SPIS TREŚCI
Ma 34 metry szerokości, jego średnica wynosi 32 metry, a wysokość 5,5 metra. Naukowcy uważają, że koralowiec może mieć ponad 300 lat. Badacze twierdzą, że wygląda zdrowo i dosłownie stał się dla nich „latarnią nadziei”, ponieważ stan wielu dużych koralowców w okolicy pozostawia wiele do życzenia ze względu na zmiany klimatyczne i rosnące temperatury oceanów.
Żył już za czasów Napoleona
Koralowiec został odkryty przez operatora kamery pracującego na statku National Geographic podczas ekspedycji badającej wpływ globalnego ocieplenia na Ocean Spokojny. - Pływałem pod wodą w obszarze, w którym mapa wskazywała wrak statku i wtedy coś zauważyłem - powiedział Manu San Felix. Kamerzysta zawołał swojego partnera, którym był jego syn Inigo, i popłynęli w kierunku nieznanego obiektu.
Manu San Felix mówi, że zobaczenie takiego koralowca jest prawie jak nagłe ujrzenie ogromnej katedry pod wodą. - To bardzo ekscytujący moment. Mam głęboki szacunek dla czegoś, co zdołało przetrwać i istnieje od setek lat, pozostając w tym samym miejscu [...] W takiej chwili myślisz: szaleństwo, to było tutaj, gdy żył Napoleon - przyznaje kamerzysta.
Enric Sala, badacz z zespołu National Geographic, w wywiadzie dla ABC News porównał znalezisko do odkrycia „najwyższego drzewa na świecie”. - W czasach, gdy możemy zbadać każdy centymetr ziemi za pomocą satelitów i dronów, wody oceanu nadal skrywają przed naszymi oczami tajemnice takie jak ta - mówi Enric Sala. Jak podkreśla naukowiec, odkrycie takiego koralowca ma ogromną wartość naukową.
Big Momma jest inny
Przed tym odkryciem u wybrzeży Wysp Salomona, za największy koralowiec na świecie była uważana oddzielnie rosnąca masywna kolonia w Narodowym Sanktuarium Morskim Samoa Amerykańskiego, nazwana Big Momma. Big Momma mierzy 22,2 metra szerokości, 6 metrów wysokości i ma obwód 41 metrów. Wiek tego koralowca szacowany jest przez naukowców na ponad 500 lat.
Molly Timmers, główny specjalista zespołu projektowego National Geographic's Pristine Seas, porównał kształt Big Momma i nowego koralowca w wywiadzie dla ABC News. - Podczas gdy Big Momma wygląda bardziej jak ogromna kula lodów upuszczona na rafę, nowy koralowiec przypomina topniejące lody, które rozprzestrzeniają się na dnie - powiedziała Molly Timmers. Nowo odkryty koralowiec ma falisty kształt, a jego głównym kolorem jest brązowy z plamkami jasnożółtego, niebieskiego i czerwonego.
Koralowce zagrożone
Koralowce na całym świecie, zwłaszcza koralowce płytkowodne, są zagrożone zniszczeniem z powodu globalnego ocieplenia. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody 44 procent koralowców żyjących w cieplejszych wodach oceanicznych jest zagrożonych wyginięciem.
Koralowce łączą się ze sobą, tworząc duże rafy, które stanowią schronienie dla małych ryb i innych drobnych organizmów morskich. Według Światowego Forum Ekonomicznego rafy koralowe zapewniają również dochód miliardowi ludzi, zwłaszcza rybakom i osobom z branży turystycznej.
Na głębokich wodach i z dala od pasa tajfunów
Ten ogromny koralowiec znajduje się na większej głębokości niż wiele raf koralowych, co być może wyjaśnia jego dobry stan i fakt, że nie został jeszcze dotknięty przez rosnące globalne temperatury oceanów. Peter Mumby z University of Queensland powiedział ABC News, że koralowiec został uratowany dzięki swojej lokalizacji - znajduje się z dala od północno-zachodniego Pacyfiku, gdzie często występują tajfuny i huragany.
Mogę przypuszczać, że ten koralowiec istniał i istnieje w bardzo korzystnym środowisku, osłoniętym od wszelkich poważnych wstrząsów. W oceanie w pobliżu Wysp Salomona prawie nie ma większych sztormów - powiedział. Ministerstwo Rybołówstwa i Zasobów Morskich Wysp Salomona określiło znalezisko jako „monumentalne”. Władze Wysp Salomona mają nadzieję, że ten wyjątkowy koralowiec pomoże przyciągnąć więcej turystów do regionu, co z kolei umożliwi krajowi stworzenie większej liczby miejsc pracy w obszarach mniej szkodliwych dla środowiska.
Giganci oceanu
Koralowiec należy do gatunku Pavona clavus i stanowi siedlisko dla krewetek, krabów, ryb i innych organizmów morskich. Adam Smith z australijskiego James Cook University, który nie brał udziału w ekspedycji, zauważa w wywiadzie dla ABC News, że koralowce Pavona clavus są „gigantami” współczesnych oceanów i mogą istnieć przez setki lat.
Mówi, że cechy koralowca odkrytego przez naukowców sugerują, że jest on „kamieniem węgielnym” dla systemów biologicznych w tej części oceanu. Peter Mumby z University of Queensland podkreśla również, że „nowy” koralowiec jest niezwykle duży. - Ten gatunek koralowca (Pavona clavus) często osiąga duże rozmiary. Takie koralowce stanowią cenne siedlisko dla małych ryb morskich, które z kolei przyciągają duże organizmy morskie - wyjaśnia naukowiec. Wiek koralowca sugeruje również, że może on być oknem na historię życia oceanu. Naukowcy mają nadzieję wkrótce rozpocząć badania fantastycznego znaleziska, aby dowiedzieć się więcej o jego rozwoju.
źr. National Geographic, BBC