Trzeba złożyć deklarację
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to specjalna baza danych gromadząca informacje o tym, czym ogrzewamy domy. Lista urządzeń, które powinniśmy do niej zgłosić jest długa, a znalazły się na niej piece, kominki, kotły, grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe i kuchnie węglowe. Katalog obejmuje również pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne oraz ogrzewanie elektryczne.
Nowe nieruchomości oraz te, które zmieniły źródło ogrzewania muszą zostać zgłoszone w ciągu dwóch tygodni. Deklarację dotyczącą pieca już w trakcie eksploatacji należy złożyć nie później niż do końca czerwca przyszłego roku - mówi Natalia Marcinkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w gorzowskim magistracie.
Obowiązek ten dotyczy wszystkich właścicieli nieruchomości. Mniejszy problem będą mieli mieszkańcy bloków, bo za nich deklarację złoży wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia.
Jak wygląda sytuacja w regionie?
Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w województwie lubuskim jest blisko 160 tysięcy budynków mieszkalnych, których właściciele lub zarządcy powinni złożyć deklarację dotyczącą źródła ogrzewania. Od lipca takich zgłoszeń było prawie 15 tysięcy, czyli niecałe 10 procent. Z Gorzowa do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wpłynęło ponad 1000 deklaracji, a z Zielonej Góry niewiele ponad 700.
Przeczytaj również: Stare meble, plastikowe butelki? Straż miejska sprawdza czym mieszkańcy palą w piecach
Najwięcej jest kotłów gazowych
Jak wynika z dotychczas złożonych deklaracji - w województwie lubuskim najwięcej mieszkańców, bo ponad 6827 korzysta z gazowych kotłów, bojlerów, podgrzewaczy przepływowych oraz kominków.
- Kotły na paliwo stałe, czyli węgiel, drewno czy pellet z ręcznym podawaniem paliwa ma 4296 mieszkańców
- Kotły na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa ma 2444 mieszkańców
- Kominki, kozy oraz ogrzewacze powietrza na paliwo stałe zgłosiło 3130 właścicieli nieruchomości
- Ogrzewanie elektryczne lub bojlery elektryczny są w 2061 zgłoszonych nieruchomościach
- Piece kaflowe na paliwo stałe są 923 nieruchomościach
- Z piecokuchni lub kuchni węglowej korzysta 998 mieszkańców
- Pompy ciepła ma 630 mieszkańców
- Kotły olejowe ma ponad 150 mieszkańców
- Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania są w 493 nieruchomościach
- Deklaracji dotyczącej nieruchomości podłączonych do miejskich sieci ciepłowniczych jest 535
Jak można zgłosić źródło ciepła?
Deklarację można złożyć w formie elektronicznej - za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego na stronie zone.gunb.gov.pl. W tym przypadku konieczne jest jednak posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego. Wypełniony dokument można także wysłać pocztą albo złożyć osobiście do właściwego ze względu na umiejscowienie domu urzędu miasta lub gminy.
Spóźnialscy muszą liczyć się z karami
Na złożenie deklaracji dotyczącej ogrzewania w budynkach rząd dał rok. To oznacza, że termin minie więc z końcem czerwca przyszłego roku. Spóźnialscy muszą liczyć się z konsekwencjami, bo grzywna za niedopełnienie tego obowiązku może wynieść 500 złotych.
Zobacz też:
WIDEO: "Bóg daje życie - smog je odbiera". Księża będą rozmawiać z wiernymi o wymianie starych pieców
Źródło:TVN24/x-news
