Matura 2021. Wyniki egzaminów: Prawie 75 procent absolwentów zdało egzamin maturalny

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Matura 2021. Dzisiaj wyniki egzaminów. Konferencja wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego oraz dyrektora CKE Marcina Smolika
Matura 2021. Dzisiaj wyniki egzaminów. Konferencja wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego oraz dyrektora CKE Marcina Smolika fot. waldemar wylegalski/polska press
Już dzisiaj od 8.30 wszyscy zdający maturę mogą sprawdzić swoje wyniki w systemie ZIU. 74,5 procent uczniów zało egzamin maturalny. - Chciałbym pogratulować tym, którzy egzamin zdali i i będą kontynuować naukę na poziomie szkolnictwa wyższego. Dziękuję nauczycielom, którzy włożyli trud w ich przygotowanie - mówił w poniedziałek podczas konferencji wiceminister Tomasz Rzymkowski.

Już od godziny 8.30 tegoroczni maturzyści mogą sprawdzić swoje wyniki na rządowej stronie.

Aby uzyskać maturę, absolwent musiał uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych - z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym.

O godzinie 10:30 rozpoczęła się konferencja z udziałem się konferencja wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego oraz dyrektora CKE Marcina Smolika.

- Chciałbym pogratulować tym, którzy egzamin zdali i i będą kontynuować naukę na poziomie szkolnictwa wyższego. Dziękuję nauczycielom, którzy włożyli trud w ich przygotowanie - mówił Rzymkowski.

Dodał, że warto pamiętać, że "ta matura odbywała się w warunkach pandemii". - Ta matura wypadła dobrze, nie ma większych odstępstw - zapewniał.

74,5 procent zdało maturę

Maturę zdało 74,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 17,7 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Najlepiej egzamin poszedł w woj. małopolskim, najsłabiej w kujawsko-pomorskim. 

Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 81 proc., a prawo do poprawki ma 13,2 proc., natomiast spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 64 proc., a prawo do poprawki ma 24,9 proc. 

7,8 proc. tegorocznych absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu. Wśród absolwentów liceów takie osoby stanowią 5,8 proc., wśród absolwentów techników - 11,1 proc.

93 proc. abiturientów zdało maturę z j. polskiego, 79 proc. z matematyki, a 94 proc. z j. angielskiego.

Zmiany wymagań podczas matury 2021

Na wyniki maturzyści czekają od maja, ponieważ pierwszy egzamin odbył się we wtorek 4 maja – około 271 tysięcy uczniów o godzinie 9 rano przystąpiło do napisania obowiązkowego testu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Pisemna cześć matur zakończyła się 20 maja.

Pandemii COVID-19 oraz utrudnienia, które zostały przez nią spowodowane, przyczyniły się do zmiany niektórych wymagań.

Maturzyści mieli obowiązek przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Natomiast nie było w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych ani obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl