Prof. Gliński: To nie jest dobra droga
Zdaniem wicepremiera „ich nie obchodzi to, co dzieje się w gospodarstwach domowych, portfelach Polaków i próbują doktrynalnymi rozwiązaniami makroekonomicznymi, po prostu zubażając społeczeństwo, rozwiązywać problemy gospodarcze”. – To nie jest dobra droga. Będziemy musieli przedsięwziąć odpowiednie środki, aby dalej chronić Polaków i takie narzędzia jesteśmy w stanie zaproponować. Pracujemy nad nimi - taką dyskusję podsumowującą różnego typu kierunki działań już mieliśmy tydzień temu. Jutro też będziemy o tym rozmawiać – mówił.
Nowa forma tarczy antyinflacyjnej
Wcześniej w poniedziałek utrzymanie tarczy inflacyjnej zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji prasowej powiedział, że tarcza antyinflacyjna przyjmie jedynie nową formę - ze względu na brak zgody na nią ze strony Komisji Europejskiej.
– Przeciwnie, ze strony KE nawet mamy groźby, że będą nakładane kary, jeżeli nie wycofamy się z dotychczasowych działań osłonowych, obniżek stawek podatkowych VAT. Chcemy zastąpić je innym mechanizmem obrony przed inflacją, aby rzeczywiście to zamrożenie ceny dla gospodarstw domowych (...) i małych i średnich firm, dla gospodarstw, szpitali, szkół, utrzymać – mówił szef rządu.
Do tych słów odniósł się prof. Piotr Gliński, podkreślając, że KE jest instytucją „bardzo zbiurokratyzowaną”.
– Niektóre polityki, jakie realizuje Komisja Europejska, nie sprzyjają naszym społeczeństwom, a na pewno narodowi polskiemu. W sytuacji, gdy mamy olbrzymią inflację, wywołaną wojną rozpętaną przez Federację Rosyjską. Inflację, która także jest pokłosiem kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią, gdy rząd polski stara się kolejnymi tarczami (...) interweniować i nie być obojętnym, pomagać w kryzysie polskim rodzinom, KE to się nie podoba z przyczyn biurokratycznych, doktrynalnych, a być może także politycznych – powiedział.
Wicepremier zaznaczył, że przedstawienie konkretnych rozwiązań antyinflacyjnych to prerogatywa premiera.
Co obejmuje tarcza antyinflacyjna?
W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 roku, stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).
Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG. Zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe. Obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.
dś

Źródło: