Kraków. Czytniki kontrolerów biletów... grożą wybuchem?! Firma zwraca je miastu

Piotr Rąpalski
Zdjęcie ilustracyjne,
Zdjęcie ilustracyjne, mat. prasowe
"W dniu 19 maja 2023 rok spółka Rewizor przekazała do Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie 30 niesprawnych baterii do urządzeń służących kontroli biletów w komunikacji miejskiej. Ekspertyza którą zleciła spółka wykazała zagrożenie wybuchem i samozapłonem baterii" - podała firma Rewizor, której pracownicy łapią gapowiczów w krakowskiej komunikacji miejskiej. Pasażerów może zaszokować fakt, że takie urządzenia były używane w autobusach i tramwajach.

"Rewizor od marca 2022 roku tj. od początku trwania umowy prosi ZTP o wymianę niesprawnych baterii w urządzeniach kontrolujących, które są niezbędne do pracy naszych kontrolerów" - zaznacza spółka.

Sprzęt do kontroli biletów, odczytywania kart KKM jest własnością miasta, a używa go firma, która wygrała przetarg na kontrolowanie biletów.

ZTP już od dawna wie o problemie ze sprzętem i stara się go wymieniać.

"Z uwagi na zużycie tego sprzętu jego stan techniczny jest niewystarczający do prowadzenia kontroli w sposób sprawny i prawidłowy. Baterie zainstalowane w urządzeniach nie pozwalają na pracę dłużej niż dwie godziny. Urządzenia często zawieszają się i wymagane jest ponowne ich uruchomienie, co w skrajnych przypadkach trwa nawet do 8 minut – znacząco wydłużając czas kontroli i zmniejszając jej skuteczność" – pisał w interpelacji do prezydenta Krakowa radny miejski Łukasz Gibała na początku 2023 roku.

W lutym mówiło się już o wymianie urządzeń w przeciągu tygodni, ale wskazywano głównie problem z wyczerpywaniem się baterii i powolnym działaniem, a nie z zagrożeniem bezpieczeństwa. Z informacji od spółki rewizor wynika, że urządzeń nie wymieniono.

Dopytujemy ZTP i firmę Rewizor o szczegóły. Do sprawy wrócimy.

Na razie odpowiedział Rewizor:

"Zarząd ZTP nie jest w stanie podać nam terminu dostawy nowych urządzeń, twierdząc że mają miejsce problemy techniczne z instalacją aplikacji. Aktualnie posiadamy 50 urządzeń z tego 41 sprawnych, ale nie posiadamy do nich sprawnych baterii. Oddaliśmy w dniu dzisiejszym 30 baterii (25% posiadanych) grożących samozapłonem lub wybuchem. Reszta posiadanych baterii jest mocno wyeksploatowana i wytrzymuje 1-2 godziny pracy. Niestety dokładnie nie znamy kosztu zakupu nowych urządzeń ponieważ jest to po stronie ZTP"

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
biskup
W TYM KRAJU WSZYSTKO G(UW)NO!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl