Książę Harry przegrał przed sądem. Chodzi o sprawę ochrony policyjnej

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Brytyjski książę Harry przegrał w środę proces sądowy wytoczony przez niego w związku z decyzją rządu o odebraniu mu – po rezygnacji z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej – ochrony policyjnej podczas pobytów w Wielkiej Brytanii.
Książę Harry przegrał proces przed sądem, dotyczący ochrony policyjnej.
Książę Harry przegrał proces przed sądem, dotyczący ochrony policyjnej. Fot. 123rf.com

Spis treści

Książę Harry przegrał w sądzie

Po rezygnacji przez Harry’ego na początku 2020 r. z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej i wyprowadzce do USA, brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało, że przestanie mu automatycznie przysługiwać ochrona osobista podczas pobytów w Wielkiej Brytanii. Resort nie zgodził się na zapewnienie takiej ochrony dla niego i jego rodziny, nawet jeśli książę sam finansowałby jej koszty.

Jego prawnicy argumentowali, że brak przeprowadzenia analizy ryzyka i pełnego rozważenia skutków potencjalnego „udanego ataku” na Harry’ego oznaczał, że decyzja o odebraniu mu ochrony finansowanej przez podatników była „niezgodna z prawem i niesprawiedliwa”.

Co z ochroną policyjną księcia Harry’ego?

Prawnicy MSW wyjaśniali, że książę Harry nadal będzie miał ochronę policyjną finansowaną ze środków publicznych, ale będzie ona zapewniana w oparciu o „indywidualne ustalenia, specjalnie dostosowane do niego”, zamiast automatycznej ochrony zapewnianej członkom rodziny królewskiej, wykonującym obowiązki.

W wydanym w środę orzeczeniu sędzia Peter Lane odrzucił argumenty prawników Harry’ego i wyjaśnił, że decyzja nie była niezgodna z prawem ani „irracjonalna” i że nie doszło do „niesprawiedliwości proceduralnej”.

- Nawet gdyby doszło do takiej niesprawiedliwości proceduralnej, sąd w żadnym razie nie mógłby przyznać powodowi pomocy. Dzieje się tak dlatego, że pomijając wszelkie takie niezgodności z prawem, jest wysoce prawdopodobne, że wynik dla powoda nie byłby zasadniczo inny

– uzasadnił.

Orzeczenie może mieć wpływ na przyszłe wizyty księcia w Wielkiej Brytanii, ponieważ mówił on wcześniej, że niższy poziom bezpieczeństwa utrudnia zabieranie ze sobą jego żony i dzieci.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl