Zestaw sześciu zdjęć rentgenowskich oraz plik dokumentów prezentują historię zabiegów, które miała przejść Marilyn w latach 1950-1962, czyli w okresie, w którym podbiła przemysł filmowy. Zagrała wówczas w takich filmach, jak: "Pół żartem, pół serio", "Jak poślubić milionera" czy "Mężczyźni wolą blondynki".
Dokumenty zostały sporządzone przez Michaela Gurdina, chirurga plastycznego zamieszkałego w Los Angeles, i zawierają odwołania do rzekomego implantu chrząstki w brodzie Marilyn Monroe, który miał zacząć się rozpuszczać. Na przestrzeni lat jednak jej fizjonomia zdaje się pozostawać taka sama.
"Nikt tak naprawdę nie myślał, że Marilyn Monroe faktycznie przeszła jakiekolwiek operacje plastyczne. To zawsze pozostawało jedynie spekulacją: zrobiła to czy nie?" - powiedział Martin Nolan, który będzie się zajmował sprzedażą zdjęć i dokumentów podczas aukcji w Los Angeles w przyszłym miesiącu.
"Myśleli, że była wyjątkowym okazem naturalnego piękna, nie chcieli wierzyć, że było inaczej".
Zdjęcia rentgenowskie są datowane na 7 czerwca 1962 r. Dwa miesiące po ich wykonaniu Monroe zmarła w wyniku przedawkowania narkotyków w wieku 36 lat. Znalezioną ją martwą w jej domu w Brentwood w Los Angeles, nagą na łóżku ze słuchawką telefoniczną w dłoni. Przyczyną zgonu według protokołu z sekcji zwłok było przedawkowanie środków nasennych (barbituranów), choć nadal niewyjaśnione są ostatecznie tajemnicze okoliczności jej śmierci.
Gurdin zaczął prowadzenie dokumentacji w 1958 r., gdy gwiazda skarżyła się na "deformowanie się szczęki".
Monroe wzięła ślub z dramaturgiem Arthurem Millerem, byli małżeństwem w okresie 1956-1961, natomiast sprzedawane na aukcji dokumenty zawierają nazwisko, które przyjęła po mężu.
Spekulowano, że Monroe przeszła również operację plastyczną nosa.
Dokumenty wskazują, że cierpiała na neutropenię - niski poziom białych krwinek we krwi (w 1956 r.) - oraz stwierdzają ciążę pozamaciczną (w 1957 r.).
Lekarze nadali jej wówczas fałszywe imię i nazwisko Joan Newman, które figuruje na zdjęciach rentgenowskich, aby chronić jej prywatność. Jak się jednak okazuje, niezbyt skutecznie, skoro teoretycznie każdy będzie mógł je ostatecznie zakupić na aukcji.
Z kolei zestaw innych trzech zdjęć rentgenowskich z 1954 r., należących do Marilyn Monroe, został sprzedany za 45 tysięcy dolarów na aukcji w 2010 r.
Ale zadajmy sobie jedno pytanie: czy to na brodę wszyscy zwracali największą uwagę?