- Chciałabym poprosić o rozszerzenie porządku obrad dzisiejszej komisji o informacje ministra kultury i dziedzictwa narodowego na temat nielegalnych działań związanych z "pacyfikacją" mediów publicznych i wprowadzeniu tam uzurpatorów, a także o informację przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na temat strat, jakie bezpośrednio media publiczne ponoszą na skutek tego przestępczego uderzenia w funkcjonalnie mediów publicznych – przedstawiła swój wniosek poslanka PiS Joanna Lichocka.
Przewodniczący Komisji wniosek posłanki odrzucił.
Z kolei poseł PiS Marek Suski zgłosił wniosek o "uzupełnienie porządku dziennego o informacje na temat niszczenia archiwów, które - jak podają niektóre media - następuje teraz". - To jest dorobek naszego państwa, myślę, że taka informacja powinna być, że tak rzeczywiście jest, że niszczy się ten dorobek - powiedział.
- Moja wiedza o stanie archiwów państwowych, w tym także telewizyjnych jest dość obszerna. Znam i wiem, jakie straty archiwa telewizyjne ponosiły także po 1989 roku . Ile materiałów zostało uszkodzonych, ile i jakie zostały zniszczone. Było to wielokrotnie przedmiotem prac rozmaitych gremiów. Możemy do tego wrócić, nie blokuję tego tematu. Natomiast nie wyobrażam sobie, żebyśmy w tym trybie w sposób poważny i odpowiedzialny podjęli ten temat na dzisiejszych posiedzeniu komisji – powiedział Zdrojewski.
- Dyktaturze debata jest niepotrzebna. Dyktaturze opozycja jest niepotrzebna - skwitował wypowiedź Zdrojewskiego Marek Suski.
Z kolei poseł PiS Piotr Gliński wniósł o przerwę w pracach komisji i wezwanie ministra kultury w celu wyjaśnienia swoich działań związanych z mediami publicznymi, które poseł PiS określił jako bezprawne.
- Mamy do czynienia z zamachem na polską demokrację - powiedział Gliński.
Posłowie domagali się również wyjaśnień jakie będą koszty wyłączenia TVP Info związane chociażby z niewyemitowanymi reklamami.
Przewodniczący Bogdan Zdrojewski sytuację dziania MKiDN w mediach publicznych określił mianem ich "ratowania" oraz "przywracania społeczeństwu", następnie przeszedł do głosowania własnego wniosku o przejście do porządku obrad, tj. m.in. przedstawienia budżetu KRRiT.
Budżet Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedstawił jej przewodniczący Maciej Świrski.
Poseł PiS Piotr Gliński pytał następnie o straty, które poniosły media publiczne w wyniku - jak to określił - bezprawnych działań ministra kultury, w tym postawienia TVP, PR i PAP w stan likwidacji. Oskarżył ponadto ministra Sienkiewicza o działanie na szkodę spółek medialnych. - Niszczenie ładu medialnego to niszczenie Polski - podkreślił Gliński.
Odpowiadając na pytanie byłego wicepremiera Maciej Świrski zaznaczył, że likwidacja "musi być przeprowadzona do końca, tj. zbycia majątku". Jego zdaniem niepokojące jest to, że majątek ten może wpaść w niepowołane ręce.