Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Relacje minuta po minucie z 18, 19, 20, 21 i 22 marca

Monika Golonka
Monika Golonka
Marek Majewski
Marek Majewski
Daniel Świerżewski
Daniel Świerżewski
Paweł Relikowski
Udostępnij:
Epidemia koronawirusa w Warszawie i na Mazowszu minuta po minucie. Poniżej nasza archiwalna relacja z 18, 19, 20, 21 i 22 marca 2020.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 22 marca 2020

22:28

Radio Zet podało, że z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem u mężczyzny, który przebywał na stacji metra Politechnika, stacja została zamknięta do dezynfekcji. Ze względów technicznych zamknięto także kilka innych stacji. Niewykluczone, że będzie konieczna ich dezynfekcja.

17:56 **Mamy 64 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Wśród nich są 20 osoby z woj. mazowieckiego.**

17:00 Królikarnia zamknięta do odwołania.

15:10 Darmowy przejazd pociągami i autobusami

"Każdy z pasażerów programu LOT do Domu może skorzystać z darmowego przejazdu pociągiem PKP Intercity albo autobusem Polonus według swoich potrzeb, aby dostać się do tego regionu Polski, w którym mieszka" - podaje Ministerstwo Infrastruktury.

14:27 Stanisław Karczewski i kwarantanna

"Po tym wszystkim kwarantanna. Po 5-7 dniach test na obecność COVID-19, mam nadzieję, że ujemny. Dziękuję wszystkim z Nowego Miasta nad Pilicą za ofiarną pracę na posterunku. Razem daliśmy i damy radę" - napisał wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

14:00 Zmiana rozkładu jazdy w Warszawie

"Od poniedziałku zmianie ulega rozkład jazdy Warszawskiego Transportu Publicznego. Autobusy i tramwaje będą kursować według sobotnich rozkładów jazdy, wzmocnione w godzinach szczytu przez dodatkowe linie i pojazdy" - informuje oficjalny profil m.st. Warszawy w mediach społecznościowych.

13:33 Kolejne przypadki koronawirusa w powiecie ostrołęckim

Ponad 500 osób pod nadzorem epidemiologicznym i trzy zarażone - to najnowszy bilans koronawirusa w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim

Więcej informacji: W TYM MIEJSCU.

13:28 Premier rozmawia z wojewodami.

Trwa wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów z wojewodami.

13:05 Zmarły mężczyzna miał 43 lata

Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zmarł pacjent zakażony koronawirusem. Został on przyjęty do szpitala jako pierwszy pacjent z regionu radomskiego z potwierdzonym zakażeniem COVID -19. Więcej informacji W TYM MIEJSCU.

12:30 Siódma ofiara - mężczyzna z Radomia

Jednocześnie resort poinformował o śmierci siódmej osoby zakażonej koronawirusem. "W szpitalu w Radomiu zmarła siódma osoba zakażona koronawirusem. To 43-letni mężczyzna, który był w stanie ciężkim. Diagnoza lekarzy wskazuje na śmierć z powodu zakażenia koronawirusem".

12:28 16 nowych przypadków

Szesnaście nowych przypadków koronawirusa w Polsce! Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i opolskiego - informuje Ministerstwo Zdrowia.

12:23 Jak odróżnić koronawirusa od grypy i przeziębienia?

COVID-19PRZEZIĘBIENIEGRYPA
GorączkaCzęstoRzadkoCzasami
ZmęczenieCzasamiCzasamiCzęsto
Ból głowyCzasamiRzadkoCzęsto
Bóle mięśniCzasamiCzęstoCzęsto
KaszelCzęsto (raczej suchy)Rzadko (łagodny)Często (raczej suchy)
KatarRzadkoCzęstoCzasami
KichanieBrakCzęstoBrak
Ból gardłaCzasamiCzęstoCzasami
BiegunkaRzadkoBrakCzęsto (raczej u dzieci)
DusznościCzasamiBrakBrak

WAŻNE: Podane objawy nie zawsze występują w stu procentach przypadków. Tylko test daje stuprocentową pewność, że nie jesteśmy zakażeni koronawirusem!

11:53 339 osób nie stosuje się do kwarantanny

"Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 67 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W 339 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania" – informujerzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka dla PAP.

11:16 Szósta ofiara koronawirusa

Zgodnie z diagnozą lekarzy, powodem śmierci zmarłej dziś 37-letniej pacjentki z Poznania było zakażenie koronawirusem i choroby, które pojawiły się w następstwie zakażenia. Pacjentka była w stanie ciężkim i miała inne współistniejące schorzenia.
Tym samym liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem wzrosła do 6.

11:10 Utrudnienia w komunikacji

Warszawski Transport Publiczny informuje o utrudnieniach w komunikacji w stolicy. Problem dotyczy linii: 107 i L-5.

10:20 Ratusz apeluje do mieszkańców Warszawy

Na profilach warszawskiego ratusza w mediach społecznościowych pojawiły się apele o pomoc seniorom i osobom potrzebującym.

9:30 Kto dziś wróci do Warszawy?

Dzisiaj na stołecznym lotnisku wylądują kolejne osoby, sprowadzane do Polski w ramach akcji LOT do Domu. Tym razem samoloty przywiozą Polaków m.in. z Madrytu, Londynu, Paryża, Oslo i Edynburga.

9:18 Kolejne posiedzenie RZZK

Dziś w Warszawie o godz. 10.30 rozpocznie się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

9:00 11 nowych przypadków koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o jedenastu nowych przypadkach koronawirusa zdiagnozowanych w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. śląskiego, po 2 osoby z woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego. Jednocześnie w Poznaniu zmarła 37-letnia kobieta, ale nie wiadomo jeszcze, czy bezpośrednią przyczyną jej śmierci był koronawirus.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 21 marca 2020

18:00 40 nowych przypadków

"Mamy 40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.
Potwierdzone przypadki dotyczą: 19 osób z woj. łódzkiego, 7 osób z woj. śląskiego, 5 z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osoby z woj. pomorskiego i 1 osoba z woj. małopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 492/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - podało Ministerstwo Zdrowia.

17:00

Zdecydowana większość Polaków jest zadowolona z projektu Tarczy Antykryzysowej - wynika z sondażu Estymator dla DoRzeczy, przeprowadzonego 20 marca.

16:20 Nowe połączenia "Polonus"

Przewoźnik autobusowy - firma "Polonus" - uruchamia kolejne połączenie w ramach akcji "Lot do domu".

15:25 Składki ZUS będą umorzone

Prezydent Andrzej Duda zapowiada po kilkugodzinnym spotkaniu m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, że składki ZUS-wskie powinny być umorzone. W poniedziałek o godz. 12.00 odbędzie się telekonferencja z udziałem przedstawicieli wszystkich sił politycznych w formacie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Propozycja prezydenta brzmi: Z płacenia składek na ZUS przez trzy miesiące będą wszyscy samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, jeżeli ich przychody spadły o więcej niż 50% w stosunku do lutego 2020 roku. Cała wypowiedź poniżej:

14:30 Szpital zostanie uruchomiony?

"Trwają rozmowy o ponownym uruchomieniu działalności szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą" – powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, który w przeszłości pracował w tym szpitalu i kilka dni temu zgłosił się tam, by wesprzeć pracujący tam personel medyczny - podaje Onet.

13:44 ORLEN kupił 5 tys. maseczek

ORLEN zakupił 5 tysięcy maseczek ochronnych, które przekaże Agencji Rezerw Materiałowych. Będą one dystrybuowane przede wszystkim wśród służb medycznych - poinformował prezes Daniel Obajtek.

13:32 Dobra wiadomość z Brwinowa

Policjant z Brwinowa, który miał objawy grypy, nie ma koronawirusa. Dwa dni temu tamtejszy komisariat zamknięto właśnie z tego powodu.

13:22 13 nowych przypadków koronawirusa

13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 2 z woj. podlaskiego i po 1 osobie z woj. podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego - informuje Ministerstwo Zdrowia.

13:17 RZZK w KPRM

Godzinę temu rozpoczęło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w KPRM.

13:02 Kwarantanna to nie żarty - przypomina policja

Policja przypomina, aby nie lekceważyć kwarantanny. Jako przykład podawany jest przypadek 54-latka, który w czwartek uciekł ze szpitala zakaźnego w Zgierzu i został aresztowany, na mocy postanowienia sądu. Mężczyzna przebywał w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, a po ucieczce został zatrzymany w domu. Zgodnie z prawem, grozi mu nawet do 8 lat więzienia.

12:40 Ostatnie szlify tarczy antykryzysowej

"Trwają ostatnie szlify projektu ustawy ws. tarczy antykryzysowej. mamy nadzieję, że projekt zostanie szybko przyjęty przez parlament" - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

12:22 Voicebot obsługuje infolinię NFZ

W piątek infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia obsługiwało jednocześnie 300 osób. W tym samym dniu po raz pierwszy do obsługi infolinii został użyty voicebot - poinformowała Sylwia Wadrzyk, rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia.

12:05 Ministerstwo Zdrowia radzi co robić podczas kwarantanny.

11:57 Drugi pracownik CZD z koronawirusem

"W dniu wczorajszym u drugiego pracownika naszego Instytutu potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2-19. W związku z tym wdrożono standardowe procedury. Pracownik nie ma żadnych objawów choroby, przebywa w domu i czuje się dobrze. Ustalono listę kontaktów, a o sprawie powiadomiony został Sanepid. Dalsze działania ustalane są w porozumieniu z Sanepidem. Dostęp do oddziału jest ograniczony. O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco" - napisano w oświadczeniu Centrum Zdrowia Dziecka.

11:40 Policja skontrolowała poddanych kwarantannie

"Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali prawie 56 tys. osób poddanych kwarantannie. W 328 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania" – przekazał rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Wobec osób, które nie zastosowały się do kwarantanny, wdrożono czynności mające na celu pociągnięcie ich do odpowiedzialności prawnej.

10:55 Watykan wydał dekret. Jak będzie wyglądała Wielkanoc?

"Nie ma możliwości przeniesienia terminu Wielkanocy, ponieważ jest ona centrum Roku Liturgicznego" - czytamy w specjalnym dekrecie sporządzonym na polecenie papieża Franciszka. Biskupi diecezjalni będą mieli jednak możliwość przełożenia mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek - podaje Katolicka Agencja Informacyjna. Więcej informacji W TYM MIEJSCU.

10:30 Policja apeluje do mieszkańców Warszawy

Jak informują nasi czytelnicy, stołeczna policja od rana prowadzi działania, mające na celu zachęcenie mieszkańców Warszawy do pozostania w domach. Funkcjonariusze podjeżdżają na kolejne osiedla mieszkaniowe i apelują przez megafony, o nie wychodzenie na dwór.

10:20 Uczelnie wyższe zamknięte do 10 kwietnia

"W związku ze stanem epidemii funkcjonowanie uczelni będzie zawieszone do 10 kwietnia" - poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jak podkreśla resort, nie oznacza to, że uczelnie są zamknięte - kontynuowane będą zajęcia online oraz, w miarę możliwości, badania naukowe.

9:45 Kolejny dzień akcji "LOT do Domu".

Dziś do Warszawy, w ramach akcji "LOT do Domu", przylecą Polacy m.in. z Amsterdamu, Chicago, Madrytu, Miami i Wiednia.

9:20 Jarosław Kaczyński o wyborach prezydenckich

"Te wybory powinny się odbyć. Jestem przekonany, że w tej chwili nie ma żadnych przesłanek do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. A tylko wtedy wybory mogą być odłożone. Pamiętajmy o tym konstytucyjnym ograniczeniu. Muszą być przesłanki, których w tym momencie - w moim przekonaniu - nie ma. Mam nadzieję, że nie będzie ich także w ostatnim momencie przed 10 maja. Gdyby były, to sytuacja by się zmieniła, ale czynimy wszystko, żeby stan był pod kontrolą" - mówił w rozmowie w RMF FM.

9:00 Ministerstwo Zdrowia apeluje

"W sobotę, 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. To pora roku, która kojarzy nam się z budzącą do życia przyrodą, spacerami, spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. W tym roku świętowanie pierwszego dnia wiosny musi jednak wyglądać inaczej. Zostań w domu" - apeluje Ministerstwo Zdrowia w mediach społecznościowych.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 20 marca 2020

21:00 Łazienki Królewskie zostaną zamknięte do odwołania

20:16 Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie

"Działając wspólnie, w poczuciu narodowej jedności i solidarności, jak dotąd zapobiegliśmy lawinowemu wzrostowi liczby zakażonych. Pustki na ulicach polskich miejscowości to widok daleki od naszych marzeń. Jednak w obecnej sytuacji budzi on nadzieję. Jest świadectwem mądrości i odpowiedzialności Polaków." Całą treść orędzia znajdziecie TUTAJ

18:50 Rząd wprowadził na terenie Polski stan epidemii

30 tysięcy złotych kary za złamanie kwarantanny i lekcje zawieszone do świąt wielkanocnych.

17:50 O 20:00 orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

17:20 Lekarz ze Szpitala Bródnowskiego zarażony koronawirusem

Szpital czeka na decyzję Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Póki co nie został zamknięty.

16:20 33 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. 25 na Mazowszu

16:05 Aktualne dane dla Mazowsza:

 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym: 7 826
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową: 4 196
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 301
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 107

15:45 Zmiany w kursowaniu pociągów na Lotnisko Chopina

Od piątku, 20 marca, od godz. 16.15 do odwołania wszystkie pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S2 i S3 oraz Kolei Mazowieckich linii RL będą kursowały w skróconej relacji, wyłącznie do i ze stacji Warszawa Służewiec. Zmiany spowodowane są uruchomieniem specjalnych pociągów ze stacji Warszawa Lotnisko Chopina w ramach operacji #LOTdoDomu.

Na odcinku Warszawa Służewiec – Warszawa Lotnisko Chopina będą jeździły autobusy zastępcze, kursujące trasą: Lotnisko Chopina – Żwirki i Wigury – Sasanki – Marynarska – PKP Służewiec (przystanek zlokalizowany na wiadukcie nad linią kolejową).

Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów KM-ZTM w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Służewiec – Warszawa Wschodnia. Dodatkowo bilety KM ważne są w autobusach linii 175 na odcinku Lotnisko Chopina – Centrum, linii 188 na odcinku Lotnisko Chopina – Metro Politechnika oraz w zastępczej linii autobusowej na całej trasie.

15:15 Zmiana pracy urzędów

Ograniczenie pracy urzędów będzie obowiązywało od poniedziałku, 23 marca do odwołania. Zmiana godzin pracy dotyczy wszystkich komórek urzędu miasta, które dotychczas w poniedziałki obsługiwały mieszkańców do godziny 18.00, w tym urzędów stanu cywilnego, urzędów dzielnic i delegatur Biura Administracji i Spraw Obywatelskich (BAiSO).

14:52 Noc Muzeów przełożona

Z powodu pandemii koronawirusa 17. edycji Noc Muzeów w Warszawie nie odbędzie się w zaplanowanym terminie 16 maja 2020r.

"Obecna sytuacja rozprzestrzenienia się koronaworusa absolutnie wyklucza tak radosne, wspólne świętowanie. Nie możemy pozwolić sobie na ryzyko organizacji wydarzenia w maju, dlatego postanowiliśmy go przełożyć na drugą połowę września 2020 roku."

13:45 PKP Intercity i Polonus wspomagają akcję #LOTdoDomu

Najwięksi narodowi przewoźnicy: kolejowy, czyli PKP Intercity oraz autokarowy, Polonus, włączają się w akcję #LOTdoDomu. Umożliwi to bezpieczne dotarcie do wybranych miast w Polsce pasażerom, którzy wylądują na warszawskim lotnisku Chopina - poinformowało Ministerstwo Infrastuktury.

- Chcemy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim Polakom wracającym do kraju w ramach akcji #LOTdoDomu, dlatego podjęliśmy decyzję o zaangażowaniu przewoźnika kolejowego i autobusowego - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Poniżej trasy pociągów, które będą odjeżdżać z Lotniska Chopina w Warszawie:

 • Warszawa Lotnisko Chopina – Przemyśl
  Trasa przejazdu: Opoczno Płd. – Włoszczowa Płn. – Miechów – Kraków Gł. – Bochnia – Brzesko – Tarnów – Dębica – Ropczyce – Sędziszów Małopolski – Rzeszów – Łańcut – Przeworsk – Jarosław – Radymno – Przemyśl
 • Warszawa Lotnisko Chopina – Bielsko - Biała
  Trasa przejazdu: Żyrardów – Skierniewice – Koluszki – Piotrków Trybunalski – Radomsko – Częstochowa – Tarnowskie Góry – Bytom – Chorzów – Katowice – Tychy – Pszczyna – Czechowice Dziedzice – Bielsko-Biała
 • Warszawa Lotnisko Chopina – Wrocław Główny
  Trasa przejazdu: Żyrardów – Skierniewice – Koluszki – Łódź Widzew – Pabianice – Łask – Zduńska Wola – Sieradz – Kalisz – Ostrów Wielkopolski – Krotoszyn – Milicz – Oleśnica – Wrocław Główny
 • Warszawa Lotnisko Chopina – Kołobrzeg
  Trasa przejazdu: Legionowo – Nowy Dwór Mazowiecki – Ciechanów – Mława – Działdowo – Iława – Prabuty – Malbork – Tczew – Gdańsk Gł. – Sopot – Gdynia Gł. – Rumia – Wejherowo - Lębork – Słupsk – Sławno – Koszalin – Białogard – Karlino – Daszewo – Wrzosowo – Jazy – Dygowo – Stramnica – Kołobrzeg.

Pierwszy pociąg ze stacji Warszawa Lotnisko Chopina ma odjechać w piątek 20 marca 2020 r. około godz. 16:50.

Połączenia autokarowe z Lotniska Chopina realizowane przez Polonus:

 • Warszawa Lotnisko Chopina – Szczecin
  Trasa przejazdu: Sochaczew - Łowicz - Łódź - Koło – Konin - Września – Poznań - Nowy Tomyśl - Gorzów Wielkopolski – Szczecin.
 • Warszawa Lotnisko Chopina – Gdynia
  Trasa przejazdu: Mława – Ostróda – Elbląg – Gdańsk – Sopot - Gdynia.
 • Warszawa Lotnisko Chopina – Suwałki
  Trasa przejazdu: Ostrów Mazowiecka – Łomża – Zambrów – Białystok – Augustów – Suwałki.
 • Warszawa Lotnisko Chopina – Zamość
  Trasa przejazdu: Radom – Puławy – Lublin – Zamość.
 • Warszawa Lotnisko Chopina – Krosno
  Trasa przejazdu: Radom – Sandomierz – Rzeszów – Krosno.
 • Warszawa Lotnisko Chopina – Nowy Targ
  Trasa przejazdu: Radom – Kielce – Kraków - Nowy Targ.
 • Warszawa Lotnisko Chopina – Jelenia Góra
  Trasa przejazdu: Łódź – Łask - Zduńska Wola – Sieradz – Złoczew – Kępno – Syców – Oleśnica – Wrocław – Legnica - Jelenia Góra.
 • Warszawa Lotnisko Chopina – Koszalin
  Trasa przejazdu: Płońsk – Sierpc – Toruń – Bydgoszcz – Piła – Szczecinek – Koszalin.

13:30 Lasy Państwowe tłumaczą, jak bezpiecznie wybrać się do lasu w czasie epidemii

W ostatnich dniach leśnicy zaobserwowali skokowy wzrost liczby osób odwiedzających lasy, zwłaszcza w okolicach dużych miast, które często gromadzą się w wybranych miejscach i porach. W związku z tym Lasy Państwowe opublikowały komunikat, w którym tłumaczą jak zachować bezpieczeństwo w trakcie spacerów.

Prosimy gorąco: przede wszystkim siedźcie w domach, a jeśli już wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Dlatego nie wybierajcie najpopularniejszych, gorących turystycznie atrakcji, lecz odkrywajcie w okolicy nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie - czytamy.

"Lepszą porą na wyprawę będą też godziny poranne albo przed zachodem słońca i dni powszednie niż weekendy, bo wtedy ludzi w lesie jest mniej. Nastawcie się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze, unikajcie też ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych – te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2" - piszą leśnicy.

Wszystkie zasady zostały przedstawione na poniższej grafice
koronawirus spacer po lesie

13:05 Szczegóły zmian w komunikacji miejskiej

Warszawski Transport Publiczny poinformował o zmianach w rozkładach jazdy, które będą obowiązywać od poniedziałku 23 marca. Szczegóły poniżej

Jednocześnie WTP przypomina, że można zawiesić bilet długookresowy na czas kwarantanny. Wystarczy kliknąć tutaj i podać na stronie numer swojej karty miejskiej.

12:00 Wojska Obrony Terytorialnej wspierają służby w walce z koronawirusem

"Terytorialsi" pracują na lotnisku Chopina, są przy szpitalach i w domach Powstańców Warszawskich. Ochotnicy wspierają logistykę i akcje innych służb zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Zobaczcie, jak to wygląda na Mazowszu.

CZYTAJ WIĘCEJ | Wojska Obrony Terytorialnej. Czym obecnie "terytorialsi" zajmują się w Warszawie?

10:30 Drastyczny spadek ruchu w Warszawie. Mniej aut na ulicach, pusta komunikacja miejska. ''Metro wozi powietrze, nie pasażerów''

Aby ochronić siebie i innych przed koronawirusem, warszawiacy masowo zostają w domach. Stolica nawet w godzinach szczytu świeci pustkami - zarówno na ulicach, jak i w komunikacji miejskiej. Spadek liczby osób korzystających z transportu publicznego widać szczególnie na w metrze. Już w 9 marca odnotowano o 60 tys. mniej wejść do kolejki niż jeszcze tydzień wcześniej. Z kolei na obleganym do tej pory rondzie Dmowskiego ruch zmniejszył się o co najmniej 30 procent. Więcej informacji tutaj.

koronawirus warszawa

10:20 Puste pociągi PKP do Warszawy, rezerwacje spadły o 75 proc. "Tak czystych Pendolino dawno nie widziałem"

Pustki w pociągach kursujących do Warszawy. Jak słyszymy, w przedziałach podróżnych można policzyć na palcach jednej ręki. PKP, ze względu na ogromny spadek zainteresowania, zawiesza coraz więcej połączeń. Kolejarze na bieżąco czyszczą też składy, które mimo wszystko ruszają na tory. Więcej przeczytasz tutaj.

8:50 12 nowych przypadków w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach koronawirusa, liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 367. Tym razem nie ma wśród nich osób z województwa mazowieckiego.

8:02 Szpital na Banacha ponownie otwarty

Szpital przy Banacha o północy wrócił do normalnej pracy - informuje rzeczniczka WUM. Wcześniej zdezynfekowane zostały pomieszczenia. Z informacji podawanych przez TVN24 wynika, że kwarantannie zostanie poddanych około 80 osób, które miały bezpośredni kontakt z zakażonym koronawirusem pracownikiem. Pośredni kontakt z mężczyzną mogło mieć nawet kilkaset osób.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. 19 marca 2020

21:00 Oddział urologiczny w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim zamknięty!

U jednej z pacjentek wykryto koronawirusa. Oddział nie przyjmuje pacjentów i został objęty kwarantanną.

19:50 PGE Narodowy solidarny z Włochami

19:00 32 nowe przypadki koronawirusa w Polsce. 16 na Mazowszu

18:28 Posiedzenie Sejmu na... Stadionie Narodowym?

Taki pomysł mają posłowie Solidarnej Polski.

18:25 Sytuacja w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą

W związku z potwierdzeniem zachorowań na COVID-19 wśród personelu medycznego
w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą uprzejmie informujemy, że w placówce zostały zastosowane wszystkie procedury epidemiologiczne. Inspektorzy powiatowej inspekcji sanitarnej prowadzą postępowanie epidemiologiczne - identyfikują wszystkie osoby, które miały bezpośredni kontakt z zarażonymi osobami i obejmują je kwarantanną.

Do pracy w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą dołączy 5 lekarzy (internistów i chirurgów). Wśród nich Marszałek Stanisław Karczewski.

17:55 Najnowsze dane sanepidu dotyczące województwa mazowieckiego:

 • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym: 7 591
 • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową: 3 163
 • liczba osób aktualnie hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 289
 • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 82

W ciągu ostatniej doby objęto kwarantanną 691 osób a 828 osób objęto nadzorem epidemiologicznym

17:28 Pierwszy przypadek koronawirusa w Ostrołęce.

Wirusa zdiagnozowano u młodej kobiety. Szczegóły znajdziecie TUTAJ

17:24 Karetki pogotowia ratunkowego mogą poruszać się buspasem bez sygnałów dźwiękowych

16:33 Zarząd Społem WSS Wola podjął decyzję o ograniczeniu dni prowadzenia działalności handlowej "Bazar na Kole".

16:32 Komisariat policji w Brwinowie objęty kwarantanną

Jeden z funkcjonariuszy jest badany na obecność koronawirusa

16:00 Kolejne 4 mln zł z budżetu Mazowsza na walkę z koronawirusem. Sprzęt medyczny z rezerwy kryzowej już trafia do szpitali

Dziś władze Mazowsza podjęły decyzję o zwiększeniu kwoty wsparcia szpitali na walkę z koronawirusem o kolejne 4 mln zł. W sumie więc na pomoc szpitalom przeznaczono już 10,5 mln zł. Do placówek już trafia sprzęt z zakupów w ramach rezerwy kryzysowej. To m.in. 6,9 tys, kombinezonów ochronnych, 44 respiratory i 44 zamgławicze do karetek.

Po dzisiejszej decyzji zarządu województwa w puli środków na walkę z koronawirusem w ramach rezerwy kryzysowej jest już 10,5 mln zł. W zeszłym tygodniu (12 marca) zarząd województwa uruchomił 6,5 mln zł rezerwy kryzysowej na walkę z koronawirusem. Zakupy są realizowane na bieżąco, zgodnie z potrzebami zgłoszonymi przez szpitale podległe marszałkowi.

- To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, ale z największym wyzwaniem muszą się zmierzyć nasze szpitale i ich personel. Ponieważ docierają do nas sygnały o dodatkowych potrzebach zarówno sprzętowych, jak i dotyczących środków ochrony osobistej – pomagamy najszybciej, jak umiemy – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – I bardzo dziękujemy lekarzom i całemu personelowi za ich zaangażowanie i poświęcenie.

15:16 Miasto "przesiada się" na sobotni rozkład jazdy

Od poniedziałku, 23 marca, pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kursowały według sobotnich rozkładów jazdy. – Cały czas prowadzimy obserwację ruchu na ulicach miasta i liczby pasażerów transportu publicznego. Komunikacja miejska obłożona jest w tej chwili w około 30 proc., podjąłem decyzję, że od poniedziałku przechodzimy na sobotni rozkład jazdy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – W dalszym ciągu będziemy prowadzić analizy. Zależy nam przede wszystkim na tym by w pojazdach komunikacji miejskiej pasażerowie mogli zachować odpowiednio odstępy – zaznacza.

Od poniedziałku, 23 marca, Warszawski Transport Publiczny będzie kursował według sobotnich rozkładów jazdy, zasilone o dodatkowe pojazdy. W godzinach komunikacyjnego szczytu, na trasy najważniejszych linii autobusowych i tramwajowych wyjadą dodatkowe autobusy. Te linie to: 2, 24, 26, 31, 122, 132, 138, 145, 150, 155, 162, 167, 182, 189, 190, 504, 507, 517, 520, 523, 527, 709, 710, 719, 723, 739. Dodatkowo uruchomione zostaną linie: 317, 326, 340, 345, 401, 402, 412, 414. Metro będzie kursowało z częstotliwością sobotnią, z dodatkowymi pociągami w godzinach szczytu.

15:14 Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy, poinformował o kolejnych ważnych decyzjach dla warszawiaków.

Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców
W mieście znajduje się 8 600 lokali użytkowych, które są wynajmowane przez przedsiębiorców. Są to sklepy, lokale gastronomiczne i usługowe oraz żłobki i przedszkola. Miasto proponuje ich najemcom wsparcie, poprzez:
- czasowe obniżenie czynszu;
- odroczenie płatności czynszu;
- rozłożenie należności w czasie.

Odroczone zostaną również spłaty zadłużenia, które przedsiębiorcy będą mogli spłacać w ratach. Najemcy lokali użytkowych, którzy będą chcieli skorzystać z pakietu wsparcia zgodnie z obowiązującą uchwałą rady miasta, muszą złożyć wniosek.

Podkreślamy, że każda decyzja będzie podejmowana indywidualnie i na wniosek najemcy. Wśród najemców miejskich lokali użytkowych znajduje się również 870 organizacji pozarządowych, które również będą mogły ubiegać się o wsparcie analogicznie, jak przedsiębiorcy.

15:02 Komunikat Dyrekcji Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy ul. Banacha:

„U jednego z pracowników medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przy ul. Banacha test na SARS- Cov-2 okazał się pozytywny. Poinformowano wszystkie odpowiedzialne służby i wdrożono odpowiednie procedury. Opracowano listę osób, które mogły pozostawać w kontakcie bezpośrednim z osobą zakażoną i listę osób kontaktowanych pośrednio. Zgodnie z zaleceniami osoby z kontaktu bezpośredniego są zobowiązane do przejścia 14-dniowej kwarantanny, a osoby z kontaktu pośredniego są zobligowane do obserwowania swojego stanu zdrowia, pomiaru temperatury ciała i nie podlegają ograniczeniom. Zgodnie z wytycznymi podjęto także decyzję o dezynfekcji obszarów, w których ostatnio przebywały osoby skontaktowane bezpośrednio. Dyrekcja UCK WUM dokłada wszelkich starań, aby funkcjonowanie szpitala zostało wznowione jak najszybciej. Powyższe działania spowodowane są troską o bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów i pracowników szpitala."

Czytaj więcej TUTAJ

15:00 Najnowsze informacje na temat sytuacji w Warszawie w związku z koronawirusem

14:40 Raport Polska Press Grupy: Czy szpitale są przygotowane na pandemię koronawirusa? Problemy ze sprzętem i środkami ochrony osobistej

Jeśli liczba zakażonych koronawirusem wzrośnie lawinowo, w polskich szpitalach zabraknie środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. Problemem może być także ograniczona liczba respiratorów dla pacjentów w ciężkim stanie i brak personelu. Szpitale deklarują gotowość, ale jednocześnie obawy, co będzie za kilka-kilkanaście dni - wynika z raportu, jaki przeprowadzili dziennikarze regionalni Polska Press Grupy w całym kraju

O tym, jak przygotowane są szpitale w Warszawie i innych regionach kraju, przeczytacie tutaj.

13:45 Polonus zawiesza połączenia dalekobieżne

"Spółka Polonus informuje, że w trosce o bezpieczeństwo Pasażerów w związku rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, w dniu 19.03.2020 r. z możliwością przedłużenia na kolejne dni zostają zawieszone wszystkie połączenia dalekobieżne narodowego przewoźnika autokarowego Polonus" - czytamy w komunikacie na stronie przewoźnika.

13:35 Szpital na Banacha zamknięty przez podejrzenie wirusa. Pacjenci uwięzieni wewnątrz budynku

Z nieoficjalnych informacji podanych w mediach społecznościowych przez Porozumienie Rezydentów wynika, że Samodzielny Publiczny Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie został zamknięty i czeka na decyzję wojewody. Powodem jest podejrzenie wirusa SARS-CoV-2 u jednego z lekarzy placówki. Więcej informacji tutaj.

13:25 Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych w Warszawie

Radna Agata Diduszko-Zyglewska poinformowała, że Rada Warszawy przyjęła uchwałę o czasowym zakazie spożywania alkoholu w miejscach publicznych na terenie stolicy ze względu na zagrożenie epidemiczne - chodzi o miejsca, w których wcześniej obowiązywały odstępstwa od przepisu. Zakaz ma obowiązywać do 30 czerwca.

13:15 Dramatyczna sytuacja w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą na Mazowszu

- Możemy powiedzieć na pewno o dziesięciu przypadkach zachorowań w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą, jednak z laboratorium doszła mnie nieoficjalna informacja o jeszcze jednej osobie zakażonej koronawirusem. Czekamy na około sto wyników badań osób ze szpitala nowomiejskiego i grójeckiego. Są ograniczenia w laboratoriach w Warszawie, dlatego też trudno dokładnie określić, kiedy je dostaniemy – mówi Krzysztof Ambroziak, starosta powiatu grójeckiego.

Sytuacja w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą jest dramatyczna. Brakuje ubrań ochronnych, płynów dezynfekujących i co najważniejsze - personelu. Oprócz chorych lekarzy i pielęgniarek, kolejnych dwadzieścia osób z personelu medycznego jest objętych kwarantanną i czeka na wyniki badań. W tym czasie nie mogą pełnić żadnych obowiązków. Więcej informacji tutaj.

12:45 Warszawa wprowadza dodatkową pomoc dla osób bezdomnych

Jak poinformował ratusz, Warszawa rozszerza i modyfikuje pomoc dla osób w kryzysie bezdomności. Mobilny Punkt Poradnictwa – autobus z pomocą dla bezdomnych – rozwozi paczki żywnościowe. Miasto apeluje też o przekazywanie żywności organizacjom pomagającym osobom bezdomnym.

- Noclegownie i schroniska działają. Nie możemy zostawić bezdomnych i osób w najtrudniejszej sytuacji w przestrzeni publicznej samym sobie. Zmieniamy natomiast sposób działania. Najważniejsze jest ograniczenie ryzyka zarażenia oraz zapewnienie bezdomnym żywności. Np. Mobilny Punkt Poradnictwa stał się objazdowym punktem wydawania paczek żywnościowych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Osoby w potrzebie mog

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Portal i.pl