Umowa zbrojeniowa z Koreą Południową zagrożona. Seul ma problemy z finansowaniem

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Umowa zbrojeniowa między Polską a Koreą Południową może być zagrożona. Wszystko zależy od południowokoreańskiego parlamentu i ustawy, która podniosłaby limit pożyczkowy. Politycy w Seulu szykują się jednak do wyborów, które odbędą się w kwietniu i nie wiadomo, czy podejmą polityczne ryzyko.

Umowa zbrojeniowa pod znakiem zapytania

Jak zauważa gazeta "The Korean Herald", Polska miała zwrócić się do Korei Płd. o kredyt w wysokości ponad 20 bln wonów (ok. 60 mld złotych) na zabezpieczenie drugiego kontraktu obronnego.

Jednak finansowanie, jak i cała umowa, stoi pod znakiem zapytania w związku z osiągnięciem przez bank eksportowo-importowy (Export-Import Bank of Korea, Eximbank) ustawowego limitu pożyczek. Może to oznaczać, że druga część umowy zbrojeniowej, zgodnie z którą 820 czołgów K2, kilkaset armatohaubic K9PL oraz 72 wyrzutnie rakiet, wraz z 10 tys. rakiet Homar-K, miały być wyprodukowane w Polsce, nie zostanie zrealizowana.

Wyczerpuje się limit pożyczek

Zgodnie z obowiązującą ustawą, Eximbank może udzielić kredytobiorcy pożyczki w wysokości do 40 proc. swojego kapitału. W lipcu kapitał banku wynosił 18,4 bln wonów (w tym 15 bln wonów kapitału ustawowego) co pozwala na udzielenie Polsce kredytu do 7,35 bln wonów. Po sfinansowaniu już 6 bln wonów w ramach pierwszej transakcji, instytucji pozostało tylko ok. 1,35 bln wonów na kredyt dla Warszawy.

Zarówno obóz rządzący jak i opozycja zaproponowali podniesienie ustawowego limitu do 30-35 bln wonów, "jednak ze względu na czynniki polityczne poczyniono niewielkie postępy, a projekty ustaw pozostają nierozpatrzone w odpowiednich komisjach stałych, a nawet nie zostały odpowiednio omówione" – wyjaśnia południowokoreański dziennik.

Na horyzoncie wybory

Problem komplikuje zbliżający się koniec kadencji Zgromadzenia Narodowego, jednoizbowego parlamentu Korei Południowej. Jesli projekt nowelizacji ustawy nie zostanie przyjęty przed wyborami powszechnymi w kwietniu, zostanie on automatycznie odrzucony.

Nie tylko procedura nowelizacji ustawy będzie musiała rozpocząć się od nowa w 22. kadencji Zgromadzeniu Narodowym, ale w najgorszym przypadku druga umowa eksportowa z Polską może zostać "zmniejszona lub całkowicie porzucona" – zaznacza "KH".

Rozwiązaniem kredyty komercyjne

Dziennik podkreśla, cytując źródła branżowe, że "jest mało prawdopodobne", aby polski rząd zdecydował się na rozważaną przez rząd w Seulu pożyczkę konsorcjalną z bankami komercyjnymi, biorąc pod uwagę wyższe stopy procentowe w porównaniu z pożyckzami rządowymi.

Banki nie są w stanie potwierdzić, czy kredyt konsorcjalny jest nadal negocjowany, ani szczegółów jego możliwej realizacji – pisze "KH".

Co z dalszym finansowaniem?

Dodatkowym powodem do niepokoju dla Koreańczyków jest zbliżający się termin realizacji drugiej części umowy zawartej przez Hanwha Aerospace. Firma ogłosiła, że podpisała umowę z Polską Grupą Zbrojeniową na wyprodukowanie dodatkowej broni o wartości 3,4 bln wonów, pod warunkiem że finansowanie zostanie pozyskane do czerwca.

"Jeśli środki finansowe nie nadejdą przed upływem terminu, nie będziemy mieli żadnych pieniędzy, więc eksport będzie niemożliwy" - powiedział przedstawiciel przemysłu obronnego cytowany przez "KH".

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl