Korupcja na świecie. Które państwa są najbardziej skorumpowane? Określono miejsce Polski

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Jedną z najbardziej znanych organizacji międzynarodowych, która zajmuje się kwestią korupcji, jest Transparency International (TI), która definiuje korupcję jako "nadużycie powierzonej władzy dla prywatnych korzyści"
Jedną z najbardziej znanych organizacji międzynarodowych, która zajmuje się kwestią korupcji, jest Transparency International (TI), która definiuje korupcję jako "nadużycie powierzonej władzy dla prywatnych korzyści" Fot. American Money
W piątek, 9 grudnia, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w październiku 2003 roku. Jak podkreśla ONZ, walka z korupcją "jest prawem i obowiązkiem każdego". Które kraje są najbardziej skorumpowane, a które najmniej? Jak w międzynarodowym rankingu korupcji wypada Polska?

W wydanym z tej okazji komunikacie ONZ czytamy, że Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji ma na celu podkreślenie kluczowego związku między walką z korupcją a pokojem, bezpieczeństwem i rozwojem. Jak zaznaczono, walka z korupcją "jest prawem i obowiązkiem każdego".

Tylko dzięki współpracy i zaangażowaniu każdej osoby i instytucji możemy przezwyciężyć negatywne skutki korupcji. Państwa, urzędnicy, funkcjonariusze organów ścigania, przedstawiciele mediów, sektor prywatny, społeczeństwo obywatelskie, środowisko akademickie, opinia publiczna i młodzież – wszyscy mają do odegrania rolę w jednoczeniu świata przeciwko korupcji - podkreślono w komunikacie ONZ.

Jedną z najbardziej znanych organizacji międzynarodowych, która zajmuje się kwestią korupcji, jest Transparency International (TI), która definiuje korupcję jako "nadużycie powierzonej władzy dla prywatnych korzyści". Według Transparency, korupcja "podkopuje zaufanie, osłabia demokrację, hamuje rozwój gospodarczy, a dodatkowo pogłębia nierówności, ubóstwo, podziały społeczne oraz kryzys środowiskowy".

Najbardziej i najmniej skorumpowane kraje świata

Od 1995 roku Transparency publikuje coroczny raport na temat poziomu korupcji w poszczególnych krajach świata, który mierzony jest wskaźnikiem percepcji korupcji (ang. Corruption Perceptions Index, CPI). Wskaźnik ten powstaje w oparciu o oceny ekspertów oraz badania opinii publicznej.

Według ostatniego raportu Transparency International za rok 2021 najbardziej skorumpowane kraje świata to:

  1. Sudan Południowy
  2. Syria
  3. Somalia
  4. Wenezuela
  5. Jemen
  6. Korea Północna
  7. Afganistan
  8. Libia
  9. Gwinea Równikowa
  10. Turkmenistan

Według tego samego raportu najmniej skorumpowane państwa świata to:

  1. Dania
  2. Finlandia
  3. Nowa Zelandia
  4. Norwegia
  5. Singapur
  6. Szwecja
  7. Szwajcaria
  8. Holandia
  9. Luksemburg
  10. Niemcy

Polska została w tym zestawieniu sklasyfikowana na 43. pozycji (tuż za Kostaryką, Słowenią i Włochami).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PI Grembowicz
Systemowe.
Wróć na i.pl Portal i.pl