„Lista Milczanowskiego" w internecie. Kto znajduje się na liście współpracowników SB i wywiadu?

Leszek Rudziński AIP
Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0 pl
Były już poseł Zbigniew Girzyński, toruński polityk i historyk, zamieścił w środę na swoim profilu facebookowym zdjęcia dokumentów z tzw. Listy Milczanowskiego. Dokumenty zawierają nazwiska znanych osób opisanych m.in. jako tajni współpracownicy Służby Bezpieczeństwa i wywiadu wojskowego.

„Lista tajnych współpracowników SB i wywiadu wojskowego z 1991” - bo tak brzmi pełna nazwa listy - to sześć tomów dokumentów, przygotowanych w 1991 roku w Urzędzie Ochrony Państwa pod kierownictwem Andrzeja Milczanowskiego. Trafiły one do zbioru ogólnego IPN.

Sprawdzenie Milczanowskiego objęło 7 tysięcy kandydatów do Sejmu i Senatu, przy czym nie kontrolowano członków rządu i pracowników Kancelarii Prezydenta. Operacja ta rozpoczęła się na przełomie września i października 1991 roku.

Zbigniew Girzyński ujawnił w internecie nazwiska kandydatów na posłów i senatorów z m.in.: Unii Demokratycznej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Porozumienia Centrum, Konfederacji Polski Niepodległej, Kongresu Liberalno-Demokratycznego, NSZZ „Solidarność”.

Cieszę się, że kończąc moją 10. letnią pracę w parlamencie mogę przyczynić się do zwiększenia naszej wiedzy (choć dziś w...

Posted by Dr Zbigniew Girzyński on Wednesday, October 28, 2015

Girzyński oznajmił w swoim internetowym wpisie, że kończąc swoją 10-letnią pracę w parlamencie, może przyczynić się do zwiększenia wiedzy z zakresu jawności życia publicznego. Podkreślił, że tzw. Lista Milczanowskiego, była do tej chwili tajnym dokumentem, który oficjalnie nie istniał.

Przypomniał, że dokument był w znacznym stopniu tożsamy z ,,Listą tajnych współpracowników SB i wywiadu wojskowego z 1992 r.", znaną również jako tzw. Lista Macierewicza.

„Niestety w imię ochrony agentów z sejmu I kadencji i senatu II kadencji jaką postanowiono w czasie tzw. „nocnej zmiany” do chwili obecnej starano się to przynajmniej od strony formalnej ukrywać. Dziś ten czas się skończył” - napisał Girzyński.

Andrzej Milczanowski zasłynął tym, że w Sejmie z trybuny poinformował o rzekomej współpracy ówczesnego premiera Józefa Oleksego z radzieckimi i rosyjskimi służbami specjalnymi, co dało początek tzw. aferze Olina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl