu Radiowego „Polska i Świat 2003”. Zrobiła też doktorat z twórczości Ryszarda Kapuścińskiego.

- I to w czasach, kiedy zdobycie tego stopnia naukowego nie przypominało produkcji masowej – podkreśla Jan Smyk.

Agnieszka Kamińska w TVP i Polskim Radiu. Dziś radiowa Trójka przechodzi kryzys przez aferę z Kazikiem

Agnieszka Kamińska chwilowo była też związana z TVP Białystok, a przygodę z Radiem Białystok zakończyła w połowie pierwszej dekady XXI wieku.

- Niewątpliwie miała potencjał – wspomina inny, były pracownik białostockiej rozgłośni. - Pamiętam, że odeszła od nas, gdy powstawała TVP Historia.

Czytaj też:Z radia na doradcę wojewody

Jak podają Wirtualne Media w latach 2008-2016 Agnieszka Kamińska była redaktorem prowadzącym w TVP Historia. Pisała też artykuły do pism naukowych i popularnych („Polska The Times”, „Rzeczpospolita”, „Focus Historia”, „21.wiek”). W marcu 2018 roku została wicedyrektorem radiowej Jedynki.

Szefową Polskiego Radia została 22 stycznia 2020 roku. Powołała ją Rada Mediów Narodowych. Teraz opozycja domaga się jej odwołania. To skutek afery z Listą Przebojów Trójki i anulowaniem 1998. notowania, które wygrał Kazik z piosenką „Twój ból jest lepszy niż mój”.

- To autocenzura w najgorszym komunistycznym stylu – mówi poseł PO Robert Tyszkiewicz. - Historia zatoczyła krąg. Lęk przed władzą polityczną spowodował u tych ludzi potrzebę wcielenia się w rolę cenzora i cenzurowanie własnych dziennikarzy. To jest ostateczna zawodowa kompromitacja.

Jan Smyk nie ukrywa, że niektóre posunięcie kadrowe prezes Agnieszki Kamińskiej, są błędem. Zarówno jeśli chodzi o wcześniejsze zawirowania wokół obsady posady dyrektora studia reportażu Polskiego Radia, jak i ostatnie zamieszanie z Trójką - Programem III Polskiego Radia.

- To, co się wydarzyło w Trójce jest niedopuszczalne – mówi. - Co prawda Trójka ma chyba 3 proc. słuchalności, ale pod względem jakościowym te 3 proc. znaczy znacznie więcej. To są słuchacze Trójki.

Trójka i wielka afera z piosenką Kazika. Od czego się zaczęło

  • Marek Niedźwiecki,
  • Hirek Wrona,
  • Marcin Kydryński,
  • Piotr Stelmach,
  • Piotr Kaczkowski,
  • Agnieszka Obszańska,
  • Marcin Łukawski.


  • Współpracę z Trójką zawieszają artyści, np. Muniek Staszczyk, Dawid Podsiadło czy Organek. We wtorek Potr Metz, były dyrektor muzyczny Trójki, który złożył wypowiedzenie po wybuchu afery, pokazał SMS-a od swojego przełożonego z poleceniem usunięcia piosenki Kazika z Listy Przebojów Trójki.">Piosenka „Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika znalazła się na szczycie piątkowej Listy Przebojów Trójki. Autor przywołuje w niej wydarzenia z 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, gdy mimo zakazów związanych z epidemią, Jarosław Kaczyński odwiedzał cmentarze. Piątkowe zestawienie zostało szybko usunięte z internetu, redaktor naczelny Trójki tłumaczy, że „został złamany regulamin" i „dokonano manipulacji przy liczeniu głosów". W ramach protestu z rozgłośni odchodzą dziennikarze, m.in.:
    • Marek Niedźwiecki,
    • Hirek Wrona,
    • Marcin Kydryński,
    • Piotr Stelmach,
    • Piotr Kaczkowski,
    • Agnieszka Obszańska,
    • Marcin Łukawski.


    Współpracę z Trójką zawieszają artyści, np. Muniek Staszczyk, Dawid Podsiadło czy Organek. We wtorek Potr Metz, były dyrektor muzyczny Trójki, który złożył wypowiedzenie po wybuchu afery, pokazał SMS-a od swojego przełożonego z poleceniem usunięcia piosenki Kazika z Listy Przebojów Trójki.

    Po ostatnich zawirowaniach związanych z piosenką "Twój ból jest lepszy niż mój" dyrekcja radiowej Trójki i Polskiego Radia zapowiedziały w poniedziałek 18 maja zlecenie audytu Listy Przebojów Trójki na przestrzeni ostatnich lat.

    Władze Polskiego Radia na poniedziałkowej konferencji zaprosiły do Trójki młodych dziennikarzy chcących spróbować swych sił w stacji.

    Internauci nie mają litości dla Programu 3 Polskiego Radia, jego szefostwa i polityków. Zobacz: MEMY o Trójce. Teraz to #Trujka

    Memy o radiowej Trójce biją rekordy popularności

    MEMY o Trójce. Teraz to #Trujka. Internauci nie mają litości...

    Tu oglądasz: Co dalej z Trójką?

    emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Kobieta

    Komentarze 27

    Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

    Podaj powód zgłoszenia

    b
    bodzio

    MIAŁA POTENCJAŁ a teraz straciła potencjał bo stała się aparatczykiem politycznym .

    Wanda Wasilewska też podobna do niej i potencjał miała .

    Skąd są takie kobiety jak Kamińska, Kempa, Szydło , Wasilewska, Wolińska-Brus i wiele im podobnych .

    G
    Gość

    Narobiła syfu a teraz będzie pewnie płakac że hejt sie na nią wylewa. Skąd PiS bierze takie ofermy....

    S
    Smutna słuchaczka

    Zastanawiałam się, jak bym zareagowała spotykając tą panią na ulicy. Naplułabym jej w twarz, powiedziała kilka ostrych słów. Doszłam jednak do wniosku, że obeszłabym jak się obchodzi gówno na drodze. Myślę, że patrzenie w lustro już sprawia jej dużą trudność.

    Ktoś, kto niszczy radio nie powinien być jego szefem. Tam nie było disco polo, ploteczek z pudelka, więc słuchalność miało jaką miało, ale nie było innego radia równającego się mu poziomem. To było radio publiczne z misją i tę misję realizowało na wysokim poziomie. Czego o telewizji powiedzieć się nie da.

    Nie wiem czy Białystok wstydzi się za tą panią, ale ta pani z pewnością wstydzi się Białegostoku. W oficjalnych notach o niej brak informacji gdzie skończyła studia, gdzie zaczynała ścieżkę zawodową, nawet na komisji senackiej nie pisnęła o tym słowa.

    Na komisji senackiej zacytowała kilka negatywnych opinii o 3, szkoda, że nie tysiące pozytywnych. Natomiast słuchacze 3 dali wyraz swojej złości i pogardy dla tej osoby. Na fb 3 można znaleźć tysiące negatywnych komentarzy słuchaczy o niej i pojedyncze pozytywne. Kobieto ustąp. Wstydu oszczędź.

    G
    Gość
    22 maja, 04:50, Edward:

    Niecałe 2 procent słuchaczy wybierało program trzeci . Jak się okazuje Stacja utrzymywała dziesiątki nietykalnych sław. Autorska lista Niedźwiedzkiego aby być wyjątkowa musiała powstawać niezależnie od głosowania słuchaczy. Wiedział o tym każdy uważny słuchacz. Kombinacje i często miniony polot twórczy tłumaczą teraz Kaczyńskim. Zawsze dobrze jest znaleźć winnego.

    22 maja, 14:04, Gość:

    Wszystko to prawda. Dodam tylko, że Trójka zdychała od lat 90-tych. Zdychała systematycznie i konsekwentnie. Wszyscy kolejni dyrektorzy, którzy zaczynali ze słuchalnością np. 20% a kończyli z 10%, tłumaczyli swoje działania walką o słuchacza. Tak przypochlebiali się masowemu odbiorcy, że każdy kończył swoje urzędowanie ze spadkiem udziału w rynku o połowę.

    Słuchacze, którzy pamiętali poziom Trójki urządzali protesty ale nikt o nich nie mówił bo dobrze jest gdy konkurent zdycha.

    Z Trójki odchodził i Man i Niedźwiedzki, odchodzili bo proponowano im większą kasiorę. Teraz robią za dziewice orleańskie.

    Poza tym, tytuł wypocin pana Malety to typowy hejt. Pani prezes PR nie walczy ani z Trójką ani z Kazikiem. Została wciągnięta w burzę w szklance wody.

    Trójka jako legenda to blues czarny i biały, jazz światowy i krajowy, muzyka poważna, muzyka francuska i włoska, literatura piękna i rozrywka na poziomie itd. itp.

    Teraz została lista "przebojów" z głosów zatwierdzanych przez anonimowych "informatyków".

    Gdyby żył pan Lepper to Wyborcza byłaby pierwsza w powoływaniu się na jego autorytet, oczywiście pod warunkiem, że plułby na Kaczyńskiego.

    powiedz skad to skopiowales?

    ty o Trojce z lat 90tych wiesz tyle co kura co ksiezycu

    G
    Gość
    22 maja, 04:50, Edward:

    Niecałe 2 procent słuchaczy wybierało program trzeci . Jak się okazuje Stacja utrzymywała dziesiątki nietykalnych sław. Autorska lista Niedźwiedzkiego aby być wyjątkowa musiała powstawać niezależnie od głosowania słuchaczy. Wiedział o tym każdy uważny słuchacz. Kombinacje i często miniony polot twórczy tłumaczą teraz Kaczyńskim. Zawsze dobrze jest znaleźć winnego.

    Wszystko to prawda. Dodam tylko, że Trójka zdychała od lat 90-tych. Zdychała systematycznie i konsekwentnie. Wszyscy kolejni dyrektorzy, którzy zaczynali ze słuchalnością np. 20% a kończyli z 10%, tłumaczyli swoje działania walką o słuchacza. Tak przypochlebiali się masowemu odbiorcy, że każdy kończył swoje urzędowanie ze spadkiem udziału w rynku o połowę.

    Słuchacze, którzy pamiętali poziom Trójki urządzali protesty ale nikt o nich nie mówił bo dobrze jest gdy konkurent zdycha.

    Z Trójki odchodził i Man i Niedźwiedzki, odchodzili bo proponowano im większą kasiorę. Teraz robią za dziewice orleańskie.

    Poza tym, tytuł wypocin pana Malety to typowy hejt. Pani prezes PR nie walczy ani z Trójką ani z Kazikiem. Została wciągnięta w burzę w szklance wody.

    Trójka jako legenda to blues czarny i biały, jazz światowy i krajowy, muzyka poważna, muzyka francuska i włoska, literatura piękna i rozrywka na poziomie itd. itp.

    Teraz została lista "przebojów" z głosów zatwierdzanych przez anonimowych "informatyków".

    Gdyby żył pan Lepper to Wyborcza byłaby pierwsza w powoływaniu się na jego autorytet, oczywiście pod warunkiem, że plułby na Kaczyńskiego.

    W
    Wojtek

    Odnoszac sie do tytulu kim jest; jest wstydem dla naszego miasta.

    l
    lolek

    Może ktoś wie kiedy ten ich składkowy radiowęzeł rusza. Ruszą z kopyta bo już od pierwszego dnia będą już wyniki listy przebojów.

    G
    Gość
    22 maja, 8:43, Peowici:

    Takich jak Niedźwiedzki wrona i im podobni kopa na rozpęd i won z radia do tevaenow czas ten beton rozwalić to

    22 maja, 10:03, Gość:

    zapomniales napisac "niech zyje radio Jard i prowadzacy Tadzio R"

    czy to za PRLu nie była restauracja społem - Podlasianka którą solidarni oddali *********** ?

    G
    Gość
    22 maja, 9:43, Gość:

    Brawo. Piękna kariera. Nikt tak nie wypromuje regionu, jak wspaniali ludzie PiS: Mariusz Antoni Kamiński, Adam Andruszkiewicz, Jan Dobrzyński, Krzysztof Jurgiel, Bernardetta Krynicka, Jacek Żalek... i teraz Pani Prezes. Jest o Was głośno. Całe Podlasie jest z Was dumnie!

    NO I WIDZISZ, JAK SIĘ CHCE TO MOŻNA KULTURALNIE ...

    A WYBITNYCH LUDZI NIGDY ZA WIELE. DLATEGO NIECH ŻYJĄ SOLIDARNI OBROŃCY NARODU DZIĘKI KTÓRYM POLSKA JEST ZNÓW W RODZINIE WOLNYCH LUDÓW ZACHODU ZE WSPANIAŁĄ KAPITALISTYCZNĄ DEMOKRACJĄ GDZIE KAŻDY MA SWOJE ZADANIE A PLEBS ZAMIAST FILOZOFOWAĆ POWINIEN PRACOWAĆ BY KWIAT NARODU MIAŁ GODNE ŻYCIE.

    G
    Gość
    22 maja, 8:43, Peowici:

    Takich jak Niedźwiedzki wrona i im podobni kopa na rozpęd i won z radia do tevaenow czas ten beton rozwalić to

    zapomniales napisac "niech zyje radio Jard i prowadzacy Tadzio R"

    G
    Gość

    Brawo. Piękna kariera. Nikt tak nie wypromuje regionu, jak wspaniali ludzie PiS: Mariusz Antoni Kamiński, Adam Andruszkiewicz, Jan Dobrzyński, Krzysztof Jurgiel, Bernardetta Krynicka, Jacek Żalek... i teraz Pani Prezes. Jest o Was głośno. Całe Podlasie jest z Was dumnie!

    P
    Peowici

    Takich jak Niedźwiedzki wrona i im podobni kopa na rozpęd i won z radia do tevaenow czas ten beton rozwalić to

    S
    Słuchacz

    Efekt może być taki że wzrośnie liczba słuchaczy. Już mniej nie będzie jak było. Nie do wiary aby w Polsce jedynie 2% inteligentnych ludzi było.

    E
    Edward

    Niecałe 2 procent słuchaczy wybierało program trzeci . Jak się okazuje Stacja utrzymywała dziesiątki nietykalnych sław. Autorska lista Niedźwiedzkiego aby być wyjątkowa musiała powstawać niezależnie od głosowania słuchaczy. Wiedział o tym każdy uważny słuchacz. Kombinacje i często miniony polot twórczy tłumaczą teraz Kaczyńskim. Zawsze dobrze jest znaleźć winnego.

    G
    Gość

    A gdzie jest opinia Miroslawa Bielawskiego bylego prezesa Radia Bialystok?

    Polecane oferty
    * Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
    Wróć na i.pl Portal i.pl