Matura 2022. Jakie tematy były na maturach z polskiego w ostatnich latach? [LISTA]

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Matura z języka polskiego. Jakie tematy wypracowań były w poprzednich latach? Przypominamy.
Matura z języka polskiego. Jakie tematy wypracowań były w poprzednich latach? Przypominamy. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Matura z języka polskiego już dziś. O godzinie 9:00 zdający otrzymają instrukcje i arkusze. Jednym z zadań będzie napisanie wypracowania na jeden ze wskazanych tematów. Jakie tematy wypracowań pojawiały się na maturze z języka polskiego w poprzednich latach? Przypominamy.

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jakie tematy wypracowań były w poprzednich latach? Oto lista:

Matura 2021

  • Temat 1. Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Temat 2. Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
  • Temat 3. Zinterpretuj utwór Beaty Obertyńskiej pt. "Strych". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura 2020

  • Temat 1. Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Temat 2. Zinterpretuj utwór "Daremne" Anny Kamieńskiej. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura 2019

  • Temat 1. Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.
  • Temat 2. Zinterpretuj podany utwór (Anna Świrszczyńska, "Samotność"). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura 2018

  • Temat 1. Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.
  • Temat 2. Zinterpretuj podany utwór ("Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają" Ernesta Brylla). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura 2017

  • Temat 1. Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.
  • Temat 2. Zinterpretuj podany utwór ("Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Tematy wypracowań z lat poprzednich:

Matura 2021

  • Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Jan Błoński w tekście "Dramat i przestrzeń". Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
  • Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Są to utwory: "Labirynt" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz "Labirynt" Wisławy Szymborskiej.

Matura 2020

  • Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Bożena Chrząstowska w podanym tekście (Prawda i „zmyślenie” literackie). Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
  • Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Są to utwory Jana Kochanowskiego pt. "Do snu" oraz Zbigniewa Herberta pt. "Język snu"

Matura 2019

  • Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Józef Tischner w podanym tekście ("Filozofia dramatu"). Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
  • Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Są to utwory: "Chciałabym, z tobą poszedłszy… "Kazimiery Zawistowskiej i "Dusza w niebiosach" Bolesława Leśmiana.

Matura 2018

  • Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Bogdan Zeler w podanym tekście ("Poezja i filozofia"). Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
  • Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Są to utwory: "Nerwy" Cypriana Kamila Norwida i "pod dworcem głównym w warszawie" Józefa Czechowicza.

Matura 2017

  • Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Wolfgang Kayser w podanym tekście ("Groteska"). Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
  • Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Są to utwory: "Obraz cnoty" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz "Pan Cogito o cnocie" Zbigniewa Herberta.

Matura z języka polskiego 2022

Egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się 4 maja o godzinie 9:00. Tego samego dnia o godz. 14:00 maturzyści napiszą także egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej (poziom rozszerzony).

Tegoroczny arkusz egzaminacyjny z języka polskiego wraz z propozycjami odpowiedzi zostanie opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w dniu egzaminu po godz. 14:00.

Nazajutrz, tj. w czwartek 5 maja, maturzystów czeka egzamin z matematyki (godz. 9:00, poziom podstawowy) oraz matura z historii muzyki (godz. 14:00, poziom rozszerzony).

W piątek 6 maja odbędzie się egzamin z języka angielskiego (godz. 9:00, poziom podstawowy).

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl