Kraków. Minister sportu Sławomir Nitras zapowiedział modernizację orlików i budowę tysiąca nowych boisk

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Sławomir Nitras i Aleksander Miszalski podczas konferencji prasowej na orliku przy SP nr 129 w Krakowie
Sławomir Nitras i Aleksander Miszalski podczas konferencji prasowej na orliku przy SP nr 129 w Krakowie ANNA KACZMARZ / POLSKA PRESS
- Wracają dobre czasy dla orlików. Dzisiaj rozstrzygnąłem konkurs na finansowanie modernizacji 293 z nich – powiedział minister sportu i turystyki Sławomir Nitras podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami w Krakowie. Dodał, że na tym ministerstwo nie poprzestanie, w ciągu 2-3 lat ma powstać tysiąc nowych boisk ze sztuczną nawierzchnią.

Najnowszy program to edycja za rok 2023, w jej ramach zostaną zmodernizowane 293 orliki z kwotą dofinansowania w wysokości 75,18 miliona złotych. W kolejnej edycji, za rok 2024, liczba orlików objętych programem wzrośnie łącznie do 468. Wszystkich tego typu boisk w Polsce jest 2604.

W Krakowie w ciągu kilkunastu lat funkcjonowania programu „Moje boisko - Orlik 2012” wybudowano 14 obiektów, a w ogłoszonym programie będzie modernizowany tylko jeden, akurat ten na Osiedlu Na Wzgórzach przy szkole podstawowej nr 129, na terenie którego 26 lutego zorganizowano konferencję prasową. Wziął w niej udział także poseł Aleksander Miszalski, ubolewając, że tego typu boisk jest w Krakowie tak mało.

Jeżeli spojrzymy na całą Małopolskę, to jest ich 200, a w Krakowie 14, co stanowi tylko 7 procent. A przecież biorąc pod uwagę liczbę ludności, w Krakowie mieszka 25 procent wszystkich Małopolan. To znaczy, że orlików też powinno być tutaj więcej – zauważył kandydat na prezydenta Krakowa.

Sławomir Nitras podał, że z owych 200 orlików w województwie małopolskim w obecnej edycji programu będą modernizowane 22.

- A w Krakowie tylko ten, na którym teraz jesteśmy, bo o takie dofinansowanie zwróciły się władze samorządowe Krakowa – tłumaczył. - Mam jednak informację dla władz miasta Krakowa i wszystkich samorządowców w Polsce, że jako ministerstwo jesteśmy przygotowani na wsparcie modernizacji wszystkich orlików w ciągu najbliższych dwóch lat. Mamy ich w Polsce ponad 2600 i wiemy, że praktycznie każdy z nich poza tymi, które samorząd zdecydował się finansować sam, wymagają remontu. Podjąłem też decyzję, żeby nie różnicować orlików, tak jak to czynił poprzedni rząd, który finansował ich modernizację na poziomie 30 procent dla większych miast, takich jak Kraków oraz na poziomie 50 procent dla małych gmin. Ja chciałbym, żeby wszystkie orliki były traktowane tak samo, żeby młodzież biegająca po nich była równa, dlatego od teraz wszystkie orliki, które będą modernizowane, zarówno w tej edycji, jak i w nowej za rok 2024, będą wsparte ze środków ministerstwa kwotą 50 procent kosztów.

Co więcej, minister Nitras poinformował, że w nowym programie będzie dodany „komponent modernizacyjny”.

Polegać to będzie na tym, że jeśli obiekt będzie miał możliwości rozwojowe, czyli może obok niego powstać na przykład kort tenisowy, skatepark, bieżnia lekkoatletyczna, albo skocznia w dal, a samorząd będzie chciał rozbudować obiekt właśnie o taką część infrastruktury sportowej, to my takie projekty będziemy dofinansowywać - zapewnił.

Minister sportu zapowiedział też ogłoszenie wkrótce programu budowy kolejnych orlików: - Chcielibyśmy, żeby w najbliższych 2-3 latach powstało co najmniej tysiąc nowych. Będziemy mieć na to środki.

Sławomir Nitras: Obiekty sportowe otwarte także w dni wolne

Wcześniej, podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki, Sławomir Nitras zapowiedział starania o otwarcie orlików i boisk szkolnych w weekendy, tak by dzieci i młodzież miały możliwość korzystania z obiektów sportowych w dni wolne od nauki. Minister liczy, że program zostanie uruchomiony w ciągu kilku miesięcy.

"Szkoły w weekendy i popołudniami mogą i powinny być otwarte na sport lokalny. Placówki, które zdecydują się otworzyć obiekty sportowe, otrzymają od nas wsparcie. Będą mogły uzyskać także grant na sprzęt sportowy. Zapewnimy animatora lub trenera na terenie obiektu. Infrastruktura otwarta będzie zarówno dla uczniów, rodziców, dziadków, jak i stowarzyszeń oraz klubów sportowych. Przeznaczymy na to około 275 mln zł" - napisał Sławomir Nitras w mediach społecznościowych.

od 12 lat
Wideo

92. Derby Rzeszowa: Stal pokonuje Resovię 2:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl