Koniec z obchodzeniem zakazu handlu w niedziele? Janusz Śniadek zapowiada, że nowelizacja ustawy jest już gotowa

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Ustawa o ograniczeniu handlu przewiduje łącznie 30 wyjątków od ogólnej zasady. Niektóre z nich dotyczą miejsc, w których może prowadzony być handel (np. dworce, lotniska, szpitale, stacje benzynowe). Inne są związane z rodzajem sprzedawanych towarów.
Ustawa o ograniczeniu handlu przewiduje łącznie 30 wyjątków od ogólnej zasady. Niektóre z nich dotyczą miejsc, w których może prowadzony być handel (np. dworce, lotniska, szpitale, stacje benzynowe). Inne są związane z rodzajem sprzedawanych towarów. Szymon Starnawski
Obchodzenie zakazu handlu w niedziele metodą "na placówkę pocztową" zostanie ukrócone już niedługo. Zbliża się zapowiadana już od dłuższego czasu nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Poseł PiS Janusz Śniadek informuje, że projekt nowelizacji jest już gotowy i ma zostać złożony do Sejmu w najbliższych dniach. Blisko 40 proc. Polek i Polaków chce zmian w ustawie. 41 proc. jest przeciw.

Zakaz handlu w niedziele do nowelizacji

Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest już przygotowany. Ma on zostać złożony do Sejmu w najbliższych dniach.

Protest pracowniczek i pracowników Amazon Sady:

od 16 lat

Janusz Śniadek, poseł PiS, który pilotował prace w Sejmie nad obowiązującą od ponad trzech lat ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, ma nadzieję, że projekt ten będzie obradowany na pierwszym kolejnym posiedzeniu Sejmu, czyli w dniach 7 i 8 lipca.

- Prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu projekt nowelizacji trafi do Sejmu. Natomiast kwestie tempa legislacji zależą od marszałek Sejmu, ale spodziewam się, że szybko trafi on do prac w komisjach – mówi Janusz Śniadek, poseł PiS

Aby uniemożliwić obchodzenie zakazu handlu w niedziele przez sieci sposobem "na placówkę pocztową", do zapisu o placówkach pocztowych ma zostać dodane kryterium przeważającej działalności oraz formuła definiująca kryterium, czyli zapis, że w poprzednim miesiącu wpływy z tytułu przeważającej działalności stanowiły 50 proc. obrotów.

Jakie sklepy będą otwarte w niedziele?

Przypomnijmy, że w zamyśle związkowców i ustawodawcy sklepy mogą być otwarte w niedziele, jednak za ladą musi wtedy stać właściciel lub jego rodzina. Dzięki temu pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych mieli zyskać wolne niedziele. Ustawa miała też wzmocnić pozycję małych sklepów osiedlowych czy wiejskich. Jednak zamiana sklepu w placówkę pocztową pozwala na otwarcie bez ograniczeń dotyczących personelu.

Ustawa o ograniczeniu handlu przewiduje łącznie 30 wyjątków od ogólnej zasady. Niektóre z nich dotyczą miejsc, w których może prowadzony być handel (np. dworce, lotniska, szpitale, stacje benzynowe). Inne są związane z rodzajem sprzedawanych towarów. I tak w niedziele czynne mogą być bary, restauracje, piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, stacje benzynowe, sklepy z prasą i pamiątkami czy punkty ze zniczami i kwiatami przy cmentarzach.

Polacy podzieleni ws. zakazu handlu

Polki i Polacy są podzieleni w sprawie dodatkowych regulacji prawnych wobec sklepów, które obchodzą zakaz handlu w niedziele sposobem "na placówkę pocztową". Z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wynika, że 39,8 proc. ankietowanych jest zdania, że ustawodawca powinien ograniczyć ten proceder. 41,4 proc. nie zgadza się z tym, a 18,8 proc. nie ma wyrobionej opinii.

Z sondażu wynika również, że zwolennicy dodatkowych regulacji mają najczęściej 30-39 lat. Z kolei przeciwnicy zaostrzenia zakazu mają zazwyczaj 18-29 lub ponad 60 lat. Najczęściej są mieszkańcami woj. opolskiego, mazowieckiego bądź zachodniopomorskiego. Przeważnie żyją w największych miastach lub liczących przynajmniej 200 tys. ludności. W większości zarabiają miesięcznie ponad 9 tys. zł netto i mają wyższe lub średnie wykształcenie.

Badanie zostało przeprowadzone na próbie 1100 dorosłych Polek i Polaków, reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu.

Jak przez rok zmieniły się ceny:

Jesteście ciekawi, w których branżach w Wielkopolsce zarabia się najlepiej? Najnowsze dane podaje "Rocznik Statystyczny Województwa Wielkopolskiego 2020". W  galerii prezentujemy 10 branż w naszym regionie, gdzie jest najwyższe przeciętne wynagrodzenie brutto. Sprawdź zestawienie płac w Wielkopolsce ---->

10 branż w Wielkopolsce, w których zarabia się najlepiej. Tu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl