Kierowcy z wadą słuchu mogą ubiegać się o prawo jazdy kategorii A i B. Nie mogli natomiast natomiast wykonywać zawodu kierowcy. Do 1 października 2018 roku.
Wprowadzoną wtedy zmianą ustawy o kierujących pojazdami, przełamano barierę dostępu do kierowania pojazdami osób z całkowitym lub częściowym ubytkiem słuchu. W myśl nowego brzmienia ustawy, jeśli według orzeczenia lekarskiego nie zachodzą inne przeciwwskazania, to osoby niesłyszące mogą ubiegać się o uzyskanie dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 tony (z wyjątkiem autobusów).
W wielu europejskich krajach przepis ten obowiązuje już od dawna. Co więcej, na przykład we Francji osoby niesłyszące mogą pracować także jako kierowcy autobusów. Jednak, o ile Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są w stanie na czas egzaminu zapewnić pomoc tłumacza języka migowego lub systemu językowo-migowego, to w przypadku kontroli drogowej mogą wystąpić trudności w porozumieniu się funkcjonariuszy i kierowców.
Całkowity albo częściowy ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem zdrowotnym do uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami ani przesłanką jego cofnięcia z wyjątkiem:
- uzyskania prawa jazdy kategorii D1 lub D
- uzyskania prawa jazdy kategorii C1 lub C przez osobę, która nie posiada prawa jazdy kategorii B, albo posiada je przez okres krótszy niż 2 lata
- cofnięcia uprawnień w zakresie prawa jazdy kategorii C lu C1 osobie która w wyniku nagłego zdarzenia utraciła słuch w stopniu uniemożliwiającym jej rozumienie mowy z odległości jednego metra, w tym przy zastosowaniu aparatów słuchowych lub implantów słuchowych - przez okres roku od tego zdarzenia
Pozostawiono zakaz uzyskania kategorii D lub D1, gdyż jak tłumaczono, kierowca autobusu musi mieć możliwość swobodnego komunikowania się z pasażerami
Dodatkowo w ustawie o kierujących pojazdami pojawiły się przepisy pozwalające na korzystanie z pomocy tłumacza zapewnionej przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Nie wiążę się to z dodatkowymi opłatami, a wcześniej kwestia ta nie była jednoznacznie uregulowana.
Z danych Polskiej Rady Języka Migowego wynika, że osób z uszkodzeniem narządu słuchu w Polsce jest aż kilka milionów. Warto dodać, że ponad 100 osób rocznie traci słuch w wyniku różnych wypadków. Szacuje się, że w Polsce może być nawet 50 000 osób niesłyszących.
Podstawa prawna
Art. 1 ust. 1 ustawy z 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw
Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu
