Poprawka do ustawy może uratować umowę zbrojeniową
Według źródeł, na które powołuje się portal, rządząca Partia Władzy Ludowej (PPP) zaproponuje Demokratycznej Partii Korei (DPK) zorganizowanie posiedzenia Podkomisji Spraw Gospodarczych i Finansowych Komitetu Strategii i Finansów w celu omówienia poprawki do ustawy o Korea Export-Import Bank (Eximbank) w lutym.
Partie rządzące i opozycyjne uzgodniły zwołanie na 19 lutego nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Narodowego, z sesją plenarna zaplanowaną na 29 lutego.
Koreańskie czołgi produkowane w Polsce
Oznacza to, że w ciągu 10 dni poprawka do ustawy o Eximbank będzie musiała przejść przez Podkomisję Spraw Gospodarczych i Finansowych oraz sesję plenarną Komisji Strategii i Finansów, Komisji Legislacji i Sądownictwa oraz sesję plenarną Zgromadzenia Narodowego.
Zmiana ustawy jest niezbędna do sfinalizowania drugiego kontraktu na eksport koreańskiego uzbrojenia do Polski. Obejmuje on m.in wyprodukowanie w Polsce około 800 czołgów K-2 i kilkuset armatohaubic K9.
Problemy z kredytowaniem umowy zbrojeniowej
Zgodnie z obowiązującą ustawą, Eximbank może udzielić kredytobiorcy pożyczki w wysokości do 40 proc. swojego kapitału. W lipcu kapitał banku wynosił równowartość 55,4 mld zł, w tym 45,2 mld zł kapitału ustawowego. Po sfinansowaniu 6 bln wonów (18,1 bln zł) w ramach pierwszej transakcji instytucji pozostało tylko ok. 1,35 bln wonów (406 mld zł) na kredyt dla Warszawy. Umowa Seulu z Warszawą opiewa na 30 bln wonów.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Projekt poprawki został złożony przez posłów Yoon Young-seok z PPP oraz Yang Ki-dae i Jeong Sung-ho z DPK. Ma on na celu zwiększenie obecnego limitu kapitału własnego w wysokości 15 bln (45,2 mld zł) do 25 lub 35 bln wonów (75.3 mld lub 105,5 mld zł). Partie rządzące i opozycyjne złożyły poprawkę na posiedzeniu Podkomisji Spraw Gospodarczych i Finansowych w listopadzie 2023 r., ale dotychczas nie poddano jej pod obrady.
W ubiegłym tygodniu koreańskie media informowały, że ustawa ta "utknęła w martwym punkcie" w związku z zaplanowanymi na kwiecień wyborami powszechnymi. Według mediów w efekcie tego opóźnienia umowa zbrojeniowa z Polską może "zostać zmniejszona albo całkowicie porzucona".
Źródło:
