Już od godziny 8.30 tegoroczni maturzyści mogą sprawdzić swoje wyniki na rządowej stronie.
Aby uzyskać maturę, absolwent musiał uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych - z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego na poziomie podstawowym.
O godzinie 10:30 rozpoczęła się konferencja z udziałem się konferencja wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego oraz dyrektora CKE Marcina Smolika.
- Chciałbym pogratulować tym, którzy egzamin zdali i i będą kontynuować naukę na poziomie szkolnictwa wyższego. Dziękuję nauczycielom, którzy włożyli trud w ich przygotowanie - mówił Rzymkowski.
Dodał, że warto pamiętać, że "ta matura odbywała się w warunkach pandemii". - Ta matura wypadła dobrze, nie ma większych odstępstw - zapewniał.
74,5 procent zdało maturę
Maturę zdało 74,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 17,7 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Najlepiej egzamin poszedł w woj. małopolskim, najsłabiej w kujawsko-pomorskim.
Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 81 proc., a prawo do poprawki ma 13,2 proc., natomiast spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 64 proc., a prawo do poprawki ma 24,9 proc.
7,8 proc. tegorocznych absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu. Wśród absolwentów liceów takie osoby stanowią 5,8 proc., wśród absolwentów techników - 11,1 proc.
93 proc. abiturientów zdało maturę z j. polskiego, 79 proc. z matematyki, a 94 proc. z j. angielskiego.
Zmiany wymagań podczas matury 2021
Na wyniki maturzyści czekają od maja, ponieważ pierwszy egzamin odbył się we wtorek 4 maja – około 271 tysięcy uczniów o godzinie 9 rano przystąpiło do napisania obowiązkowego testu z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Pisemna cześć matur zakończyła się 20 maja.
Pandemii COVID-19 oraz utrudnienia, które zostały przez nią spowodowane, przyczyniły się do zmiany niektórych wymagań.
Maturzyści mieli obowiązek przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.
Natomiast nie było w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych ani obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.
