Nowe kontrole na Śląsku. Policja i służby zaostrzyły działania na granicy z Czechami i Słowacją. Na to muszą zwrócić uwagę kierowcy

Julia Muc
Opracowanie:
Tak wyglądały ostatnie kontrole, przeprowadzane z udziałem policjantów z Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca.
Tak wyglądały ostatnie kontrole, przeprowadzane z udziałem policjantów z Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca. Śląska Policja
Śląsk pod kontrolą! Nowe punkty kontroli drogowej przy granicy z Czechami i Słowacją mają zapobiec rozprzestrzenianiu się pryszczycy. Policja, Straż Graniczna i służby weterynaryjne monitorują transport zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jakie zasady obowiązują kierowców?

Spis treści

Nowe kontrole na Śląsku. Policja i służby zaostrzyły działania na granicy z Czechami i Słowacją

Wojewoda Śląski, w porozumieniu z resortem rolnictwa, wprowadził nowe punkty kontroli drogowej na granicy z Czechami i Słowacją. Decyzja wynika z wykrycia ogniska pryszczycy na Węgrzech oraz zagrożenia rozprzestrzenienia się wirusa. Policja i służby weterynaryjne monitorują transporty zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.

Śląsk pod lupą kontroli – pięć punktów granicznych objętych nadzorem

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 marca 2025 r. (Dz.U. 2025 poz. 284), na terenie województwa śląskiego utworzono pięć punktów kontroli drogowej. Znajdują się one w czterech powiatach: cieszyńskim, wodzisławskim, raciborskim i żywieckim. Funkcjonariusze kontrolują przewożone towary i pojazdy pod kątem zgodności z nowymi przepisami.

Intensywne kontrole dotyczą przejść granicznych w:

  • Cieszynie (S52)

  • Chałupkach (DK78)

  • Gorzyczkach (A1)

  • Zwardoniu-Korbielowie (DW945)

  • Zwardoniu-Lalikach (S2)

Na miejscu działają Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego i Krajowa Administracja Skarbowa. Współpracują także Państwowa Straż Pożarna i lekarze weterynarii, by zapewnić skuteczność kontroli i minimalizować zagrożenie epidemiologiczne.

Pryszczyca – zagrożenie dla zwierząt gospodarskich

Decyzja o wprowadzeniu punktów kontroli wynika z ostrzeżenia Komisji Europejskiej. 7 marca 2025 r. służby weterynaryjne Węgier potwierdziły ognisko pryszczycy w gospodarstwie utrzymującym 1418 sztuk bydła. Wirus może przenosić się poprzez kontakt bezpośredni, skażoną paszę oraz sprzęt używany w transporcie zwierząt.

Najbardziej podatne na zakażenie są:

  • bydło

  • świnie

  • owce i kozy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał zakaz przywozu zwierząt, produktów i przedmiotów, które mogą stanowić potencjalne źródło zakażenia. Służby weterynaryjne przeprowadzają dezynfekcję środków transportu na głównych przejściach granicznych.

Policja monitoruje sytuację. Funkcjonariusze ostrzegają przewoźników

Policja apeluje do kierowców przewożących zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego o ścisłe przestrzeganie przepisów. Wprowadzone kontrole mają na celu ochronę krajowej hodowli i zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa.

- Kontrole odbywają się całodobowo. Patrole Policji i Straży Granicznej sprawdzają transporty zwierząt oraz pojazdy przewożące produkty pochodzenia zwierzęcego. Przestrzegamy przewoźników przed próbą omijania punktów kontroli – konsekwencje mogą być surowe – podkreślają funkcjonariusze.

Policja i inspekcja weterynaryjna apelują do rolników i hodowców o zgłaszanie podejrzanych przypadków choroby oraz nie przywożenie zwierząt z terenów objętych restrykcjami.

Tak wyglądały ostatnie kontrole na Śląsku – zobacz zdjęcia

W naszej galerii zdjęć można zobaczyć, jak przebiegały kontrole przeprowadzane przez policjantów z Bielska-Białej, Cieszyna i Żywca. Funkcjonariusze wspólnie ze służbami weterynaryjnymi sprawdzali pojazdy i przeprowadzali dezynfekcję środków transportu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl