Na czarno-białych fotografiach z lat 70. łatwo rozpoznać takich artystów jak: Maryla Rodowicz, Krystyna Janda, siostry Winiarskie, Bogusław Mec, Andrzej Rosiewicz, Wojciech Młynarski, Jerzy Stuhr i wielu innych.
- W ostatnich dniach od pana Mariusza Przygody otrzymaliśmy coś niesamowitego - mówi Sławomir Marchel, zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Opolu. - Są to zdjęcia wyjątkowe. Fotografie z 1977 ofiarowane nam w formie cyfrowej są jego pierwszymi zdjęciami festiwalowymi wykonanymi w opolskim amfiteatrze. Negatywy zdjęć z koncertu „Zielono mi” poświęconego pamięci Agnieszki Osieckiej czekają na zeskanowanie i wybór, jest to bowiem obszerny zbiór. Dokonamy tego wyboru razem z autorem zdjęć. Podkreślam, jest to kolekcja wyjątkowa. Każdy artysta widzi i pokazuje postaci i wydarzenia festiwalowe w sposób niepowtarzalny.
Dyrektor Marchel przyznaje, że fotograficzne zasoby archiwum są stosunkowo ubogie, także te związane z festiwalem (zdjęcia z festiwali przekazał wcześniej Jerzy Stemplewski). A przecież Festiwal Polskiej Piosenki jest ważnym fragmentem współczesnej historii Opola.
- Tym bardziej się cieszymy, że pan Mariusz obiecał nam przekazywać sukcesywnie fotografie z kolejnych lat – dodaje pan Sławomir. - I nie tylko z festiwalu. Więcej szczegółów nie zdradzę, bo to niespodzianka. Zdjęcia, które już otrzymaliśmy trafią do naszego zbioru, ale będą także udostępniane, bo to również jest nasza misja. Zostaną one profesjonalnie opisane, a następnie – jako zbiór fotografii Mariusza Przygody – będą umieszczone na portalu szukajwarchiwach.gov.pl. Będziemy z nich pewnie korzystać, przygotowując wystawy lub publikacje.
