- Na kopalni Pokój, o której często się mówi, że idzie do likwidacji, właśnie na niej zaczynamy inwestycje. Po to, aby kopalnia Ruda mogła efektywnie wydobywać swoje złoże i efektywnie wykorzystać majątek - mówił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w kopalni Bielszowice.
To właśnie do kopalni Bielszowice, wchodzącej w skład zespolonej kopalni Ruda (Bielszowice, Pokój, Halemba - Wirek), od poniedziałku (19 grudnia) będzie przekazywany podziemną magistralną taśmową (na poziomie 840 m) węgiel wydobywany w kopalni Pokój. To finalizacja połączenia podziemnego obu wspomnianych ruchów rudzkich kopalń.
PGG na plusie
Plus 91 gr na tonie węgla
Przypomnijmy: plany zespolenia poszczególnych kopalń, wchodzących jeszcze do niedawna w skład Kompanii Węglowej, pojawiały się już na etapie projektowania biznesplanu dla nowej spółki, która miała uratować płynność finansową KW.
Wstępnie zakładano, że od 2017 roku połączone miałyby zostać właśnie ruchy Pokój i Bielszowice oraz Jankowice - Chwałowice. W porozumieniu z 19 kwietnia 2016 roku, które otworzyło drogę do powstania Polskiej Grupy Górniczej znalazł się zapis, że zespolenie kopalń nastąpi już od 1 lipca tego roku i będzie dotyczyło większości zakładów wydobywczych, należących do spółki.
Rozmowy o połączeniu KHW i PGG
W KHW bez zwolnień
Tak oto z 11 kopalń, w PGG zostało 5 kopalń zespolonych: ROW (Rydułtowy - Chwałowice - Jankowice - Marcel), Ruda, Piast - Ziemowit, Bolesław Śmiały oraz Sośnica.
Wcześniejsze utworzenie kopalń zespolonych pozwoliło na wcześniejsze połączenie podziemne Pokoju i Bielszowic.
Początkowo ruch Bielszowice przejmie 7 tys. ton węgla na dobę z kopalni Pokój, a w latach 2018 - 2019 - 9,1 tys. ton/dobę.
"W wyniku wdrożenia tego rozwiązania Ruch Pokój zaprzestanie ciągnienia urobku szybem Wanda, wyłączy z ruchu i przeznaczy do likwidacji Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla wraz z bocznicą kolejową i zwałem węgla. Ponadto po przekierowaniu urobku do KWK Bielszowice możliwe będzie także przekazanie zbędnej infrastruktury na powierzchni Ruchu Pokój wraz z nieruchomościami gruntowymi, do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A." - informuje PGG.
Realizacja podziemnego połączenia obu kopalni wymagała wydrążenia 1 964 metrów nowych wyrobisk, zmodernizowania 764 m już istniejących oraz zabudowy 8 przenośników taśmowych o łącznej długości 3,5 km. Łączna wartość tego projektu to ponad 52 mln zł i ma zwrócić się po dwóch latach.
Z wyliczeń przedstawionych przez spółkę wynika, że dzięki skierowaniu urobku z Pokoju do kopalni Bielszowice na każdej przerobionej tonie węgla będzie można zaoszczędzić 5 zł.
