Wisła, czyli Perła Beskidów. Dlaczego warto wybrać się w beskidzkie strony?
Przez długie lata Wisła, mimo tego że kojarzyła się z uzdrowiskową infrastrukturą, pozostawała wsią - to zmieniło się w 1962 roku. I od tamtej pory już jako miasto przyciąga turystów. Liczy kilkadziesiąt - jeśli nie więcej - miejsc, które warto zobaczyć. Subiektywnie wybraliśmy tę siódemkę, mając świadomość, że będzie to tylko drobna podpowiedzieć, ale przy tym i zachęta do tego, aby każdy kto chce, mógł Wisłę odkrywać po swojemu.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Rezydencja Prezydenta RP - Zamek w Wiśle Czarne
Okresem wielkiego rozwoju Wisły były lata międzywojenne. W latach 30. XX wieku zbudowana została m.in. Rezydencja Prezydenta RP - Zamek w Wiśle Czarne. Obiekt stanowił oficjalną rezydencję polskich głów państwa w latach 1933-1952, a następnie od 2002 roku do dziś.
Zamek Górny, czyli właściwa rezydencja, pełni funkcje reprezentacyjne i wypoczynkowe dla prezydenta RP. Pod nieobecność głowy państwa obiekt można zwiedzać. Trasa turystyczna przebiega przez dwa piętra, można zobaczyć m.in. reprezentacyjną jadalnię, salon, palmiarnię czy dawny gabinet prezydenta Mościckiego.
W skład Zamku wchodzi też Zamek Dolny, pełniący funkcję budynku gospodarczego i posiadający część konferencyjną i pokoje hotelowe oraz Gajówka z restauracją i pokojami hotelowymi.
Wstęp do Zamku jest bezpłatny. Obiekt można zwiedzać od środy do soboty w godzinach 11.00, 12.30, 14.00 w co najmniej 15-, 20-osobowych grupach z przewodnikiem. (Zapisy z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem).
Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince
To zdecydowanie jedno z najbardziej kultowych miejsc Wisły. Skocznia Narciarska w Wiśle Malince powstała w 1933 roku. Na przełomie lat była dwukrotnie modernizowana: w 1953 i 1970 roku. Później, na fali sukcesów Adama Małysza zdecydowano się na gruntowną zmianę obiektu. Ta modernizacja zakończyła się w 2008 roku. Skoczni nadano imię Adama Małysza, który jako patron obiektu, oddał pierwszy skok na nowej skoczni.
Poza funkcją czysto sportową, skocznia jest też jedną z największych atrakcji turystycznych. W okresie wakacji (lipiec-sierpień) pozostaje otwarta dla turystów. Wyciąg jest wtedy czynny codziennie w godz. 10:00-18:00.
Cena biletu w dwie strony (góra/dół): bilet normalny (20 zł), bilet ulgowy (13 zł lub 15 zł), bezpłatnie dla dzieci do 5. roku życia.
Jezioro Czerniańskie
To bardzo malownicze miejsce w Wiśle. Ten sztuczny zbiornik wodny utworzono w 1973 roku w miejscu połączenia Białej i Czarnej Wisełki w sercu Beskidu Śląskiego. Dookoła panuje absolutna cisza i spokój. Dodatkowym atutem jest lokalizacja. Wyprawę nad jezioro można połączyć z innymi atrakcjami, które znajdują się w jego pobliżu. Niedaleko są: Zamek Prezydenta RP, skansen wsi wiślańskiej czy Dolina Białej Wisełki ze słynnymi Kaskadami Rodła.
Wodospad na Wisełce
W Wiśle Czarne, jeszcze przed Jeziorem Czerniańskim, znajduje się najwyższy wodospad w Beskidzie Śląskim, którego wysokość wynosi 8 metrów. Tuż nad nim rozlewa się bardzo urokliwy staw. To spokojne, interesujące oraz bardzo piękne miejsce. Zwykle nie gromadzą się tam tłumy, więc jest w sam raz na spokojny spacer. Wodospad w Wiśle oraz otaczający go teren znajdują się w obszarze Rezerwatu Przyrody Wisła.
Ławeczka na Krzakoskiej Skale
Coś dla zakochanych, czyli ławeczka, która znajduje się w Beskidzie Śląskim, przy niebieskim szlaku prowadzącym z Wisły na szczyt Wielkiego Stożka. Krzakoska Skała (730 m n.p.m.) zwana jest też Skałą na Kobylej. Często i chętnie odwiedzają ją wspinacze, ponieważ wyznaczono na niej kilkanaście ubezpieczonych dróg wspinaczkowych. Sławę przyniosła jej natomiast „ławeczka miłości”, która pojawiła się na Skalę w 2020 roku. Ze szczytu roztacza się piękny widok na Wisłę oraz Równicę i Czantorię. Warto wybrać się w to wyjątkowe miejsce we dwoje.
Magiczne drzewo na Cieńkowie
To kolejne z magicznych miejsc w Wiśle. Zdecydowanie wyróżniające się w Beskidach. A to za sprawą „magicznego drzewa” na Cieńkowie. Ten czarujący punkt na beskidzkiej mapie, zdecydowanie warto odwiedzić. Choćby po to, żeby przeżyć wspólnie zachód słońca.
Magicznym drzewem jest dzika czereśnia, która nieco ponad 100 lat temu wyrosła na grzbiecie Cieńkowa w Beskidzie Śląskim. Według legendy: para zakochanych, która pocałuje się pod drzewem, będzie obdarzona wiecznym szczęściem i miłością.
Barania Góra
Barania Góra (1220 m n.p.m.) to oczywiście najwyższy szczyt Wisły, na który, aby się dostać, trzeba maszerować około 2 godziny. W masywie Baraniej Góry swoje źródła mają trzy górskie potoki: Czarna i Biała Wisełka oraz Malinka - tworzące po połączeniu królową polskich rzek - Wisłę.
Większość turystów kusi 15-metrowa wieża widokowa, która daje panoramę 360 stopni ze szczytu. Można z niej podziwiać: Tatry, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki na czele z Babią Górą, Małą Fatrę czy też szczyty Beskidu Małego. Na Baranią Górę prowadzą szlaki turystyczne z Wisły, Kamesznicy czy Lipowej.
Nie przeocz
- Kapusta na głowę czy buty z wodą? Wygląda głupio, ale działa. Dziwne sposoby na upały
- Są tu kibice Górnika Zabrze? Musicie zobaczyć zakamarki Areny Zabrze. Zapraszamy...
- Tanie mieszkanie na Śląsku? To możliwe! Zobacz TOP10 licytacji komorniczych
- Dor Plaza w Częstochowie. Nowy park handlowy powstaje na Drogowców
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Historia zatoczyła koło? Tak wyglądała powódź w 1997 na Śląsku. Kalendarium zdarzeń
- Dawid D. zginął w trakcie zamieszek na meczu. 7 lat rodzina czekała na ten wyrok
- Andrzej Żylak z Rybnika nie boi się mody. Kto powiedział, że senior musi być szary?
- Wakacje gwiazd. Gdzie odpoczywają celebryci? Marzenia wielu obserwujących
