KONIEC ŚWIATA
Temat końca świata od zawsze fascynował ludzkość. Motyw wielkiej zagłady, końca życia na świecie i unicestwienia całego wszechświata obecny jest praktycznie w każdej religii. Bardzo popularny jest także w sztuce. Powstało wiele obrazów poruszających to zagadnienie, głównie mają one wydźwięk religijny. Współcześnie temat apokalipsy upodobali sobie twórcy filmów i książek.
KIEDY NAJBLIŻSZY KONIEC ŚWIATA
Najbliższy koniec świata miał na już niedługo, bo 1 lutego 2019 roku. Wtedy właśnie w Ziemię miałaby uderzyć Asteroida 2002 NT7. Naukowcy bacznie przyglądali się asteroidzie, którą nazwali ciałem niebieskim bliskim Ziemi. W tzw. skali Palermo (skala określająca ryzyko zderzenia ciała niebieskiego z Ziemią) otrzymała notę 0,06 punktu. Wynik może wydawać się niewielki, ale jest to pierwszy przypadek w historii obserwacji, kiedy jakiś obiekt otrzymał wartość dodatnią.
Drugie obliczenia pokazały jednak, że asteroida nie uderzy w Ziemię bo... już ją minęła 13 stycznia. W przyszłości jednak może dojść do kolizji, bo wiem to ciało niebieskie może przeciąć orbitę ziemską w 2044, 2053, 2060 oraz 2078 roku.
ILE BYŁO KOŃCÓW ŚWIATA
Z dużą dozą prawdopodobieństwa można więc założyć, że 1 lutego 2019 roku żadnego końca świata nie będzie. Armagedonów w naszej historii było już wiele. Najgłośniejsze z najnowszej historii ludzkości to panika związana z wejściem w XXI wiek i rok 2012.
NAJSŁYNNIEJSZE KOŃCE ŚWIATA
- 375–400 – datę końca świata wyznaczył św. Marcin z Tours
- 992 – według jednej z teorii w Wielki Piątek wypadło święto Zwiastowania. Biblijna tradycja chrześcijańska (oparta na Księdze Objawienia) głosiła, iż oznacza to początek panowania Antychrysta.
- 1412 – koniec świata według św. Wincentego z Ferrary[1]
- 20 lutego 1524 – zapowiedź powszechnego potopu przez Johannesa Stoefflera
- 31 grudnia 1999 i 2000 – kolejne „okrągłe” daty związane z millenaryzmem; potencjalny koniec świata związany z problemem roku 2000
- 21 maja 2011 – koniec świata według Harolda Campinga
- 21 grudnia 2012 – ostatni dzień podany w kalendarzu Majów. Według niektórych interpretacji (m.in. Patricka Geryla) właśnie wtedy miał nastąpić koniec świata
- 23 września 2017 - pisarz David Meade twierdził, że w 23 września 2017 ma nastąpić koniec świata. Jego zdaniem apokalipsa jest zapisana w specjalnym kodzie w Biblii.

Kwesty na cmentarzu. Pomóż, daj złotówkę na aktora
KONIEC ŚWIATA ZEGAR ZAGŁADY
Ludzkość od zawsze starała się przewidzieć koniec świata. Z początku odbywało się to poprzez lekturę świętych tekstów lub wszelkiego rodzaju wróżby. Obecnie staramy się do tego podejść bardziej naukowo. W 1945 roku powstał "zegar zagłady" pokazujący jak blisko jesteśmy końca świata. Północ na tym zegarze oznacza apokalipsę, a wskazówka może się do niej zbliżyć lub oddalić. Umiejscowienie wskazówek zegara zależy od sytuacji na świecie, uwzględniane jest m.in. ryzyko wybuchu wojny światowej.
- Rok 2019 nie powinien być traktowany jako znak stabilności, a wyraźne ostrzeżenie. Żyjemy w czasach zmartwień i w najbardziej niebezpiecznym momencie od Zimnej wojny – oceniła Susan Solomon z kapituły Biuletynu Fizyków Jądrowych, który prezentuje tzw. Zegar Zagłady”. Naukowcy postanowili nie zmieniać miejsca ustawienia wskazówek zegara.
Zdając sobie sprawę z tej smutnej rzeczywistości, chcemy ogłosić, że zegar pozostanie dwie minuty od północy, czyli w stanie najbliższym końca w historii – zwróciła uwagę Solomon.
- Sytuacja obejmuje nieprzewidywalny i zmieniający się horyzont zduszonych waśni, które mogą zwiększyć szansę na wybuch wielkiego konfliktu. Nowa rzeczywistość jest zbyt niestabilna i zbyt niebezpieczne byłoby zaakceptowanie takiego stanu spraw na świecie – tłumaczyła badaczka.
RUPTLY/x-news
POLECAMY: