„Koniec z pazernością banków!”. Sejm przyjął ustawę Ministerstwa Sprawiedliwości. Kredyt hipoteczny będzie tańszy

Anna Piotrowska
PAP
Opracowanie:
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł: Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł: Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców Fot. Pixabay/ _Alicja_
Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione przez kredytobiorców w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej – poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Sejm jednogłośnie przyjął dziś przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizację ustawy Prawo bankowe. Jak podkreśla resort, dzięki niej kredytobiorcy mają zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 446 posłów, a więc wszyscy którzy wzięli udział w głosowaniu.

Tańsze kredyty hipoteczne

Resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę informuje, że dzięki przyjętej dziś noweli Polacy będą mogli korzystać z tańszych kredytów hipotecznych.

– Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej – podkreśla wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że skutecznie zareagowało na liczne sygnały - zarówno od mediów, jak kredytobiorców – o problemach związanych z wpisem hipotecznym do księgi wieczystej. Pytano, jak tę procedurę zmienić, by obywatele nie ponosili nadmiernych kosztów.

Koniec z kosztami „za czekanie”

Resort zwraca uwagę, że dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego „ubezpieczenia” ryzyka kredytowego. Tymczasem w praktyce – podkreśla resort – niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem, a więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją.

Nowelizacja ma więc położyć kres naliczaniu przez bank dodatkowego kosztu kredytu „za czekanie”. Po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej bank zwróci kredytobiorcy pieniądze lub zaliczy je na poczet jego zobowiązania kredytowego. Nowe przepisy mają w ten sposób zapewnić ochronę konsumentom.

Oszczędności związane z kredytem będą sprawą indywidualną, zależną od umów z bankiem.

mac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl