Spis treści
Protest przeciwko alienacji rodzicielskiej
7 marca w Warszawie odbywa się kolejny Protest Rodziców i Dziadków przeciwko systemowemu utrudnianiu kontaktów rodzicielskich. Rodzice i ich bliscy domagają się zmian w prawie i realnej ochrony więzi rodzinnych. Na miejscu jest nasz fotoreporter. Relacja w galerii poniżej:
Trwa protest w centrum Warszawy. Rodzice i dziadkowie idą ul...
- Ten protest to wołanie o sprawiedliwość i pomoc dla dzieci. Nie możemy dłużej akceptować sytuacji, w której dzieci tracą jednego z rodziców z powodu systemowej bierności. Państwo musi działać, a nie milczeć wobec tragedii tysięcy rodzin - mówi Wojciech Miga, organizator protestu.
Czego domagają się protestujący?
Protestujący domagają się konkretnych zmian legislacyjnych oraz "skutecznego egzekwowania już istniejących przepisów". Wśród ich postulatów znajdują się:
Natychmiastowa egzekucja kontaktów rodzicielskich – wprowadzenie mechanizmów prawnych, które uniemożliwią jednostronne utrudnianie lub blokowanie kontaktu dziecka z drugim rodzicem.
Kary dla osób utrudniających kontakty – stosowanie sankcji wobec rodziców, którzy łamią postanowienia sądowe dotyczące kontaktów z dzieckiem.
Zwiększenie roli psychologów i mediatorów – zapewnienie, że decyzje sądowe w sprawach rodzinnych będą podejmowane na podstawie rzetelnych analiz psychologicznych, a nie wyłącznie w oparciu o relacje jednej strony.
Obowiązkowe szkolenia dla sędziów rodzinnych i kuratorów – wprowadzenie szkoleń dotyczących mechanizmów manipulacji rodzicielskiej i skutków psychologicznych zerwania więzi dziecka z rodzicem.
Wsparcie dla rodzin w kryzysie – szkolenia kadr wsparcia psychologicznego i mediacyjnego dla rodzin doświadczających trudnych sytuacji okołorozstaniowej.
Uznanie zerwania więzi dziecka z rodzicem za formę przemocy emocjonalnej – umocowanie prawne tego problemu, aby skutecznie przeciwdziałać jego występowaniu.
Wprowadzenie obowiązkowego nadzoru nad sytuacją rodzinną w przypadku rozstania rodziców, obejmującego przekazywanie im niezbędnej wiedzy o ryzykach oraz działaniach prorozwojowych na rzecz dobrostanu dziecka. Szkoły i Poradnie powinny zostać wyposażone w narzędzia i realne mechanizmy wsparcia, umożliwiające skuteczne działania pomocowe dla rodziców i dzieci znajdujących się w sytuacji okołorozstaniowej.
Utrudnienia na ulicach w Warszawie
Manifestanci zebrali się o godzinie 11:00 pod biurem Rzecznika Praw Dziecka przy ul. Chocimskiej 6. O godzinie 13:00 ruszyli w kierunku Sejmu RP (ul. Wiejska 4/6/8), gdzie dotrą około 14:30. Wydarzenie ma zakończyć się około 16:30.
Pochód przechodzi ulicami:
Chocimska,
Olszewska,
Puławska,
Al. Armii Krajowej,
Al. Ujazdowskie,
Matejki,
Wiejska.
Zmiany w kursowaniu autobusów
Zarząd Transportu Miejskiego zapowiada, że podczas demonstracji można spodziewać się czasowych zmian tras linii autobusowych. Autobusy linii: 116, 118, 166, 180 i 503 mogą być kierowane na objazdy:
116, 180 i 503 między rondem gen. Ch. De Gaulle’a a Spacerową pojadą równolegle do swojej trasy przez Marszałkowską, Pl. Konstytucji, Waryńskiego,
118 ominą zamknięty fragment jadąc przez Al. Jerozolimskie,
166 przejadą ul. Rozbrat, obok stadionu Legii i ul. Czerniakowską.
