Jakub Maj
Jakub Maj
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Niedzielne spotkanie pomiędzy Lens i PSG skończyło się niemałą sensacją. Ekipa "Les Artésiens" wygrała z drużyną z Paryża i na ten moment traci do niej tylko cztery punkty. Jedną z kluczowych postaci tego meczu okazał się Przemysław Frankowski, który został wybrany do jedenastki kolejki serwisu "L'Équipe"

Frankowski w Lens

Przemysław Frankowski trafił do Lens w sierpniu 2021 roku. Francuski klub musiał zapłacić Chicago Fire trzy miliony euro. Polak od zawsze był graczem ofensywnym i zdecydowanie lepiej czuł się pod bramką rywala niż na swojej połowie. Franck Haise, czyli trener Lens miał jednak inny pomysł na byłego gracza Lechii czy Jagiellonii. W swoim pierwszym sezonie Frankowski występował na lewym wahadle. Pozycja była bardzo nietypowa, gdyż Polak jest prawonożny i większość kariery spędził przyklejony do prawego skrzydła. 51-letni szkoleniowiec uznał jednak, że "Franek" będzie doskonałym odwróconym wahadłowym. Eksperyment się opłacić - Polak zakończył debiutancki sezon z sześcioma bramkami i pięcioma asystami.

W obecnej kampanii 27-latek pełni podobną rolę, tylko na drugiej stronie - Polak jest wahadłowym/pomocnikiem, który bardzo często włącza się w ataki swojego zespołu. Od startu rozgrywek zagrał już 17 spotkań, z czego aż 13 w pierwszym składzie. Jedna bramka i dwie asysty sprawiają, że Frankowski jest odpowiedzialny na 10 procent wszystkich trafień swojej drużyny.

"Heat Map" Przemysława Frankowskiego w sezonie 2022/23

Mecz z PSG na ósemkę

Mecz przeciwko PSG to prawdziwy pokaz taktycznego geniuszu Francka Haise'a. Lens oddało plac gry rywalowi, ale francuski trener doskonale wiedział jak zniwelować wszystkie atuty paryskiej ekipy. Strzelanie w tym spotkaniu rozpoczął... Przemysław Frankowski. W 5. minucie Florian Sotoca dośrodkował w pole karne PSG. Haïdara zgrał piłkę do środka, ale Donnarumma przeciął centrę. Interwencja była tak niefortunna, że piłka spadła pod nogi Polaka, a on bez problemu posłał ją do siatki. Trzy minuty później dla wielokrotnego mistrza Francji trafił Ekitike. W pierwszej połowie Openda ponownie wyprowadził Lens na prowadzenie. Wynik meczu ustalił Claude. Ostatecznie drużyna "Les Artésiens" wygrała 3:1.

Za mecz z PSG, Frankowski dostał notę "8". Żaden inny zawodnik w najlepszej jedenastce kolejki nie miał wyższego wyniku. Taką samą oceną mogą pochwalić się: Samba (Lens), Danso (Lens), Haïdara (Lens), Openda (Lens) oraz Bourigeaud (Rennais). 27-latek już po raz trzeci znalazł się wśród najlepszych zawodników kolejki. - Jeden gol, pięć dośrodkowań, trzy udane wślizgi przeciwko PSG - skomentował występ Polaka francuski dziennik.