Afera o Stadion Narodowy. Minister Nitras: On ma mieć pierwszeństwo

Damian Świderski
Wideo
od 7 lat
Od kilkunastu godzin trwa spór o mecze reprezentacji Polski na Stadionie Narodowym i „przenosinach” na Stadion Śląski w Chorzowie. Swoje opinie wyrazili zarówno dziennikarze sportowi, jak Tomasz Włodarczyk, Roman Kołtoń i Mateusz Borek, a także byli zawodnicy, jak Dariusz Dziekanowski, czy medalista mistrzostw świata i były prezes PZPN Zbigniew Boniek. We wtorkowe popołudnie, sprawę próbował naprostować rzecznik PZPN Łukasz Wachowski. Cały czas, do sprawy odnosi się minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Minister gościł w środowy poranek w RMF FM i wyraził tam swoją opinię.

Spis treści

Afera o Stadion Narodowy. Minister Nitras: On ma mieć pierwszeństwo
Adam Jankowski

Nitras: Domem reprezentacji Polski jest Stadion Narodowy

Do afery o Stadion Narodowy włączył się minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Polityk starał się zapewnić, że domem reprezentacji Polski, jest Stadion Narodowy. Najpierw wypuścił post na X. Napisał m.in. że domem reprezentacji Polski jest i będzie PGE Narodowy. Oto pełen wpis ministra.

Stadion Narodowy jest i zostanie domem piłkarskiej reprezentacji Polski. Został zbudowany dla reprezentacji. To nie oznacza, że reprezentacja nie może czasem gościć na legendarnym Stadionie Śląskim, ale jedynym domem kadry narodowej jest i będzie Stadion PGE Narodowy.

Nitras w środowy poranek był gościem RMF FM. Oznajmił, że rozmawiał z władzami Stadionu Narodowego i powiedział, że jego intencją jest, aby Stadion Narodowy miał pierwszeństwo w tym, aby reprezentacja Polski grała na nim swoje spotkania. W kontekście strat, jakie poniósł obiekt w trakcie spotkań kadry w 2024 roku, Nitras powiedział, że jest głęboko przekonany, że Stadion Narodowy pozostanie domem reprezentacji. Dodał, że obiekt w stolicy Polski, nie jest od tego, aby zarabiać na reprezentacji Polski i że imprezy komercyjne nie będą ważniejsze, niż mecze kadry prowadzonej obecnie przez Michała Probierza.

Rozmawiałem z władzami Stadionu Narodowego i powiedziałem bardzo wyraźnie, że naszą intencją jest, że mecze reprezentacji Polski mają zawsze pierwszeństwo. My nie zarabiamy na reprezentacji Polski, nie po to jest Stadion Narodowy, żeby zarabiać na reprezentacji Polski. Nie dopuszczam takiej sytuacji w przyszłości, że imprezy komercyjne będą ważniejsze, niż mecze reprezentacji Polski. Reprezentacja ma mieć zawsze pierwszeństwo.

W kontekście pojawiającego się w tej sprawie Stadionu Śląskiego, jako tego, który miał przejąć pałeczkę od Narodowego po kilkunastu latach, Nitras powiedział, że stadion w Chorzowie, nie jest typowo piłkarskim obiektem. Dodał, że wspiera Stadion Śląski i wszystkie imprezy sportowe się tam odbywające. Dał tu przykład oczywiście mityngów lekkoatletycznych. Podsumował rozmowę, że jest przekonany, iż Stadion Narodowy, pozostanie domem reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Stadion Narodowy w Warszawie został wybudowany jako dom piłkarskiej reprezentacji Polski. To jest stadion typowo piłkarski w odróżnieniu od Stadionu Śląskiego. Wspieramy Stadion Śląski, wspieramy odbywający się tam mityng lekkoatletyczny w ramach Diamentowej Ligi. Stadion Śląski stał się najważniejszym stadionem lekkoatletycznym w Polsce. Domem piłkarskiej reprezentacji Polski jest Stadion Narodowy i jestem głęboko przekonany, że tak pozostanie.

Domowe mecze reprezentacji Polski w eliminacjach MŚ 2026

  • 21 marca: mecz Polska - Litwa (el. MŚ 2026)
  • 24 marca: mecz Polska - Malta (el. MŚ 2026)
  • 7 września: mecz Polska - Finlandia (el. MŚ 2026)
  • 14 listopada: mecz Polska - Hiszpania/lub Holandia (MŚ 2026)
Afera o Stadion Narodowy. Minister Nitras: On ma mieć pierwszeństwo

Afera o Stadion Narodowy. Opinie ekspertów i byłego prezesa PZPN

Afera o Stadion Narodowy rozpoczęła się od tego, że Tomasz Włodarczyk podał informację, że reprezentacja Polski opuszcza na stałe PGE Narodowy w Warszawie oraz, że wszystkie mecze eliminacji MŚ 2026 rozegra na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Sprawa wywołała wielkie poruszenie w środowisku piłkarskim. Odnosili się do niej m.in. Zbigniew Boniek, Dariusz Dziekanowski oraz dziennikarze „Kanału Sportowego”, „Meczyków” oraz Roman Kołtoń z „Prawdy Futbolu”, zresztą w rozmowie z Bońkiem. We wtorkowe popołudnie, Sekretarz Generalny PZPN Łukasz Wachowski spotkał się z mediami na briefingu prasowym. Powiedział tam m.in.

W ostatnich latach kadra narodowa rozgrywała mecze jako gospodarz w Warszawie. Chcieliśmy to nieco zmienić, wyjść szerzej do kibiców z innych regionów Polski, bo sygnały o takich potrzebach do nas docierały. W związku z tym podjęliśmy decyzję, że zapoznamy się także z ofertą innego obiektu, niż dotychczasowy. Nie pragniemy niezdrowego efektu konkurencji, ale cały czas czekamy na najlepszą z naszego punktu widzenia ofertę. Dwa marcowe mecze zostaną rozegrane w bliskim sobie terminie. Musimy zadbać, biorąc pod uwagę fakt, że rywale nie są ze światowego topu, o optymalne wypełnienie obiektów. Decyzja zapadnie w ciągu kilku najbliższych dni. Wraz z prezesem Cezarym Kuleszą jesteśmy umówieni na rozmowy z władzami zarówno Stadionu Śląskiego, jak i PGE Narodowego. Zakładam, że na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli jasność – powiedział.

W poniższych tekstach można przeczytać, co powiedzieli eksperci:

Afera o Stadion Narodowy. Minister Nitras: On ma mieć pierwszeństwo
Adam Jankowski

Czy Łukasz Wachowski uspokoił sytuację na briefingu?

Sekretarz Generalny PZPN Łukasz Wachowski zastrzegł na briefingu prasowym, że podczas wtorkowego posiedzenia zarządu nie odbyła się dyskusja na temat umowy z potencjalnym stadionem. Wiadomo, że ustalono termin wyborów w PZPN na prezesa związku. Wybory mają się odbyć 30 czerwca 2025 roku. Faworytem jest obecny prezes Cezary Kulesza.

Więcej w poniższym tekście:

Trwa głosowanie...

Gdzie powinna grać reprezentacja Polski?

Źródło: RMF

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl