Kolaboranci czy bohaterowie? W Kielcach naukowcy porozmawiają o Polskiej Policji „granatowej”

Tomasz Trepka
- Postawy polskich policjantów w Generalnym Gubernatorstwie były zróżnicowane, między innymi właśnie z tego powodu warto o tym rozmawiać – wyjaśnia przyczyny zwołania konferencji naukowej w Kielcach doktor Tomasz Domański z kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Tematyka funkcjonowania Policji Polskiej „granatowej” budzi duże kontrowersje, stanowi jednocześnie jeden z istotnych wątków okupacji niemieckiej ziem polskich. Do tej formacji przylgnęło piętno zdrady i kolaboracji z Niemcami. – Kwestia działalności policji „granatowej” była przez wiele lat powojennych marginalizowana. Dopiero w ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania badaniem wielu aspektów jej funkcjonowania – dodaje doktor Domański.

Kolaboranci czy bohaterowie? W Kielcach naukowcy porozmawiają o Polskiej Policji „granatowej”

Badacze problematyki okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 z całego kraju, którzy przyjadą do stolicy województwa świętokrzyskiego, skoncentrują się na charakterystyce istniejącego dorobku naukowego, wskazaniu oraz zweryfikowaniu dostępnych źródeł dotyczących policji „granatowej”. Organizatorzy chcą również poszerzyć wiedzę o Polskiej Policji poprzez przedstawienie jej systemu organizacyjnego, zadań – na przykład zwalczania przestępczości pospolitej i roli odgrywanej w polityce okupacyjnej – między innymi udział w łapankach na roboty przymusowe.

Ważne znaczenie będzie miało także ukazanie zaangażowania w struktury konspiracyjne organizacji niepodległościowych oraz prezentacja indywidualnych postaw i losów poszczególnych policjantów. – Jest to temat ciekawy, zarówno z perspektywy naukowej, jak i zwykłego odbiorcy, ponieważ w przestrzeni publicznej utożsamia się policję „granatową” z kolaborantami i zdrajcami. Chcemy zmierzyć się z tym trudnym zagadnieniem, o którym mówi się stosunkowo niewiele, a jeśli już się to robi to zazwyczaj w kontekście negatywnym – zakończył historyk.

Organizatorami konferencji są Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Katedra Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dyskusja odbędzie się pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji. Początek we wtorek, 6 grudnia o godzinie 10, w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” przy ulicy Warszawskiej 5 (dawny salon Empik) w Kielcach.

Policję Polską Generalnego Gubernatorstwa powołano 17 grudnia 1939 roku – zależną od Niemców polską policję lokalną, finansowaną przez polskie samorządy pozostające pod nadzorem niemieckim. Mimo, że miała ona częściowo kolaboracyjny charakter, to jednak praca w niej nie była karana przez Polskie Państwo Podziemne. Niemcy, bowiem niejednokrotnie karali śmiercią osoby, które odmawiały wykonywania współpracy. Szacuje się, że ponadto 25% stanu policji „granatowej” angażowało się w stałą współpracę z polskim podziemiem niepodległościowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kolaboranci czy bohaterowie? W Kielcach naukowcy porozmawiają o Polskiej Policji „granatowej” - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sygitoyo

No i mamy temat

Czy szefowa IPNu podejmie wyzwanie

jeśli nie to dlaczego

W
Wujek Adolf dobra rada.
Niech zrobią konferencje na UJK w Kielcach,na temat Żydowska Policja Porządkowa działająca w gettach w okupowanej Polsce.
W
Wujek Adolf dobra rada.
Niech zrobią konferencje na UJK w Kielcach,na temat Żydowska Policja Porządkowa działająca w gettach w okupowanej Polsce.
p
przodownik
W dniu 30.11.2016 o 23:37, kapral napisał:

zwykli karierowicze jdac na latwizne po wojniw powinni siedziec w pierdlu kundle poniemieckie

 

Noo... Szczególnie ci którzy pełnili konspiracyjną służbę w Państwowych Korpusie Bezpieczeństwa a także Armii Krajowej i NSZ. Oj, kapralu, kapralu....

 

Wystarczy przeczytać " Pobrobowcy Klęski " Hempla a nie klepać propagandowe hasełka rodem

z PRL-u.

Ź
Źmior

Drogi Kapralu skoro granatowi policjanci to według Ciebie poniemieckie kundle jak nazwiesz członków Judenratów i żydowskie służby porządkowej?  

K
Koks

Kolaboranci to byli w UB, MO, PPR. Teraz się ich spotyka w ZSL-PSL, PO, SLD

k
kapral

zwykli karierowicze jdac na latwizne po wojniw powinni siedziec w pierdlu kundle poniemieckie

Wróć na i.pl Portal i.pl