Małpia ospa to endemiczna choroba zakaźna odzwierzęca, występująca głównie w zachodniej i środkowej Afryce. Choroba trwa od 2 do 4 tygodni. U ludzi objawia się w sposób podobny, jak ospa wietrzna i prawdziwa, a więc gorączką, bólami głowy i wysypką, która rozprzestrzenia się na całym ciele. Śmiertelność choroby wynosi ok. 1 proc.
Pierwszy przypadek małpiej ospy poza Afryką wykryto 6 maja w Wielkiej Brytanii. Przypadek dotyczył osoby, która wróciła z podróży do Nigerii. Aktualnie choroba obecna jest już w 24 krajach na 5 kontynentach.
21-dniowa kwarantanna i obowiązkowa hospitalizacja
Jeszcze przed pojawieniem się pacjenta "0" w Polsce, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wdrożyć w życie narzędzia, które umożliwią walkę z rozprzestrzenianiem się tej choroby. Stosowne rozporządzenia Ministra Zdrowia opublikowano dziś w Dzienniku Ustaw.
"Ogłasza się, że ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi" – czytamy w pierwszym rozporządzeniu.
Drugim zaś nałożony został obowiązek zgłaszania przez lekarza do państwowego inspektora sanitarnego przypadków podejrzenia tej choroby, jej potwierdzenia, a także spowodowanych przez nią zgonów.
Trzecie rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadza obowiązek osób chorych bądź zakażonych ospą małpią. Dotyczy on także osób u których podejrzewa się zachorowanie lub zakażenie tą chorobą. Osoby narażone na małpią ospę lub pozostające z tym wirusem w styczności będą miały także obowiązek poddać się kwarantannie bądź nadzorowi epidemiologicznemu przez 21 dni. Okres ten liczy się od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności.
Rozporządzenia wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
dziennikustaw.gov.pl
