WIDEO: Krótki wywiad
Miasto zostało założone w XIII wieku przez króla Daniela Halickiego, który nazwał je imieniem swojego syna Lwa. Lwów przez wiele lat swojej historii przechodził z rąk do rąk. Kilkukrotnie należał do Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów (w latach 1387-1772).
W okresie zaborów był stolicą Galicji i prężnie rozwijającym się polskim ośrodkiem kultury, nauki i sztuki. Później, po II wojnie światowej, miasto zostało Polsce odebrane w konsekwencji konferencji jałtańskiej. Lwów stał się wtedy częścią Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a większość Polaków została wysiedlona. Od 1991 roku Lwów jest częścią niepodległej Ukrainy.
Wciąż jednak widać i czuć polskość w tym mieście. Wiele kamienic, kościołów, a także budynków kultury zostało zaprojektowanych przez polskich architektów. W kościołach widnieją tablice w języku polskim - pamiątkowe, bądź pochwalne. Na słynnym Cmentarzu Łyczkowskim spoczywa wielu wspaniałych, wielkich Polaków, jak Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska czy Zygmunt Gorgolewski - znany, lwowski architekt, który zaprojektował m. in. słynną Operę Lwowską.
- Tak oszukują mechanicy. Kierowcy – miejcie się na baczności!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Cracovia. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
