KODEKS PRACY 2018: Zmiany są konieczne, bo prawo jest przestarżałe
Kodeks pracy, jak przekonują rządzący jest już przestarzały. Ma ponad 40 lat, a w tym czasie sytuacja na rynku pracy diametralnie się zmieniła. W założeniu planowane zmiany w kodeksie pracy mają ograniczyć biurokrację i zlikwidować zawiłe przepisy dające szerokie pole do nadużyć. W praktyce dotyczyć mają m.in. urlopu wypoczynkowego, umów cywilnoprawnych czy premii pracowniczych.
ZMIANY W URLOPACH I UMOWACH O PRACĘ W NOWYM KODEKSIE PRACY 2018
Co prawda Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy nadal pracuje, ale już głośno mówi się o pierwszych proponowanych przez nią zmianach.
W piątek, 13 kwietnia, Ministerstwo Rodziny przedstawi plan prac nad Kodeksem Pracy
Nowy Kodeks Pracy 2019: Koniec urlopu na żądanie? Co z L4? R...
KODEKS PRACY 2018: Urlopy
W kwestii urlopów komisja proponuje znieść obecnie obowiązujący rozdział, czyli 20 dni urlopu dla osób o stażu poniżej 10 lat pracy i 26 dni powyżej tego okresu. Ma być jednakowo dla wszystkich. A to dlatego, że praca na umowę-zlecenie nie jest zaliczana do stażu urlopowego. Komisja rozważa też rozwiązanie, by urlop trzeba było wykorzystać w danym roku kalendarzowym, nie można by go „chomikować”. W wyjątkowych sytuacjach mógłby przejść na rok następny.
KODEKS PRACY 2018: Nowe umowy o pracę
Kolejne propozycje dotyczą nowych form umów o pracę, które zastąpić mają nadużywane dziś umowy-zlecenia. Mają to być umowa na pracę sezonową oraz umowa na pracę dorywczą. Byłyby mniej wiążące pracownika i pracodawcę niż tradycyjny etat.
Członkowie komisji proponują zmiany w kodeksie pracy z myślą o młodych osobach, np. studentach, którzy jeszcze sami się nie utrzymują. Z jednej strony, pracownicy na nowych typach umów o pracę mieliby ubezpieczenie i zdobyliby prawo do urlopu, ale bez obowiązku i gwarancji pracy. Wynagrodzenie otrzymywaliby tylko za wykonaną pracę. Pracodawca mógłby też wypowiedzieć taką umowę bez uzasadnienia.
W praktyce oznaczać to miałoby, że pracodawca ma nas na liście chętnych i podpisuje umowę wtedy, kiedy akurat potrzebuje pracowników. A pracownik będzie miał prawo odmówić przyjęcia takiej pracy, mimo zgłoszenia się.
Inną propozycją jest możliwość pracy zdalnej z domu, na krótko, w wyjątkowej sytuacji. Na przykład w razie gorszego samopoczucia zamiast iść na zwolnienie, będzie można pracować w domu, albo gdy czekamy na np. na fachowca, mechanika itp.
**
CZYTAJ KONIECZNIE: PŁACA MINIMALNA 2018: Kwoty netto na etacie i za godzinę**
Mniej formalności i większą swobodę prowadzenia spraw kadrowych otrzymają z kolei przedsiębiorcy zatrudniający do 10 pracowników. Komisja rozważa także możliwość wykupienia się odprawą od obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia.
KODEKS PRACY 2018: Premie
Resort szykuje wielkie zmiany w kodeksie pracy także w przypadku premii uznaniowych. Ministerstwo chce ograniczyć uznaniowe składniki pensji i określić ich procentowy udział w całej pensji, którego pracodawca nie będzie mógł przekroczyć.
Dokładne efekty pracy członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy poznać mamy w połowie tego roku. Wtedy poznamy najnowsze zmiany w kodeksie pracy 2018
ZOBACZ TAKŻE:
WYKAZ NIEDZIEL HANDLOWYCH 2018
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego