Matura rozpocznie się w poniedziałek (8 czerwca). Tego dnia uczniowie zmierzą się z zadaniami z języka polskiego. Na czym koncentrują się podczas ostatnich dni przygotowań?
- Skupiam się na uniwersalnych lekturach. Priorytetem jest „Lalka’’ oraz „Pan Tadeusz". Słyszałam prognozy, że mogą się pojawić. Nie zapominam też o „Dziadach", „Weselu" i „Przedwiośniu" - wymienia Natalia Raczyńska, tegoroczna maturzystka.
Rok temu Centralna Komisja Egzaminacyjna zrobiła odstępstwo od niepisanej reguły, w myśl której w temacie rozprawki w kolejnych latach pojawia się naprzemiennie lektura obowiązkowa i nieobowiązkowa. Z tego powodu, jak mówi Paweł Ciechan, nauczyciel języka polskiego z III LO w Lublinie, ciężko cokolwiek przewidzieć.
- Do głowy przychodzi mi „Pan Tadeusz”. Jest to wielowątkowa, przyjazna dla maturzystów pozycja - mówi.
Czy na egzaminie może pojawić się twórczość tegorocznej noblistki, Olgi Tokarczuk?
- Nie nastawiałbym się na jej prozę, byłaby dla uczniów zbyt trudna – puentuje nauczyciel.
Matura z matematyki, czyli postaw na podstawę
We wtorek (9 czerwca) na maturzystów czekać będą zadania z matematyki. Anna Karwat, nauczycielka z III LO w Lublinie nie ma wątpliwości, że na egzaminie może pojawić się wszystko, co jest ujęte w podstawie programowej.
- Rozwiązywanie równań i nierówności kwadratowych, zastosowanie wzorów skróconego mnożenia, obliczanie pól figur płaskich i brył, własności funkcji liniowej i kwadratowej, zadania na dowodzenie – wymienia nauczycielka.
Zdaniem uczniów w przygotowaniach należy wykorzystać fakt, że arkusze mają pewien schemat, dzięki któremu można przewidzieć, czego należy się spodziewać.
Matura z języka obcego
Zanim maturzyści będą mogli złapać oddech przed rozszerzonymi poziomami egzaminów, które rozpoczną się 15 czerwca, będą musieli uporać się w środę (10 maja) z wybranym przez siebie językiem obcym. Od lat uczniowie najchętniej zdają angielski.
Jak radzi nauczyciel z popularnego na YouTube kanału o nazwie „Rock Your English" przed egzaminem należy powtórzyć przede wszystkim budowę prostych zdań oraz odmianę czasowników „być" i „mieć’" Należy znać też zasady tworzenia dwóch podstawowych czasów teraźniejszych oraz czasu przeszłego Past Simple.
Matura 2020 w wyjątkowych warunkach
Absolwenci powinni także pamiętać, że egzamin odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach. Oprócz napisania matury, na ich barkach spoczywa także zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym.
– Uczniowie muszą w sposób uważny zapoznać się z wytycznymi, które kierować będą do nich szkoły – przypomina Grzegorz Lech, dyrektor III LO w Lublinie.
Warto pamiętać, że placówki będą zobowiązane zadbać, aby uczniowie zachowywali między sobą bezpieczne odstępy, a także zapobiegać tworzeniu się skupisk przed salami czy szkołą.
Wyniki egzaminu maturzyści poznają 11 sierpnia.
Matura 2020 w Lublinie. Takiego zakończenia roku maturzystów...
- Jak wyglądała kiedyś praca w szpitalu? Zobacz na zdjęciach
- Niedokończone sanatorium w Nałęczowie. Zobacz zdjęcia
- Słone ceny czereśni, tanieją truskawki. Sprawdziliśmy ceny
- Pierwszy trening żużlowców Motoru! Mamy zdjęcia ze stadionu
- Chomik europejski zaatakował psa. Takie sceny koło Lublina
- Trwa budowa hali w Puławach. Zobacz najnowsze zdjęcia
