Malbork. Cukrownia tuż-tuż przed kolejną kampanią cukrową 2022. Miejscowy zakład ma przerobić 1 mln ton buraków [ZDJĘCIA]

Anna Szade
Anna Szade
Malbork. Cukrownia tuż-tuż przed kolejną kampanią
Malbork. Cukrownia tuż-tuż przed kolejną kampanią Radosław Konczyński, Krajowa Grupa Spożywcza
W Cukrowni Malbork uroczyście, na oczach sporej liczby gości, rozpalony został piec wapienny. A to oznacza, że rozpoczyna się kolejna, już 141. kampania cukrownicza w miejscowej fabryce, pierwsza w ramach utworzonej w tym roku Krajowej Grupy Spożywczej S.A. Ma być rekordowa pod względem przerobu buraków.

Jak informuje Krajowa Grupa Spożywcza S.A., wapienny piec w malborskiej cukrowni został rozpalony w minioną środę (6 września 2022). W uroczystości wzięli udział członkowie zarządu grupy z prezesem Janem Wernickim na czele oraz m.in. przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i służb mundurowych.

Długość kampanii w Cukrowni Malbork przewidziano na 108 dni, co sprawi, że będzie jedną z dłuższych w historii tego zakładu. Cukrownia planuje w tym czasie przerobić ok. 1 mln ton buraków cukrowych. Warte podkreślenia jest to, że w tym roku fabryka prowadzi swoją 141 kampanię, pierwsza początek miała w 1882 roku - informuje KGS S.A.

Dla porównania poprzednia kampania w liczbach:

  • długość - 103 dni,
  • łączny przerób - prawie 760 000 ton buraków cukrowych,
  • dobowy przerób - ok. 7500 t buraków cukrowych,
  • polaryzacja (zawartość cukru w korzeniach) - prawie 17,2 proc.,
  • wynik produkcji - ponad 110 000 ton cukru (rekord).

KGS wyjaśnia, że rozpoczęcie kampanii 2022/2023 w poszczególnych cukrowniach zaplanowano, uwzględniając aktualne prognozy plonów, tak aby uzyskać jak najlepsze wyniki polowe i podczas produkcji.

W zakładzie w Malborku, który rośliny zakontraktował u ponad 800 plantatorów z Żuław, Powiśla i Kociewia, cały proces ruszy już 10 września 2022. Sporo szybciej niż w poprzednich latach. Przykładowo rok temu krojenie buraków cukrowych rozpoczęło się 28 września.

Fabryka przez ostatnich kilka lat przygotowywała się do tak dużych przerobów, jak te zapowiadane rzędu 1 miliona ton. Temu celowi podporządkowane były duże inwestycje, jak choćby budowa ekstraktora wieżowego.

Do KGS S.A. należy siedem cukrowni. Oprócz Malborka są to zakłady w Dobrzelinie, Kluczewie, Krasnystawie, Kruszwicy, Nakle i Werbkowicach.

Prognozujemy, że cukrownie przerobią w kampanii 2022/2023 ok. 6,2 mln ton surowca, a planowana produkcja cukru może wynieść ponad 930 tys. ton – informuje KGS S.A.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl