Kraków. Msza z okazji 101. urodzin Wandy Półtawskiej, przyjaciółki Jana Pawła II

PAP
PAP
Adam Wojnar
Adam Wojnar
Dr Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 r.
Dr Wanda Półtawska urodziła się 2 listopada 1921 r. Adam Wojnar
Msza św. z okazji 101. urodzin Wandy Półtawskiej została odprawiona w sobotę w bazylice franciszkanów w Krakowie. Jubilatka– przyjaciółka Jana Pawła II, lekarz psychiatra, była więźniarka obozu Ravensbrück, urodziła się 2 listopada 1921 r.

Msza została odprawiona z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück i przyjaciół. Przewodniczył jej franciszkanin dr hab. Jerzy Brusiło, znajomy jubilatki i badacz historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

- Droga pani doktor jest dla nas niezwykłym, cennym darem już od 101 lat – mówił o. Brusiło w homilii dodając, że dzięki Bożej łasce umiała znieść różne warunki, w tym cierpienie i głód, których doznała w czasie wojny. Życząc Wandzie Półtawskiej zdrowia i pomyślności dziękował za jej obecność, za to, "co nieustannie nam daje swoim życiem".

- Polska pani dzisiaj dziękuje za kolejny rok życia. W imieniu IPN i państwa polskiego chciałem podziękować nie tylko za 101 lat, za świadectwo, które złożyła pani w niemieckim obozie koncentracyjnym, za to, że przez całe życie nie pozwoliła innym młodym zapomnieć o tym, co się stało. Przede wszystkim chciałem podziękować za życie - kto jedno życie ratuje, ten cały świat ratuje. Tylko Bóg wie, ile żyć pani uratowała przez modlitwę, przez akcje w obronie życia dzieci nienarodzonych - powiedział po mszy wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. Dodał, że 101 lat życia Wandy Półtawskiej było naznaczonego wielkim świadectwem wobec Boga i ojczyzny.

- Nie jest pani eksponatem muzealnym, tylko drogowskazem dla nas, jak żyć w tych dużo trudniejszych czasach (...). Jest pani drogowskazem potrzebnym, bo żyje się coraz trudniej, nie wiadomo co nas czeka - powiedział mecenas Maciej Krzyżanowski zaprzyjaźniony z Wandą Półtawską, nawiązując do tego, że kiedy się do niej dzwoni, ona sama mówi, że jest "eksponatem muzealnym".

Wanda Półtawska – lekarz psychiatra, współpracowniczka i przyjaciółka Jana Pawła II, była więźniarka niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück – urodziła się 2 listopada 1921 r.

Wanda Wiktoria Wojtasik przyszła na świat w Lublinie, w rodzinie urzędnika pocztowego. W szkole średniej zaangażowała się w działalność IV Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Orląt Lwowskich, w 1938 r. została jej drużynową. Już w pierwszych miesiącach okupacji harcerki podjęły działalność konspiracyjną. Wanda i jej koleżanki były łączniczkami – rozwoziły pocztę, a także broń i pieniądze.

Została aresztowana 17 lutego 1941 r. W lubelskim więzieniu ona i jej koleżanki przeszły śledztwo z torturami, a po siedmiu miesiącach grupę kilkunastu lubelskich harcerek przewieziono do obozu Ravensbrück. Poza ciężką codzienną pracą w obozie więźniarki z Lublina były poddane eksperymentom pseudmedycznym, polegającym na okaleczaniu kończyn. Na krótko przed końcem wojny Półtawska została przewieziona do obozu w Neustadt-Glewe (podobóz Ravensbrüuck), gdzie przebywała do 7 maja 1945 r.

Po wojnie studiowała medycynę i psychologię, angażowała się też w spotkania duszpasterstwa akademickiego. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy spotkała się z Karolem Wojtyłą. Tomasz Krzyżak – autor książki "Wanda Półtawska. Biografia z charakterem" (WAM, 2017) – przypuszcza, że stało się to w 1953 r. To Wandzie Półtawskiej nowo wybrany papież Jan Paweł II zlecił uporządkowanie swoich prywatnych papierów. Z czasem zaczęła odgrywać coraz większą rolę w Kościele krakowskim, stopniowo zwiększała się też rola, jaką odgrywała w Watykanie jako osoba, która ma bezpośredni dostęp do Jana Pawła II i nie boi się interweniować.

W 2016 r. Wanda Półtawska została odznaczona Orderem Orła Białego – w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl