Masło i karuzela cenowa. Ceny masła w hurcie tanieją, w detalu bez zmian
Masło to produkt spożywczy, który jest motorem napędowym przemysłu mleczarskiego. Karuzela cenowa w związku z masłem trwa od dłuższego czasu. Ostatnie lata to:
- ceny rzędu 5-7 złotych za kostkę masła w roku 2017,
- ceny zbliżające się do 10 złotych za kostkę masła w roku 2019.
Przypomnijmy, że Polska jest liczącym się producentem mleka na światowym rynku. Niespełna 35 proc. krajowej produkcji nabiału trafia na zagraniczne rynki.
Uwagę jednak zwraca fakt, że cena masła w ciągu ostatnich trzech miesięcy maleje. Kilogram masła w hurcie spadł od początku roku z 22 złotych do 16 zł za kilogram - pisze "Gazeta Wyborcza".
Trend spadkowy nie jest jednak odczuwalny na sklepowych półkach. Czy to dlatego, że detaliści chcą jak najwięcej urwac z marży, czy mamy do czynienia ze spekulacją?
Ceny masła 2019: Spekulacja i chęć zarobku detalistów?
Zdaniem ekspertów taka sytuacja w związku z cenami masła to spekulacja, która może być związana z eksportem masła do krajów trzecich .
To spekulacja. Europejscy kupcy wstrzymują sztucznie zakupy, by jak najbardziej obniżyć cenę. Być może chodzi o eksport do krajów trzecich, konkurencję wobec eksportu z Nowej Zelandii i USA – powiedział Waldemar Broś, prezes krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich na łamach "GW".
Eksperci zauważają też, że spadek cen detalicznych wiąże się z opóźnieniem, podytkowanym przez:
- chęć zarobku na różnicy cen,
- chęć rekompensaty kontaktów na masło zawartych po wyższych cenach.
Zazwyczaj jednak okres opóźnionej reakcji to dwa tygodnie do miesiąca. W tej sytuacji trzymiesięczną zwłokę ciężko jest wyjaśnić.