KO i PL 2050 zgłosiły projekt ustawy wiatrakowej do Sejmu. Nowelizacja ma umożliwić wywłaszczenia

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Do Sejmu trafił poselski projekt zmian w tzw. ustawie wiatrakowej. W myśl nowych przepisów odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań ma być zmniejszona, a prawo ma także umożliwiać wywłaszczenia. Nowy projekt KO i Polski 2050 został „zaszyty” w nowelizacji ustawy o wsparciu odbiorców energii.
Do Sejmu trafił poselski projekt tzw. ustawy wiatrakowej. Ma ona umożliwiać między innymi wywłaszczenia na cel budowy farm wiatrowych
Do Sejmu trafił poselski projekt tzw. ustawy wiatrakowej. Ma ona umożliwiać między innymi wywłaszczenia na cel budowy farm wiatrowych Krzysztof Piotrkowski \ Głos Pomorza \ Polska Press

Ustawa wiatrakowa w Sejmie

O tym, że do izby trafiły proponowane zmiany w prawie poinformowała wieczorem posłanka Paulina Hennig-Kloska, typowana na przyszłą minister klimatu w rządzie Donalda Tuska.

„Prace trwały czasami do późnych godzin nocnych, narady były długie i mocno merytoryczne. Do Sejmu dziś trafi projekt ustaw naszej koalicji o mrożeniu cen prądu, uwolnieniu rozwoju turbin wiatrowych na lądzie i powrocie obliga giełdowego.” – czytamy na jej profilu na X.

Poselski projekt ustawy

Istotnie, do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw.

W jednym „pakiecie” znalazła się zarówno kwestia zamrożenia cen energii, również właśnie przepisy dotyczące budowy farm wiatrowych.

Zakłada on między innymi zmniejszenie odległości, w jakiej możliwe będzie umiejscowienie elektrowni wiatrowych do 300 metrów w przypadku zabudowy wielorodzinnej oraz 400 metrów od domów jednorodzinnych. Ponadto nie będzie można ich stawiać 300 metrów od parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Odległość ta jednocześnie ma być liczona bezpośrednio od wiatraka, nie od terenu farmy wiatrowej.

Wywłaszczenie na cel budowy farm wiatrowych?

Kontrowersje wzbudza także fakt, że zmienione przepisy mają umożliwiać wywłaszczanie osób prywatnych na cel budowy na przykład farm wiatrowych. Stanie się tak, gdyż inwestycje w odnawialne źródła energii mają być celami publicznymi.

To nie wszystko, inwestycje w OZE będą możliwe w parkach krajobrazowych, a także w obszarach chronionego krajobrazu.

Zmiana obejmuje także wyłączenie planów budowy farm wiatrowych z Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego.

Kontrowersyjny tryb procedowania

Wśród głosów krytycznych pojawiają się także opinie na temat trybu procedowania.Projekt dotyczący w wiatraków jest bowiem „zaszyty” w ustawie o nowelizacji ustawy o wsparciu odbiorców energii. W poprzednich kadencjach Sejmu partie obecnej większości wielokrotnie atakowały rządzące wówczas PiS za sejmowe „wrzutki” i chowanie przepisów odnoszących się do jednej sprawy w ustawie dotyczącej innej kwestii.

Ponadto ówczesna opozycja, wielokrotnie krytykowała rządzących za przeprowadzanie przez Sejm ustaw jako projektów poselskich, które nie wymagają między innymi konsultacji społecznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl