Labirynt, czyli słowo pochodzące z języka greckiego, oznacza budowlę odznaczającą się bardzo zawiłym układem dużej liczby pomieszczeń i łączących je krętych ciągów korytarzy, co utrudniało niepowołanym osobom dostęp do usytuowanego zwykle centralnie, strzeżonego pomieszczenia.
Labirynt - znaczenie
Jego znaczenie jest skomplikowane tak samo jak sam wzór. Wizerunek labiryntu umieszczano na greckich domach, by zmylić złe duchy. Labirynt najczęściej utożsamiany jest jednak z rytuałem „przejścia” czy inicjacji – symbolicznym powrotem do łona matki, „śmiercią” i odrodzeniem. Można rozumieć go jako symbol poszukiwania duchowego centrum, dążenia do samopoznania. Do celów rytualnej inicjacji symbol labiryntu wprowadzano do wczesnych świątyń. Umieszczany na posadzce wizerunek labiryntu był miejscem rytualnych tańców, naśladujących trasę Słońca na niebie. W symbolice katolickiej umieszczany na posadzkach średniowiecznych kościołów labirynt symbolizował „drogi prowadzące do Jerozolimy”.
W katedrze Chartres we Francji znajduje się najbardziej znany labirynt tego typu.
Labirynt - łamigłówka
Pomyśleć, że kiedyś ludzie naprawdę błądzili lub utykali na zawsze w miejscu jakim jest labirynt. Patrząc ile czasu zajmuje nam rozwiązanie tych zagadek na ekranie, mimo, że mamy obraz całości z góry, wydostanie się z prawdziwego labiryntu mogłoby sprawić o wiele więcej kłopotów.
Labirynt - film
W 2013 roku powstał film pt.: "Labirynt", który zdobył nagrodę Saturn oraz był nominowany do Oscarów. Film opowiada o sześcioletniej córce Kellera Dovera, która wraz z jej koleżanką zostały uprowadzone. Ojciec jest głównym bohaterem, który na własną rękę postanawia odnaleźć dziewczęta.
Można zauważyć, że nie bez powodu film ma taki, a nie inny tytuł. Wszystko co kojarzy nam się z czymś trudnym do rozwiązania, czy z drogą nie do przejścia, wygląda właśnie jak labirynt. Kręta droga, która wydaje się być drogą bez wyjścia.
Ted
