Tematyka funkcjonowania Policji Polskiej „granatowej” budzi duże kontrowersje, stanowi jednocześnie jeden z istotnych wątków okupacji niemieckiej ziem polskich. Do tej formacji przylgnęło piętno zdrady i kolaboracji z Niemcami. – Kwestia działalności policji „granatowej” była przez wiele lat powojennych marginalizowana. Dopiero w ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania badaniem wielu aspektów jej funkcjonowania – dodaje doktor Domański.

Badacze problematyki okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 z całego kraju, którzy przyjadą do stolicy województwa świętokrzyskiego, skoncentrują się na charakterystyce istniejącego dorobku naukowego, wskazaniu oraz zweryfikowaniu dostępnych źródeł dotyczących policji „granatowej”. Organizatorzy chcą również poszerzyć wiedzę o Polskiej Policji poprzez przedstawienie jej systemu organizacyjnego, zadań – na przykład zwalczania przestępczości pospolitej i roli odgrywanej w polityce okupacyjnej – między innymi udział w łapankach na roboty przymusowe.
Ważne znaczenie będzie miało także ukazanie zaangażowania w struktury konspiracyjne organizacji niepodległościowych oraz prezentacja indywidualnych postaw i losów poszczególnych policjantów. – Jest to temat ciekawy, zarówno z perspektywy naukowej, jak i zwykłego odbiorcy, ponieważ w przestrzeni publicznej utożsamia się policję „granatową” z kolaborantami i zdrajcami. Chcemy zmierzyć się z tym trudnym zagadnieniem, o którym mówi się stosunkowo niewiele, a jeśli już się to robi to zazwyczaj w kontekście negatywnym – zakończył historyk.
Organizatorami konferencji są Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Katedra Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dyskusja odbędzie się pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji. Początek we wtorek, 6 grudnia o godzinie 10, w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” przy ulicy Warszawskiej 5 (dawny salon Empik) w Kielcach.
Policję Polską Generalnego Gubernatorstwa powołano 17 grudnia 1939 roku – zależną od Niemców polską policję lokalną, finansowaną przez polskie samorządy pozostające pod nadzorem niemieckim. Mimo, że miała ona częściowo kolaboracyjny charakter, to jednak praca w niej nie była karana przez Polskie Państwo Podziemne. Niemcy, bowiem niejednokrotnie karali śmiercią osoby, które odmawiały wykonywania współpracy. Szacuje się, że ponadto 25% stanu policji „granatowej” angażowało się w stałą współpracę z polskim podziemiem niepodległościowym.