FLESZ - Koronawirus torpeduje gospodarkę, traci także Polska
Z powodu ekspansji koronawirusa Włochy są w praktyce odcięte od świata. Polscy przedsiębiorcy obawiają się najbardziej właśnie takiego scenariusza, czyli chaotycznego i szybkiego wzrostu zachorowań i zgonów związanych z bardzo zaraźliwym COVID-19, a w konsekwencji odcięcia od świata istotnych gospodarczo regionów, jak Małopolska, Śląsk czy Mazowsze i zawieszenia działalności tysięcy firm i instytucji.
Koronawirus uderza w giełdy i turystykę oraz transport
- Rynki finansowe panicznie boją się, że podobna sytuacja, jak we Włoszech, może się wydarzyć na innych obszarach – tak Rafał Sadoch, analityk BM Mbanku, komentuje ostatnie tąpnięcia na światowych giełdach. Panika gospodarce nie służy: prowadzi do ograniczenia działalności kolejnych branż i sektorów gospodarki.
Dramat przeżywa turystyka i biznes organizacji imprez masowych. Ale niepokój panuje także w przemyśle. Małopolskie firmy są częścią globalnego łańcucha dostaw: z jednej strony sprowadzają komponenty z Chin, z drugiej - eksportują m.in. do Włoch, Francji i Niemiec. Przerwy w tym łańcuchu wywołują potężne perturbacje i straty m.in. w silnie reprezentowanej u nas branży samochodowej.
W skrajnym scenariuszu globalna gospodarka może się nawet załamać. NBP przyznał w poniedziałek, że „ostrzejszy przebieg epidemii” może się przyczynić do „obniżenia wzrostu gospodarczego w Polsce”.
Specustawą w koronawirusa
– Wspólnie z resortem finansów, ZUS, UOKiK, BGK, PFR i ARP opracowaliśmy pakiet rozwiązań, które mogą wesprzeć nasze firmy w obecnej sytuacji – mówi minister Jadwiga Emilewicz.
Zgodnie z postulatami organizacji gospodarczych, pakiet obejmuje ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS, instrumenty służące poprawie płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów, ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów. Resort Rozwoju pilotuje prace nad specustawą, która uruchomi te działania.
Pakiet wymaga m.in. nowelizacji ustaw dotyczących: VAT, udzielania pomocy publicznej, w tym pomocy de minimis, wsparcia BGK, szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.
Chodzi m.in. o odroczenia w płatnościach, przesunięcie wejścia w życie z 1 kwietnia na 1 lipca nowego JPK (by ułatwić rozliczenia VAT) oraz terminu obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy), wcześniejsze zwroty VAT, ułatwienia zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków związanych z anulowaniem wycieczek w stosunku do branż dotkniętych skutkami kryzysu, zniesienie opłaty prolongacyjnej, zmianę schematu pomocy publicznej, rozszerzenie dla MŚP i dużych firm.
W celu poprawienia płynności finansowej pakiet przewiduje m.in. odliczenie „wstecz” straty od dochodu (stratę poniesioną z działalności gospodarczej w danym roku możemy odjąć od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat), wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów (działania BGK), zwiększenie gwarancji w pomocy de minimis do 80 proc. kwoty kredytu, dopłaty do oprocentowania kredytów -poprzez rozszerzenie zakresu funduszu klęskowego o epidemię.
- Postulujemy skrócenie - z 6 do 3 miesięcy – okresu kryzysu, który uprawnia do objęcia wsparciem. Przy czym kryzys oznacza spadek obrotów gospodarczych, sprzedaży towarów lub usług o 15 proc.
Koronawirus: aktualizowany raport
Koronawirus: kto ma płacić pracownikom w czasie przestoju? I ile?
W przypadku przestoju, pracownikom takiego przedsiębiorcy, przysługiwałoby: świadczenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych (823,60 zł) zwiększone o kwotę składek na ubezpieczenia społeczne oraz wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Przedsiębiorca z ubezpieczeniem chorobowym, który w związku z koronawirusem nie może wykonywać działalności gospodarczej, otrzyma z ZUS zasiłek chorobowy na ogólnych zasadach, tj. jeżeli otrzyma zwolnienie lekarskie albo decyzję państwowego inspektora sanitarnego o kwarantannie lub izolacji.
Przedsiębiorca otrzyma także zasiłek opiekuńczy, jeśli sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny (zwolnienie lekarskie), dzieckiem objętym izolacją lub kwarantanną (decyzja sanepidu), albo dzieckiem do lat 8 w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły (oświadczenie ubezpieczonego).
Jeśli nieprzewidziane zamknięcie placówki jest związane z koronawirusem, specustawa przewiduje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni z tego tytułu.
- Spirytus zwolniony z akcyzy! Pomoże walczyć z koronawirusem
- Kwarantanna przez koronawirusa: co się należy z ZUS
- Co kupić i jakie zapasy zrobić na wypadek epidemii?
- Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Tu możesz się zgłosić
- COVID-19 to nie grypa! Różnice i podobieństwa
- GIS odradza podróże za granicę. Jakich miejsc unikać?
Przedsiębiorcy, których dotykają opóźnienia lub brak realizacji dostaw, zatory płatnicze, absencja pracowników związane ze wzrostem zachorowalności lub czynnościami mającymi na celu zagwarantowania bezpieczeństwa obywateli, już w ramach obowiązujących przepisów mogą liczyć na pomoc ZUS: odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny, umorzenie należności. ZUS obiecuje tutaj większą wyrozumiałość - celem jest uchronienie firm przed problemami, których efektem może być powstanie zatorów płatniczych i upadłość.
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- GIS ostrzega przed koronawirusem. Sprawdź listę krajów
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
