W wydanym z tej okazji komunikacie ONZ czytamy, że Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji ma na celu podkreślenie kluczowego związku między walką z korupcją a pokojem, bezpieczeństwem i rozwojem. Jak zaznaczono, walka z korupcją "jest prawem i obowiązkiem każdego".
Tylko dzięki współpracy i zaangażowaniu każdej osoby i instytucji możemy przezwyciężyć negatywne skutki korupcji. Państwa, urzędnicy, funkcjonariusze organów ścigania, przedstawiciele mediów, sektor prywatny, społeczeństwo obywatelskie, środowisko akademickie, opinia publiczna i młodzież – wszyscy mają do odegrania rolę w jednoczeniu świata przeciwko korupcji - podkreślono w komunikacie ONZ.
Jedną z najbardziej znanych organizacji międzynarodowych, która zajmuje się kwestią korupcji, jest Transparency International (TI), która definiuje korupcję jako "nadużycie powierzonej władzy dla prywatnych korzyści". Według Transparency, korupcja "podkopuje zaufanie, osłabia demokrację, hamuje rozwój gospodarczy, a dodatkowo pogłębia nierówności, ubóstwo, podziały społeczne oraz kryzys środowiskowy".
Najbardziej i najmniej skorumpowane kraje świata
Od 1995 roku Transparency publikuje coroczny raport na temat poziomu korupcji w poszczególnych krajach świata, który mierzony jest wskaźnikiem percepcji korupcji (ang. Corruption Perceptions Index, CPI). Wskaźnik ten powstaje w oparciu o oceny ekspertów oraz badania opinii publicznej.
Według ostatniego raportu Transparency International za rok 2021 najbardziej skorumpowane kraje świata to:
- Sudan Południowy
- Syria
- Somalia
- Wenezuela
- Jemen
- Korea Północna
- Afganistan
- Libia
- Gwinea Równikowa
- Turkmenistan
Według tego samego raportu najmniej skorumpowane państwa świata to:
- Dania
- Finlandia
- Nowa Zelandia
- Norwegia
- Singapur
- Szwecja
- Szwajcaria
- Holandia
- Luksemburg
- Niemcy
Polska została w tym zestawieniu sklasyfikowana na 43. pozycji (tuż za Kostaryką, Słowenią i Włochami).
