FLESZ - Daniel Obajtek o odchodzeniu od rosyjskich surowców

W związku z popełnianymi przez Rosjan zbrodniami na ludności cywilnej oraz niszczeniem ukraińskich miast, większość międzynarodowych korporacji, w tym sieci handlowych, zaczęła niemal z dnia na dzień wyprowadzać swoje biznesy z Rosji. Jednak niektóre z nich postanowiły pozostać w kraju, który 24 lutego 2022 roku w brutalny sposób napadł na Ukrainę. Takie firmy momentalnie trafiły na konsumenckie "listy wstydu". Wśród nich m.in. sieć Auchan, należąca do grupy Adeo, kontrolowanej przez wpływową rodzinę Mulliezów, jedną z najbogatszych we Francji. Więcej o tej sprawie pisaliśmy w poniższym materiale:
Do bojkotu działalności francuskiej firmy przyłączyli się miejscy radni. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Artur Buszek wyliczył, że w ostatnich latach miasto zapłaciło blisko pół miliona złotych za najem lokali w Galerii Bronowice, a jednym z beneficjentów była właśnie sieć Auchan. Ostatnio złożył w tej sprawie interpelację do władz miasta, w której zaapelował do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, żeby ten rozważył wycofanie się ze współpracy z francuską firmą.
- Decyzja Auchan o kontynuowaniu działalności w Rosji spotkała się z oburzeniem wśród wielu mieszkańców naszego miasta. Podzielam ich uwagi. Biorąc pod uwagę, że działalność tego przedsiębiorstwa idzie w poprzek nałożonym sankcjom na Rosję oraz już powszechnie zgłaszane postulaty, odnoszące się do bojkotu Auchan, uważam, że miasto nie powinno finansować działalności tej firmy oraz innych, które dalej działają w Rosji - przekonuje radny.

Przypomnijmy, że Urząd Miasta Krakowa już w 2013 roku wynajął lokal w Galerii Bronowice od firmy Auchan. Urzędnicy prowadzą tam Punkt Obsługi Mieszkańców. Kilka lat później gmina podpisała umowę najmu drugiego lokalu w galerii. Na ten sam cel. Za korzystanie z pomieszczeń tylko w ubiegłym roku urząd zapłacił ponad 93 tys. zł, z czego sam czynsz to koszt 72 tys. Urzędnicy nie chcą jasno zadeklarować, czy zerwą współpracę z Auchan. - UMK analizuje sytuację - odpowiedziała nam Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego urzędu.
Jednocześnie podkreśliła, że co prawda pierwotna umowa faktycznie została zawarta z Auchan, jednak obecnie właścicielem części Galerii Bronowice, w której UMK wynajmuje lokale, jest firma Ceetrus Polska. I to właśnie na jej konto miasto przelewa pieniądze za korzystanie z pomieszczeń. Czy to coś zmienia? W społecznym odczuciu niewiele, bo przecież Ceetrus jest właścicielem nie tylko Galerii Bronowice, ale również ponad 20 Centrów Handlowych Auchan. W br. gmina za najem lokali zapłaciła firmie Ceetrus ponad 20 tys. zł.
Wiele firm nie chce wycofać się z Rosji! To nie tylko Leroy ...
Przypomnijmy również, że ostatnio krakowscy aktywiści zorganizowali pikietę w Galerii Bronowice, w trakcie której namawiali do bojkotu firmy Auchan. "Wchodząc tu wspierasz wojnę" - to jedno z haseł, które towarzyszyło akcji. - Nie zgadzam się na politykę sieci Auchan i podobnych jej firm. Nasza akcja nie jest wymierzona przeciwko pracownikom sieci, ani nawet polskiemu oddziałowi Auchan, to jest sygnał do Francji, którym chcemy powiedzieć, że nie można w tym momencie prowadzić biznesu jednocześnie w Polsce, Rosji i Ukrainie. To jest nie do pogodzenia. Zachodni biznes musi z Rosji zniknąć albo zostać zawieszony do końca sprawowania władzy przez Putina - przekonywał pomysłodawca akcji Jacek Torbicz.
Więcej o pikiecie w Galerii Bronowice pisaliśmy poniżej:
Firma Auchan nie odniosła się do naszych pytań. Tymczasem na swojej stronie internetowej zapewnia o działaniach prowadzonych na rzecz obywateli Ukrainy. "Poruszeni ogromem tragedii jaka dotknęła obywateli Ukrainy, już w pierwszych dniach konfliktu pracownicy Auchan Polska stanęli na wysokości zadania i okazali wielkie serce. Sklepy w całej Polsce rozpoczęły dobrowolne lokalne zbiórki na rzecz uchodźców. Te działania trwają i będą kontynuowane. Wspieramy również naszych ukraińskich pracowników Auchan Ukraina, którzy przybywają wraz z Rodzinami do Polski" - czytamy w oświadczeniu przedsiębiorstwa.
Również Galeria Bronowice, w której ostatnio odbyła się pikieta krakowskich aktywistów, deklaruje wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. "Od końca lutego 2022 roku zarówno Galeria, jak i najemcy obiektu, z pełnym zaangażowaniem włączają się w liczne akcje pomocowe i współpracują z organizacjami niosącymi pomoc uchodźcom z Ukrainy. Obecnie we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem na terenie Galerii Bronowice prowadzona jest zbiórka darów - materiałów opatrunkowych, żywności długoterminowej, środków higieny, koców i śpiworów. Galeria Bronowice włączyła się również w inicjatywę "Szafa Dobra" prowadzoną przez Centrum Wielokulturowe w Krakowie i zachęca swoich klientów do dołączenia do tej akcji" - napisał w oświadczeniu, nadesłanym do naszej redakcji zespół zarządzający Galerią Bronowice.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?