Kukiz'15 przestanie głosować z PiS
W środę w rozmowie z i.pl Paweł Kukiz podkreślił, iż od dawna mówi publicznie, że jeśli PiS do końca września nie uchwali ustawy o sędziach pokoju, to przestanie głosować razem ze Zjednoczoną Prawicą, aż do czasu jej uchwalenia. – Do tej pory współpraca z PiS układała się bardzo dobrze i jej efektem są m.in. ustawa antykorupcyjna, ustawa o konopiach siewnych i medycznych, ustawa o sprzedaży bezpośredniej dla rolników czy wyrównanie świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych – przypomniał.
Niestety, prace przy ustawie o sędziach pokoju idą zbyt wolno, a to jeden z kluczowych postulatów Kukiz’15. Zakładam jednak, że ustawa o sędziach pokoju prędzej czy później się pojawi, a wówczas powrócimy do wspólnych glosowań z Prawem i Sprawiedliwością – powiedział lider Kukiz’15.
Z kolei w czwartek w Radiu Zet Paweł Kukiz powiedział: „Od października nie głosuję z PiS, do momentu uchwalenia ustawy o sędziach pokoju”.
Jak idą prace nad sędziami pokoju?
W rozmowie z i.pl sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka, pytana, jak ze strony KPRP idą prace dotyczące ustawy o sędziach pokoju, odpowiedziała, że we wtorek na posiedzeniu sejmowej podkomisji, zakończona została pierwsza część projektu, czyli ustawa o sądach pokoju.
– Został do przepracowania drugi projekt, jeszcze bardziej istotny, czyli przepisy wprowadzające, ponieważ tam są regulowane kwestie procedury tego, w których sprawach będą rozstrzygali sędziowie pokoju, daty wejścia w życie, procedura wyborcza, czyli wszystkie istotne elementy przed nami. Jest też konieczność wprowadzenia poprawek po poprawkach do ustawy o sądach pokoju – powiedziała.
Minister Małgorzata Paprocka podkreśliła, iż liczy na to, że prace będą sprawnie kontynuowane. – Jest potrzeba wypracowania poprawek, również dlatego, że od wniesienia projektu minął rok, więc zmienił się też stan prawny – mówiła.
Przekazując zdanie pana prezydenta Andrzeja Dudy liczę na to, że ta ustawa zostanie szybko uchwalona. Chodzi też jednak o to, żeby to była ustawa dobra i odzwierciedlająca dzisiejszy stan prawny, a przede wszystkim dobrze działająca dla obywateli na przyszłość – podkreśliła.
Dopytywana, czy są szanse, aby drugie czytanie projektu odbyło się w Sejmie jeszcze w październiku, Małgorzata Paprocka odpowiedziała, iż myśli, że tak. – Jednak gospodarzem postępowania ustawodawczego jest Sejm, ale oczywiście na każde zaproszenie na komisję się stawię – dodała.
rs
