- Wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna może być założona w ramach wizyty w gabinecie ginekologicznym, który działa w oparciu o umowę z NFZ - wyjaśnia Magdalena Rozumek, rzecznik wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Lekarze ginekolodzy, którzy przyjmują ubezpieczone pacjentki również zapewniają, że takie zabiegi wykonują.
- Przyznaję, że jeśli ktoś wchodzi do gabinetu i od razu żąda założenia wkładki, to mogę taką pacjentkę wyprosić, ale nie dlatego, że nie wykonuję tych usług w ramach ubezpieczenia - mówi Zygmunt Maćkowiak, ginekolog i zastępca dyrektora Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej w Poznaniu.
I dodaje: - Zanim zostanie podjęta decyzja o założeniu wkładki, muszę najpierw pacjentkę zbadać. Minimum to przeprowadzenie badania ginekologicznego, podczas którego ocenia się budowę pacjentki, zrobienie USG i wykonanie cytologii. Żaden lekarz nie weźmie na siebie takiej odpowiedzialności, żeby przeprowadzić zabieg, bo założenie wkładki jest zabiegiem, bez spełnienia określonych warunków.
Doktor Maćkowiak twierdzi, że jego przychodnia nie stawia żadnych ograniczeń pacjentkom, które chciałyby skorzystać z tej formy antykoncepcji.
Dlaczego zdarza się, że lekarze odmawiają zakładania spiral antykoncepcyjnych? Ile kosztuje taki zabieg? O tym przeczytasz w artykule w serwisie Plus:
Lekarze odmawiają zakładania spiral antykoncepcyjnych? NFZ przez cały rok zapłacił za 11 takich zabiegów
Poznań: Szpital na Lutyckiej ma najlepiej wyposażony oddział noworodkowy w regionie - zobacz wideo: