Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wykreślił z porządku obrad dwa ostatnie punkty. Czego dotyczyły?

Piotr Kobyliński
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szymon Hołownia wykreślił w piątek z porządku obrad dwa ostatnie punkty posiedzenia - pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy Kodeks karny i pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o ochronie własności w RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego. Czego dokładnie miały dotyczyć skreślone punkty posiedzenia?

Spis treści

Zmiana ta mieć ma związek z „dużym opóźnieniem w obradach”.

Po godz. 12 posłowie zajęli się obywatelskim projektem nowelizacji Prawa o zgromadzeniach. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dwukrotnie przerwał jednak posiedzenie Sejmu w trakcie wystąpienia Krzysztofa Kasprzaka z Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop LGBT". Kasprzak miał przedstawić obywatelski projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, mówił jednak o dzieciach, "które na skutek działania środowisk LGBT straciły zdrowie i życie".

Posiedzenie było przerywane

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poprosił go, by w Sejmie nie przekraczać granic.

– Jeżeli przyszedł pan tutaj po to, by raczyć nas drastycznymi szczegółami wydarzeń z kronik kryminalnych, a następnie wysnuć tezę, że mają one związek z orientacją seksualną osób, które je popełniły, to rozumiem, że starczy panu intelektualnej odwagi, aby stwierdzić, że wszystkie przestępstwa, które mają miejsce w związkach heteroseksualnych, również są zawinione przez heteroseksualizm tych osób

– powiedział Hołownia.

Po kilku prośbach, by Kasprzak przeszedł do sedna projektu nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach, Hołownia odebrał mu głos, zarządził przerwę i wezwał Kasprzaka na rozmowę. Następnie - kiedy sytuacja się powtórzyła - Hołownia ogłosił kolejną przerwę.

Po kilku prośbach, by Krzysztof Kasprzak przeszedł do sedna projektu nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach, Hołownia odebrał mu głos.
Po kilku prośbach, by Krzysztof Kasprzak przeszedł do sedna projektu nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach, Hołownia odebrał mu głos. Fot: Piotr Nowak/PAP

Pierwszy punkt dotyczył kwestii religijnych

Jeden z usuniętych przez Marszałka Sejmu z porządku dziennego dwóch punktów posiedzenia dotyczył obywatelskiego projektu ustawy "W obronie chrześcijan", który w 2022 roku został przygotowany przez Solidarną Polskę (obecnie Suwerenna Polska). Jak wskazywała treść jednego z zapisów projektu, każda osoba,

"która publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy, podlega karze do dwóch lat pozbawienia wolności".

Suwerenna Polska proponowała również dodanie zapisu do Kodeksu karnego mówiącego, że

"nie popełnia przestępstwa, kto wyraża przekonanie, ocenę lub opinie związane z wyznawaną religią głoszone przez kościół, lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej"

przy wyszczególnieniu, że "nie popełnia się tego przestępstwa, jeżeli nie stanowi to czynu zabronionego przeciwko wolności sumienia i wyznania lub publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa".

Projekt ochrony własności w RP

Drugi punkt, jaki został wykreślony z porządku obrad, dotyczyć miał obywatelskiego projektu ustawy o "ochronie własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego". Wpłynął on do Sejmu jeszcze w 2020 roku. Według informacji zamieszczonych na sejmowych stronach

"projekt dotyczy ochrony własności w Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi tzw. mienia bezdziedzicznego wysuniętymi między innymi w związku z amerykańską ustawą Just 447 o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat".

Osobą reprezentują komitet inicjatywy ustawodawczej miał być Robert Bąkiewicz, były prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, który po zgłoszeniu przez Suwerenną Polskę kandydował do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Ok. godz. 15 Sejm wznowił obrady, kontynuując rozpatrywanie obywatelskiego projektu nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, a zakończył po oświadczeniach o godz. 16.55.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

jg

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl