Malbork. Urzędnicy oszczędzają energię. Bez grzejników na prąd. Radio tylko online. W magistracie dostali instrukcje oraz... naklejki | FOTO

Anna Szade
Anna Szade
Pracownicy nie dogrzewają się grzejnikami na prąd, a radia mają słuchać tylko online
Pracownicy nie dogrzewają się grzejnikami na prąd, a radia mają słuchać tylko online Anna Szade
Dla mieszkańców, którzy odwiedzają Urząd Miasta Malborka, to tylko naklejki nad włącznikami na korytarzach. Dla urzędników – mobilizacja, by rzeczywiście oszczędzać energię. Wszyscy pracownicy dostali instrukcję, co mają robić, by nie marnować prądu czy ciepła.

Kto ostatnio był w Urzędzie Miasta Malborka, być może sam zauważył, że nad włącznikami prądu na korytarzach pojawiły się informacyjne naklejki z hasłem „Oszczędzaj energię”. Mieszkańcy też mogą to sobie wziąć do serca.

Ale okazuje się, że cel jest zupełnie inny. To ma być takie „ku pamięci” przede wszystkim dla urzędników w Malborku.

Przekazaliśmy wskazówki pracownikom, by gasili światło, gdy wychodzą z pokoi. By wyłączać komputery, jeśli szykuje im się dłuższa nieobecność w ciągu dnia, bo u nas to właśnie one pobierają najwięcej prądu. Mamy też przykręcone kaloryfery na korytarzach. Naklejki pokazały się dla przypomnienia – dowiedzieliśmy się od Ewy Dąbrowskiej, sekretarz miasta.

W komunikacie do urzędników z magistratu jest też parę ograniczeń, do których powinni się stosować.
- Wprowadziliśmy zakaz używania sprzętu do dogrzewania się. Radio, jeśli ktoś chce słuchać muzyki w czasie pracy, może włączyć sobie z internetu – wylicza Ewa Dąbrowska. - Mamy spisane, jakie urzędnicy mają sprzęty elektryczne.

Chodzi przede wszystkim o mobilizację do szukania oszczędności w drobnych codziennych gestach i uświadomienie, że warto to robić zawsze, a tym bardziej w dobie kryzysu energetycznego.

Malbork oszczędza. Ile z tego wypracują urzędnicy?

Trudno powiedzieć, czy instrukcje w Urzędzie Miasta Malborka przełożą się na wielki spadek zużycia energii elektrycznej.

Coś to przyniesie, jakiś efekt, bo też musimy oszczędzać. Zdarzało się, że ktoś zapalił światło na holu i tak zostało na cały dzień, a jak słońce świeci, to po co? W niektórych miejscach, gdzie lampy muszą być włączone cały czas, bo nie dociera tam światło dzienne, została wykręcona co druga żarówka – tłumaczy sekretarz miasta.

Urząd Miasta Malborka przeszedł częściową termomodernizację, w ramach której wymienionych na nowe zostało 114 okien. To uszczelniło nieco budynek. Zmodernizowana również została instalacja centralnego ogrzewania.

To jeden z elementów większego zadania „Poprawa efektywności energetycznej w obiektach użyteczności publicznej na terenie Powiśla i Żuław (wraz z działaniami informacyjno-edukacyjnymi)”, które zakończyło się w 2020 r.

Prace prowadzone były również w budynkach szkół podstawowych nr 1, 2, 5, 6, 8, przedszkolach nr 5 i 8 oraz w Muzeum Miasta Malborka i Żłobku Miejskim „Szarotka”. Wartość projektu na zadania miasta wyniósł 16,8 mln zł przy dofinansowaniu na poziomie 65,19 proc.

Był to projekt partnerski, realizowany w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Malbork-Sztum przez siedem samorządów: 

  • Malbork,
  • Sztum,
  • Nowy Staw,
  • gminę Malbork,
  • Stare Pole, 
  • powiat malborski,
  • powiat sztumski.

Łącznie termomodernizacji poddano 39 budynków, głównie szkół, przedszkoli, ale również siedzib administracji publicznej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Malbork. Czy oszczędzanie energii obejmie świąteczne oświetlenie? Miasta decydują się na ograniczanie wszelkich wydatków w tym czasie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl