KOBIETY są lepsze w BIZNESIE od facetów! Oto 7 obszarów, w których panie wygrywają z panami. To opinia samych biznesmenów!
Na Dzień Kobiet taka niespodzianka: z badań przeprowadzonych wśród kobiet i mężczyzn prowadzących działalność gospodarczą w Polsce, ci ostatni wskazali jednoznacznie, że to właśnie kobiety na stanowiskach biznesowych w firmach lepiej radzą sobie od facetów! Dlaczego? KLIKNIJ TUTAJPonad 942 tys. kobiet w Polsce prowadzi aktywnie własną działalność gospodarczą. Prawie 194 tys. zasiada w zarządach spółek.
W czym kobiety są lepsze w biznesie? W naszej galerii podajemy 7 obszarów
W polskim biznesie liczebnie dominują jednak mężczyźni
Tymczasem przedstawicie firm uważają, że kobiety są bardziej uczciwe w relacjach handlowych, np. częściej potrafią przyznać się do błędu czy zwrócić kontrahentowi omyłkową nadpłatę – wynika z badania „Rzetelna w biznesie” przeprowadzonego przez TGM Research na zlecenie Rzetelnej Firmy.
Kobiety w biznesie w liczbach
Według analizy przygotowanej przez Transparent Data na podstawie danych z CEIDG oraz KRS w lutym 2023 r., 1,8 mln własnych działalności gospodarczych w Polsce jest prowadzonych przez mężczyzn, a 586 tys. panów zasiada w zarządach spółek. A jak w tym zestawieniu wyglądają kobiety?
- 194 tys. – w tylu zarządach firm zasiadają kobiety
- 80,2 tys. - w tylu zarządy składają się jedynie z kobiet
- 326 tys. - w tylu firmach zarząd stanowią tylko mężczyźni
- 161,1 tys. - społek z ograniczoną odpowiedzialnością ma kobiety w zarządach
- 22,6 tys. - spółek jawnych ma panie w zarządach
- 386 – spółek (zaledwie) może się pochwalić kobietami w zarządzie
- 554 – spółek komandytowo-akcyjnych ma panie w zarządzie
Z empatią do kontrahenta
Badanie „Rzetelna w biznesie” zrealizowane z inicjatywy Rzetelnej Firmy, obejmujące zarówno kobiety, jak i mężczyzn zarządzających firmami, pokazuje, że w wielu kwestiach dotyczących kierowania biznesem obie płcie są postrzegane podobnie. Są jednak aspekty, które różnią panie i panów.
Zarządzanie i dużą, i małą firmą to nie tylko zwiększanie przychodów. To także podejmowanie trudnych decyzji, układanie współpracy z kontrahentami, dbałość o dopływ zleceń i solidność ich realizacji, a nierzadko również mało komfortowe egzekwowanie należności od kontrahentów.
Źródło: Badanie „Rzetelna w biznesie” przeprowadzone przez TGM Research na zlecenie Rzetelnej Firmy zostało zrealizowane w lutym 2023 r. metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 526 przedsiębiorców – kobiet i mężczyzn – zarządzających firmami.
